Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – Jak nie stracić majątku?

Akcje ratownicze i poszukiwawcze po naszej stronie granicy są bezpłatne, tak stanowi Polskie prawo i jest to wyjątek w Europie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej za granicą . Jeżeli zgubisz się lub doznasz kontuzji za Polską granicą będziesz musiał sam zapłacić za koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej. W tym tekście wyjaśnimy Ci czym jest ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i jakie mogą być konsekwencje braku tego ubezpieczenia.

Podróżując po Polsce nie musisz mieć wykupionego ubezpieczenia obejmującego swoim zakresem pokrycie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej. W pozostałych krajach Europejskich będziesz musiał pokryć koszty sam. Wyjeżdżając w góry do Austrii, Włoch, Francji czy Szwajcarii musisz mieć ubezpieczenie turystyczne z opcją ubezpieczenia kosztów akcji ratowniczej.

Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – niezbędne w górach i na morzu!

W sezonie zimowym ratownicy górscy  pracują na stokach, gdzie jest najwięcej kontuzjowanych narciarzy. Zdarza się jednak, że muszą udać się na szlak turystyczny w celu ratowania turystów, którzy nie są w stanie wrócić o własnych siłach lub szukają turystów porwanych przez lawinę.
Koszty akcji ratowniczej są bardzo duże – koszt godzinnej akcji z udziałem śmigłowca ratunkowego oscyluje w granicach 2-3 tysięcy Euro.

Od 2006 roku Słowacy wprowadzili przepisy które nakazują zakup obowiązkowego ubezpieczenia przed wyjściem w góry zimą. W 2014 roku w Polsce była nagłośniona historia 19-latka z Katowic, który podczas wędrówki po Rysach zabłądził we mgle i spadł na słowacką stronę gór. Ponieważ akcja ratownicza miała miejsce po Słowackiej stronie, a poszkodowany nie miał ubezpieczenie turystycznego musiał zwrócić koszt akcji ratowniczej w której brał między innymi śmigłowiec. Brak ubezpieczenia kosztował go 15 tysięcy euro.
Ta historia pokazuje, że warto wykupić ubezpieczenie nawet jeśli planujesz wędrówką po polskich szlakach.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Polisę turystyczną kupisz u każdego agenta, ale możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i kupić polisę przez internet. Nie musisz mieć dokumentu ze sobą, ważne abyś zapisał sobie numer alarmowy do ubezpieczyciela i zadzwonił do niego jeżeli będziesz potrzebował pomocy.

Suma ubezpieczenia – ubezpieczenia kosztów akcji ratowniczej

Każde towarzystwo ubezpieczeń w ramach danej opcji ubezpieczenia określa sumę ubezpieczenia – czyli maksymalna kwota jaką zapłaci ubezpieczyciel by pokryć koszty akcji ratowniczej. W przypadku ubezpieczeń sportowych, narciarskich lub żeglarskich warto sprawdzić, czy sprawdzić jaką sumę ubezpieczenia Twój ubezpieczyciel przewidział w ramach polisy.

Wybierając polisę turystyczną koniecznie sprawdź, czy obejmuje ona ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej, a także, czy działa tylko za granicą, czy również w polskich górach. Jeżeli nie wiesz jak wybrać Polisę turystyczną, przeczytaj Jak wybrać polisę turystyczną

Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni Tobie i osobom, z którymi wyjeżdżasz, pełną ochronę w czasie zagranicznego urlopu. Kup polisę na wyjazd przez internet i bądź mądry przed szkodą!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć