Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę?
Przed wakacjami myślimy o wielu rzeczach. Planujemy, jak będziemy spędzać czas, co zwiedzać, a może nawet specjalnie nie planujemy, ale zwyczajnie marzymy o błogim lenistwie. Nikt nie myśli o nagłym zachorowaniu, złamanej ręce, zagubionym bagażu lub uszkodzeniem drogiego aparatu. Czy kupiłeś już ubezpieczenie turystyczne?
Owszem każdy słyszał jakąś historię znajomego. Owszem takie rzeczy się zdarzają… ale jak zawsze innym, nie nam. Błędne myślenie!
Możesz liczyć na fart lub kupić ubezpieczenie turystyczne i zabezpieczyć od skutków wymienionych wydarzeń. Choć pierwszego wariantu nie polecam – jeżeli coś się stanie, konsekwencje braku ubezpieczenie możesz odczuwać długo na własnej kieszeni.
Za co zapłaci ubezpieczyciel?
Nie sposób wymienić prawdopodobnych zdarzeń i sytuacji w których możesz potrzebować pomocy podczas wyjazdu – lista ta, jest zbyt długa, ale mogę wymienić ewentualne koszty z nimi związane, koszty które będziesz musiał ponieść w przypadku niechcianego zdarzenia.
- koszt opieki medycznej również szpitalnej,
- koszty związane z transportem medycznym do kraju,
- koszty pokrycia szkody na osobie trzeciej spowodowane nieumyślnie przez Ciebie lub Twoich bliskich,
- koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej w razie zaginięcia na morzu lub w górach,
- koszty naprawy uszkodzonego sprzętu lub zakupu albo wypożyczenia innego,
- koszty utraconego utraconego lub zniszczonego bagażu,
- koszty utraconych dokumentów, kart płatniczych.
Wiele ofert – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?
Na rynku wiele towarzystw ubezpieczeniowych które oferuje ubezpieczenie turystyczne w wielu wariantach. Różnią się one zakresem ochrony, ceną i przedmiotem ubezpieczenia. Jeżeli nie chcesz się gorzko rozczarować koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia na podstawie których zawarta jest umowa. Na tych kilku może nieszczególnie ciekawie napisanych stronach opisane jest, kiedy należy Ci się odszkodowanie, a kiedy nie.
Koniecznie sprawdź których możesz się ubiegać o odszkodowanie, jakie są wysokości sum ubezpieczenia oraz – co bardzo ważne – jaki jest katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej, czyli sytuacji, w których zakład odszkodowania na pewno nie wypłaci.
Ubezpieczenie podróżne jest pakietem ubezpieczeń, takim zlepkiem kilku produktów ubezpieczeniowych, które mogą okazać się niezbędne.
Z czego składa się ubezpieczenie turystyczne?
ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – KLZ
Jest to bardzo ważna ubezpieczenia turystycznego w ramach którego ubezpieczyciel pokryje koszty wydatków na leczenie zarówno ambulatoryjnej, jak również szpitalne. W ramach tego ubezpieczenia zostaną pokryte również koszty leków, środków opatrunkowych oraz transportu między placówkami medycznymi. Koszty leczenia zagranicą są bardzo kosztowne, dlatego istotna jest suma ubezpieczenia, czyli kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności, czyli maksimum jakie ubezpieczyciel zapłaci za leczenie. Decyzje o wysokości sumy ubezpieczenia podejmujesz w chwili zawarcia umowy.
Powinieneś wybrać taki limit, aby wybrana przez Ciebie kwota wystarczyła na pokrycie kosztów leczenia. Oczywiście im wyższa kwota, tym większa pewność, ale i wyższa składka. Realne zabezpieczenie da tu dopiero limit na poziomie 15 000 – 20 000 euro. W przypadku ubezpieczenia sportowego ok 30 000 euro.
Assistance w podróży
Na pozór może się wydawać, że jest to zbędne – nic bardziej mylnego. W ramach tego ubezpieczenia masz zagwarantowany transport medyczny wraz z opieką medyczną do miejsca zamieszkania lub placówki medycznej w kraju. Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się ile kosztuje zorganizowanie takiego transportu na własną rękę.
W przypadku transportu drogowego będzie to koszt kilka tysięcy złotych, transport medyczny w asyście ratownika medycznego to koszt kilkunastu tysięcy złotych.
W ramach Assistance w zależności od umowy możesz też zagwarantować sobie między innymi:
- wizyta osoby bliskiej, gdy znajdziesz się w szpitalu – zakwaterowanie, wyżywienie, podróż,
- opiekę nad dziećmi
- pomoc w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, pieniędzy, kart płatniczych i kredytowych,
- dostarczenie rzeczy osobistych i leków,
- transport zwłok w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania,
- zwrotną pożyczkę na kaucję,w razie zatrzymania Cię w areszcie.
Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej
Nie raz słyszałeś pewnie o akcjach poszukiwawczych i ratowniczych w górach, czy morzu – koszty takiej akcji są bardzo duże. Jeżeli spędzasz czas aktywnie uprawiasz wspinaczkę, chodzisz po górach, jeździsz na nartach lub żeglujesz – to jest opcja ubezpieczenia którą musisz mieć w swojej polisie. Koszty transportu śmigłowcem do najbliższego szpitala może kosztować nawet kilka tysięcy Euro!
Przeczytaj więcej na temat kosztów akcji ratowniczej
NNW – Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Każdy ubezpieczyciel daje możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie NNW, więcej na temat ubezpieczenie NNW przeczytasz >tutaj.
W skrócie – jest to ubezpieczenie, gdzie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, liczone procentowo – procentowo od doznanego uszczerbku.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli OC
To ubezpieczenie może okazać się niezbędne jeżeli nieumyślnie spowodujesz szkodę osobie trzeciej.Może być to szkoda na osobie np. podczas uprawiania sportów lub szkody na majątku np. uszkodzenie sprzętu sportowego, wyposażenia hotelowego. Ważne, aby ubezpieczenie OC obejmowało szkody wyrządzone przez osoby bliskie. Dobre ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje również szkody wyrządzone przez dzieci lub zwierzęta.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu
Ubezpieczenie to chroni w razie zniszczenia, uszkodzenia lub utraty sprzętu i bagażu w razie wypadku czy innych zdarzeń losowych (huragan, lawina, powódź, pożar).Przed zakupem ubezpieczenia wybierz sumę ubezpieczenia, która odpowiada faktycznej wartości Twojego sprzętu. Tylko wtedy będziesz miał szansę na zakup podobnego do utraconego sprzętu.
Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania – jeśli nie zabezpieczyłeś swoich rzeczy i pozostawiłeś bez opieki.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu i wcześniejszego powrotu
Wybierając się za granicę warto kupić ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży. W sytuacji, gdybyś był zmuszony do nagłej zmiany planów np. z powodu zachorowania lub innej sytuacji życiowej – ubezpieczyciel pokryje koszty związane z rezygnacją z wyjazdu.
Teraz już wiesz wszystko na temat ubezpieczeń turystycznych. Przed wyjazdem za granicę koniecznie kup ubezpieczenie podróżne. Nawet jeżeli organizator wycieczki gwarantuje Ci ubezpieczenie, są one zazwyczaj z najniższym wariancie z bardzo niskimi sumami ubezpieczenia.
Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni Tobie i osobom, z którymi wyjeżdżasz, pełną ochronę w czasie zagranicznego urlopu. Kup polisę na wyjazd przez internet i bądź mądry przed szkodą!