Ubezpieczenie w Alpy Francuskie
Ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie w Alpy Francuskie? Co wybrać w góry we Francji?

Francuska część Alp zdaniem bardzo wielu osób uchodzi za tę najpiękniejszą. Zresztą to właśnie na pograniczu francusko-włoskim jest położony Mont Blanc, czyli najwyższy europejski szczyt. Nic zatem dziwnego, że praktycznie każdy alpinista marzy o zdobyciu jego oraz innych francuskich wierzchołków. Aby jednak takie wyprawy przebiegały bezpiecznie, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie ubezpieczenie w góry. Dzięki niemu alpiniści, ale również narciarze oraz snowboardziści będą mogli uzyskać pomoc w razie wypadku. Jakie ubezpieczenie w Alpy Francuskie warto wybrać i na co trzeba zwrócić uwagę? Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu.

Czy ubezpieczenie w Alpy Francuskie jest obowiązkowe?

Aktualnie w Alpach Francuskich nie ma wymogu posiadania żadnego ubezpieczenia. Natomiast praktyka pokazuje, że obowiązkowe lub nie – takie ubezpieczenie po prostu jest konieczne. Bez niego turyści narażają się na bardzo wysokie koszty w razie nagłego wypadku w górach.

Co jasne, niektórzy mogą teraz pomyśleć, że przecież we Francji chroni ich karta EKUZ. Jednakże nie jest to do końca prawda. Owszem, karta EKUZ zapewni refundację przynajmniej części kosztów leczenia zagranicznego. Jednak jej zakres nie obejmuje np. kosztów zorganizowania akcji ratunkowej, która może być niezbędna. Oprócz tego, nawet przy częściowej refundacji, koszty leczenia we Francji są dość wysokie. Dlatego ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży na pewno będzie lepszą alternatywą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w góry we Francji?

W naszych tekstach wielokrotnie pojawiała się już informacja o tym, że dobre ubezpieczenie musi być dopasowane do potrzeb nabywcy. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia w góry. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze takiej polisy?

Opisane wyżej koszty leczenia i koszty ratownictwa górskiego to absolutna podstawa. Jednakże poza nimi warto również zwrócić uwagę na inne zapisy. Bardzo duże znaczenie ma gwarancja transportu medycznego do kraju. Taki transport pozwoli na kontynuowanie leczenia już w kraju, a co za tym idzie – uchroni turystę przed dodatkowymi wydatkami.

Bardzo pomocne będą również wszelkie świadczenia dodatkowe. Polisa NNW zapewni turyście środki finansowe za szkody powstałe na skutek nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie OC zagwarantuje z kolei pomoc w pokryciu kosztów naprawy zniszczeń wyrządzonych przypadkowo innym osobom.

Dla alpinistów i narciarzy/snowboardzistów przydatna będzie także ochrona bagażu i sprzętu sportowego.

Jakie ubezpieczenie wybrać w góry we Francji?

Tak naprawdę amatorzy sportów górskich muszą najpierw odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Jak często wyjeżdżają w Alpy lub inne góry? Jeżeli takie wyjazdy zdarzają się raz lub dwa razy w roku, zwykłe ubezpieczenie turystyczne powinno wystarczyć. Co jasne, taka polisa musi jednak obejmować uprawianie określonych sportów górskich. Standardowe ubezpieczenie turystyczne można kupić tylko na okres wyjazdu, czyli np. na 7 lub 14 dni.

Inaczej powinny jednak postąpić te osoby, które dość regularnie wyjeżdżają w wysokie góry. Dla takich osób kupowanie zwykłych ubezpieczeń nie będzie zbyt praktyczne. Dużo lepszym wyborem będzie wtedy całoroczna polisa górska. Obecnie taki wybór sprowadza się do dwóch świadczeń – polisy PZU Bezpieczny Powrót lub ubezpieczenia Alpenverein.

Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót gwarantuje wyższe odszkodowanie i szerszy zakres ochrony. Ponadto można je rozszerzyć o dodatkowe świadczenia (np. NNW).

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie Alpenverein, ma ono odgórnie ustalone warunki. Jednakże jego zaletą jest fakt, że członkowie zrzeszenia Alpenverein mogą liczyć na atrakcyjne zniżki w wybranych alpejskich schroniskach i sklepach.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Alpy Francuskie?

Standardowe ubezpieczenie w góry nie powinno kosztować więcej niż 40-100 złotych. Dokładna wysokość składki będzie zależeć między innymi od czasu trwania wyjazdu oraz rodzaju planowanej aktywności. Kup ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem.

Natomiast polisy całoroczne są droższe, ale przy częstych wyjazdach stanowią lepsze rozwiązanie. Polisa PZU Bezpieczny Powrót kosztuje od 220 złotych lub od 453 złotych za rok ochrony. Natomiast koszt rocznego członkostwa w Alpenverein (równoznacznego z posiadaniem polisy) wynosi około 300 złotych.

Podsumowanie

Przy wyjeździe w Alpy Francuskie turysta nie ma obowiązku zakupu ubezpieczenia. Mimo tego naprawdę warto zadbać o posiadanie takiej polisy, ponieważ w trudnych sytuacjach tylko ona może zapewnić pomoc. Wyjeżdżasz w góry tylko raz lub dwa razy w roku? Jeśli tak, kup ubezpieczenie turystyczne obejmujące sporty górskie. Jeśli wyjeżdżasz regularnie, dużo bardziej opłacalny będzie zakup polisy całorocznej. Tutaj dobrym wyborem może być polisa PZU Bezpieczny Powrót albo międzynarodowe ubezpieczenie Alpenverein.