Jeszcze do niedawna panowało przeświadczenie, że wyjazd z dzieckiem, w szczególności małym jest wyczerpującą wyprawą. Przez pierwsze trzy lata dziecka rodzice byli przywiązani niczym pępowiną do swoich bezpiecznych i wygodnych czterech ścian, a najdalsze podróże na jakie sobie pozwalali to wyjazd świąteczny do dziadków. Z uwagi na coraz większe udogodnienia i bogatą ofertę turystyczną skierowaną do rodzin wyjeżdżamy coraz częściej, dalej i z coraz wcześniej tj. z coraz młodszymi maluchami.
Przed wyjazdem z dzieckiem – skonsultuj się z lekarzem!
Obecnie dziecko w każdym wieku możesz zabrać w podróż – nawet tę daleką. Musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach przed wyjazdem.
Jeśli wyjeżdżasz z niemowlęciem lub noworodkiem warto skonsultować się z lekarzem. Poza oceną aktualnego stanu zdrowia oceni on, czy cel podróży, okres jej trwania oraz warunki pozwolą zapewnić dziecku odpowiednią pielęgnację. Niemowlęta i małe dzieci z uwagi na mniejszą odporność są bardziej narażone na zakażenia i różnego rodzaju dolegliwości, dlatego konieczne są w takiej sytuacji szczepienia ochronne zarówno obowiązkowe jak te odpłatne, które są zalecane. Zapytaj lekarza o sposoby zapobiegania zachorowania na biegunkę oraz co musi się znaleźć w Twojej podręcznej apteczce.
„Daleko jeszczeeee?” podróż z dzieckiem w samochodzie
Dzieci – niezależnie od wieku źle znoszą długą podróż samochodem. Kto z nas w dzieciństwie nie zadręczał rodziców pytaniem, które kojarzy się z Osłem ze Shreka „Mamooo? Daleko jeszczeeee?”.
Fajnie jest przez pierwszą godzinę. Jeżeli masz szczęście to dziecko uśnie, ale później zaczyna się gehenna. Płacz, jęczenie… siku, jeść, pić, za zimno, za gorąco… Mamo! ona mnie bije, zabrał mi zabawkę itd. wszyscy jesteśmy zmęczeni… i w drugiej godzinie jazdy zastanawiasz się, czy może jednak urlop w domu to nie byłby taki zły pomysł.
Alternatywą w niektórych przypadkach może być podróż samolotem, ale… no właśnie jest, ale. Jak zbierzesz majdan dla dzieci, gry, zabawki i wszystko, czego potrzebuje rodzic czyli rzeczy, które zawsze pakujesz ze sobą „na wszelki wypadek” z tego powodu najczęściej decydujemy się na jazdę samochodem.
Memento!
Czyli wszystko, to o czym musisz pamiętać zanim wsiądziesz do auta:
- fotelik – przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy rozmiar fotelika jest dostosowany do Twojej pociechy. O ile na krótkich trasach niewygodny fotelik nie stanowi problemu, to w trasie gdy zacznie się jęczenie, że niewygodnie, że pupa boli – będziesz żałował tego uchybienia.
- organizacja czasu – za naszych czasów śpiewało się całą drogę piosenki (swoją drogą – jak rodzice to wytrzymywali). Postaraj się przygotować dzieciom ulubione zabawki, gry, książki.
- ubiór – jak mawiała mama – na cebulkę. Temperatura w samochodzie podczas jazdy może różnić się od temperatury na zewnątrz podczas postojów – musisz się zatem na to przygotować.
- posiłki i przekąski – przygotuj na podróż lekkie przekąski i posiłki. Nafaszerowanie słodyczami lub ciężkim jedzeniem może się skończyć „ujemnym bilansem kalorycznym” (if you know what i mean) a skoro już jesteśmy przy tym temacie…
- choroba lokomocyjna – u niektórych jazda samochodem, pociągiem, autobusem – w zasadzie każdym możliwym środkiem lokomocji, powoduje nudności i wymioty. Jeżeli dolegliwości te dotyczą Twojego dziecka – przed wyjazdem podaj dziecku leki godzinę przed wyjazdem w trasę. Późniejsze podanie leku mija się z celem.
Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny
Dla każdego rodzica oczywiste jest (od momentu, gdy w jego życiu pojawiły się dzieci), że nie ma czegoś takiego jak „sztywne plany”. Wszystko, ale to absolutnie wszystko uzależnione jest od dzieci i wokół nich kręci się świat.
Odkąd pojawiły się dzieci, wizyta w przychodni jest czymś absolutnie naturalnym, dlatego podczas wyjazdu musisz pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej opieki medycznej dla całej rodziny. Wyjazd z dzieckiem to nie tylko zabawa. W przypadku wyjazdu za granicę konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, ponieważ koszty leczenia w niektórych krajach są astronomiczne. Urlop rodzinny skutecznie czyści portfel i chyba nie ma sensu wyczyszczeniem konta płacąc za pobyt w szpitalu.
Przeczytaj Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne oraz wyjazd rodzinny-ubezpiecz się na wypadek zmiany planów