Z rodziną lub przyjaciółmi – samodzielnie organizujecie wakacyjny wypoczynek za granicą? Będzie dobrze, jeśli ktoś z Was pomyśli o ubezpieczeniu dla całej grupy. Wybierz ubezpieczenie wyjazdu i kup polisę przez internet.
Elastyczna oferta – czyli płacisz za to, czego potrzebujesz
Ubezpieczenie turystyczne ma charakter pakietu, czyli składa się z kilku ubezpieczeń podstawowych (standardowych) oraz kilku dodatkowych, których wybór jest dobrowolny. W zależności od tego, w jakim składzie wyjeżdżacie i co planujecie robić na miejscu, jedne składniki ubezpieczenia podróżnego będą ważniejsze, a inne mniej znaczące. Wyjazd organizowany we własnym zakresie może być tańszy od wycieczki kupowanej w biurze podróży – ale po co przepłacać za ubezpieczenie? U nas dopasujesz polisę do potrzeb grupy, z jaką wyjeżdżasz.
Poniżej dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w trzech najczęściej spotykanych sytuacjach: gdy jedziesz z rodziną, gdy wybierasz się na wakacje tylko z partnerem lub indywidualnie, a także gdy organizujesz wypoczynek wspólnie z grupą znajomych. Wybrane ubezpieczenie wyjazdu możesz od razu kupić online w serwisie Polisoteki.
Ubezpieczenie wyjazdu dla rodziny
Dzieci bardzo chętnie wspominają zagraniczne wakacje z rodzicami. Z czasem takie przeżycia jak atak kolki nerkowej czy wybicie palca podczas grania w siatkówkę plażową, stają się tylko urozmaiceniem generalnie przyjemnych wspomnień. Jednak gdy po kolacji wracacie do pokoju hotelowego, a Wasze dziecko zaczyna uskarżać się na silny ból brzucha, nikomu z rodziny nie jest do śmiechu.
Co robić w takiej sytuacji nagłego wypadku lub zachorowania? Tu właśnie przydaje się ubezpieczenie polisa turystyczna – a konkretnie takie jej składniki:
- Assistance – czyli zapewniona przez ubezpieczyciela całodobowa infolinia. Bezcenna pomoc w nagłym wypadku. Gdy zdarzy się coś złego, powinieneś od razu zadzwonić na numer telefonu Centrum Alarmowego ubezpieczyciela, podany na Twojej polisie. Konsultanci pomogą Ci skontaktować się z placówką medyczną, która udzieli pomocy, umówią wizytę u lekarza, w razie potrzeby zorganizują transport i będą na bieżąco udzielać informacji.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – gwarantuje, że ubezpieczyciel do określonej kwoty pokryje koszty usług medycznych i lekarstw za granicą, gdy ktoś z Was ulegnie wypadkowi lub nagle zachoruje. Zazwyczaj wyjeżdżamy na wakacje do krajów, w których lekarstwa i wizyty u lekarzy są droższe niż w Polsce – lepiej się ubezpieczyć niż narażać na koszty wyrażone w euro. Również transport medyczny potrafi słono kosztować; jego koszty są objęte naszym ubezpieczeniem KL.
- Ponadto ważnym elementem polisy turystycznej jest OC w życiu prywatnym– bardzo potrzebne, choć niedoceniane ubezpieczenie, zwłaszcza dla rodziców z małymi dziećmi. Dzięki ubezpieczeniu OC nie będziecie musieli płacić za szkody wyrządzone przez Was na zdrowiu lub w mieniu innych osób – na przykład gdy Wasza rozbrykana pociecha stłucze wartościową rzecz w sklepie z pamiątkami. Ubezpieczyciel pokryje koszty, a Wy będziecie mogli w spokoju dokończyć wypoczynek
Ubezpieczenie wyjazdu we dwoje lub w pojedynkę
Polacy coraz częściej wybierają się w odległe, egzotyczne zakątki świata. Romantyczne wakacje we dwoje na Seszelach czy samotny wypad na tydzień do Nowego Jorku nie wymagają już podpisywania umowy z biurem podróży. Tego rodzaju przygodę można zorganizować samodzielnie z pomocą serwisów internetowych oferujących bilety lotnicze, wynajem kwater oraz samochodów nawet na przysłowiowym końcu świata. Również ubezpieczenie na egzotyczne wakacje kupisz przez internet, a polisę dostaniesz na adres e-mail.
Jeśli wybierasz się poza Europę i kupujesz ubezpieczenie wyjazdu przez internet, podczas wypełniania formularza zakupowego dobierz odpowiedni zakres terytorialny polisy (świat). Będziesz musiał wskazać kraj docelowy. Jeśli mają to być objazdowe wakacje, wybierz z listy państwo, w którym będziesz przebywał najdłużej. I pamiętaj, że polisa działa w czasie całej podróży, na całej trasie. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się z chwilą opuszczenia przez Ciebie Polski.
W dalekich wyprawach, zwłaszcza w rejony, gdzie opieka medyczna jest słabsza niż w Polsce, a z lokalną ludnością trudno się porozumieć, najważniejsze jest ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu gdy w Nepalu dopadnie Cię nagła gorączka, konsultanci umówią Ci wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.
Wykupując polisę zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (KL). Powinna być ona możliwie jak najwyższa, ponieważ leczenie na krańcach świata potrafi być naprawdę drogie, a karta EKUZ poza Unią Europejską nie działa.
Ubezpieczenie wyjazdu z przyjaciółmi
Nurkowanie na Teneryfie z grupką znajomych? Wspólne czarterowanie jachtu na Bałkanach? Brzmi świetnie! Jest jedno „ale” – zwykłe ubezpieczenie nie wystarczy. Jeśli zamierzacie żeglować, nurkować, uprawiać rafting albo jeździć konno, powinniście wykupić rozszerzenie ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka.
Przeczytaj też: Ubezpieczenie sportowe, ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych
Na wyjazd w celach sportowo-rekreacyjnych na pewno zabierzecie o wiele więcej bagażu niż gdybyście jechali na zwykłe leniuchowanie. Część rzeczy będzie stanowił sprzęt sportowy, który może być dość cenny. W Polisotece jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie bagażu podróżnego, możesz dobrać sobie również ubezpieczenie sprzętu sportowego od zdarzeń losowych i kradzieży.
Gdy będziecie szukać polisy w internecie, zwróćcie uwagę na to, czy ubezpieczeniem są objęte koszty ratownictwa. Wysłanie helikoptera ratowniczego może okazać się niezbędne, gdy coś złego stanie się podczas rejsu lub pod wodą. Dla nas jest to naturalne – w Polisotece ubezpieczenie kosztów ratownictwa wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia kosztów leczenia.