Ubezpieczenie w Alpy Bawarskie
Ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie w Alpy Bawarskie? Co wybrać w góry w Niemczech?

Kiedy ktoś mówi o Alpach, słuchacze rzadko kiedy od razu łączą te góry z krajem naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w istocie Niemcy mają w swoim kraju tzw. Alpy Bawarskie. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się one na terytorium Bawarii. Takie położenie gór sprawia, iż Alpy Bawarskie stają się bardzo atrakcyjnym celem np. dla turystów z zachodniej Polski. Jednak przed wyruszeniem w te góry każdy turysta powinien zastanowić się nad zakupem właściwej polisy. Zatem jakie ubezpieczenie w Alpy Bawarskie najlepiej kupić? Zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim tekstem.

Czy ubezpieczenie w Alpy Bawarskie jest obowiązkowe?

Na początku warto wyjaśnić kilka kwestii formalnych. Turyści przyjeżdżający w Alpy Bawarskie nie są prawnie zobowiązani do zakupu polisy. Jednak nie należy sugerować się brakiem takiego wymogu. Praktycznie we wszystkich alpejskich krajach dobre ubezpieczenie górskie to absolutna podstawa. Z czego to wynika?

Konieczność zakupu takiej polisy ma kilka podstaw. Na pewno kluczowy jest tutaj fakt, że jedynie ubezpieczenie w góry może zagwarantować refundację kosztów akcji ratunkowej. W każdym kraju Europy Zachodniej to turysta musi bowiem zapłacić za pracę ratowników. Co gorsza, koszty akcji ratunkowych potrafią być naprawdę wysokie.

Podobna zasada dotyczy również samych kosztów leczenia zagranicznego. Tutaj ktoś mógłby jednak zauważyć, że przecież turyści mogą korzystać z karty EKUZ. Rzeczywiście taka karta jest ważna na terytorium Niemiec. Natomiast problem polega na tym, że EKUZ nie refunduje wszystkich kosztów leczenia, ale tylko ich część. Z tego względu kompleksowe ubezpieczenie turystyczne jest po prostu lepszym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w góry w Niemczech?

Dwa opisane wyżej zapisy, czyli koszty leczenia zagranicznego oraz koszty ratownictwa, stanowią podstawę każdego ubezpieczenia górskiego. Dlatego nie może ich zabraknąć w polisie kupowanej z okazji wyjazdu w Alpy Bawarskie. Jednak nie są to jedyne zapisy, na które warto zwrócić uwagę.

Narciarze oraz snowboardziści powinni również pamiętać o ubezpieczeniu OC. Co ciekawe, taka polisa od tego roku jest obowiązkowa we wszystkich włoskich kurortach. Choć Niemcy nie wprowadzili jeszcze tego wymogu, ubezpieczenie OC w górach może być niezwykle przydatne.

Do tego dochodzą również inne świadczenia, takie jak: NNW, ubezpieczenie sprzętu i assistance. Każdy taki dodatek będzie działać na korzyść danego ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać w góry w Niemczech?

Jeżeli ktoś regularnie podróżuje w Alpy, jedynym sensownym rozwiązaniem będzie dla niego polisa całoroczna. Przez lata jedyną alternatywą tego typu było ubezpieczenie Alpenverein, czyli jednego z największych górskich stowarzyszeń w Europie. Ubezpieczenie Alpenverein to polisa grupowa, która obejmuje wszystkie osoby mające status jej członków. Świadczenie to gwarantuje między innymi: refundację kosztów ratownictwa górskiego, leczenia oraz ochronę OC. Ponadto taka polisa uprawnia do otrzymania zniżek w niektórych alpejskich schroniskach.

Na szczęście od niedawna na polskim rynku pojawiła się godna alternatywa. Jest nią polisa PZU Bezpieczny Powrót, która została skierowana do wszystkich miłośników gór. Takie ubezpieczenie może objąć zarówno alpinistów, jak i narciarzy/snowboardzistów lub biegaczy górskich. Co ważne, PZU Bezpieczny Powrót zapewnia wyższą kwotę refundacji kosztów leczenia zagranicznego. Trzeba więc przyznać, że pod kątem samego zakresu ochrony jest to lepsza alternatywa. Niestety, jej minusem jest brak możliwości korzystania z wysokich zniżek klubu Alpenverein.

Co jednak mają zrobić osoby, które np. tylko raz w roku jadą w Alpy? W ich przypadku lepszym rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia turystycznego z zakresem obejmującym sporty górskie.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Alpy Bawarskie?

Turystyczne ubezpieczenie w góry na 7 dni będzie kosztować około kilkudziesięciu złotych. Pod tym względem jest ono dużo tańsze od polis całorocznych. Jednak z pewnością nie będzie ono opłacalne dla osób, które regularnie wyjeżdżają w Alpy.

Takie osoby muszą już zdecydować się na ubezpieczenie Alpenverein (około 300 złotych/rok) lub PZU Bezpieczny Powrót (220/453 złote za rok). Podane kwoty mogą wydawać się stosunkowo wysokie, ale przy kilku lub kilkunastu wyjazdach rocznie inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Podsumowanie

Bawarskie kurorty alpejskie będą ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą jechać aż do Włoch lub Szwajcarii. Jednak nawet w tej części Alp odpowiednie ubezpieczenie górskie będzie na wagę złota. Przy jednorazowym wyjeździe turysta w Alpy może zdecydować się na zwykłe ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby rozszerzyć jego zakres o wspinaczkę lub inne sporty górskie. Natomiast alpinistom warto już polecić całoroczne ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót lub ubezpieczenie Alpenverein. Takie polisy będą ich chronić przez cały rok w czasie wszystkich wyjazdów o charakterze górskim. Jeśli więc planujesz wyjazd w Alpy, już teraz kup ubezpieczenie turystyczne i zadbaj o swoje bezpieczeństwo!