Wyjście w góry dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nie tylko z uwagi na kontakt z przyrodą i zapierające dech w piersiach widoki. Ale także z powodu walki z samym sobą i przezwyciężania swoich słabości. Oto cztery zasady chodzenia po górach, których przestrzeganie zapewni Ci bezpieczeństwo na szlaku. Dowiesz się również po co Ci ubezpieczenie na szlaku i na co możesz liczyć, jeśli coś się stanie.
Przygotowania rozpocznij jeszcze przed wyjazdem w góry
Zanim wyjedziesz w góry, oceń swoją kondycję fizyczną. Jeżeli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia, na kilka tygodni wcześniej zacznij ćwiczyć. Fitness, siłownia, bieganie, rower… wybierz to, co sprawi Ci przyjemność i jednocześnie wzmocni Twoje ciało oraz poprawi wytrzymałość organizmu. Poświęć też czas na teoretyczne przygotowanie się do wyjścia. Wybierz trasę na podstawie swoich umiejętności i panującej pory roku. Poznaj jej opis, trudności oraz lokalizację znajdujących się w pobliżu schronisk. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z chodzeniem po górach, zdecyduj się na wyjazd latem. Wybierz łatwe, często uczęszczane szlaki. Pamiętaj, że zimą góry są znacznie bardziej wymagające. W zależności od tego, czy wybierasz Tatry, Alpy, czy inne góry zapisz w komórce właściwe dla danego miejsca numery alarmowe do pogotowia ratunkowego. Zapoznaj się też z alternatywnymi formami wzywania pomocy w górach na wypadek niemożności telefonicznego połączenia się ze służbami ratunkowymi (np. wysłanie sygnału świetlnego).
Ubierz się właściwie i zabierz ze sobą niezbędny ekwipunek
Właściwy ubiór i sprzęt dostosowany do pory roku to podstawa. Zaopatrz się w wygodne obuwie z twardą, antypoślizgową podeszwą. Ubierz się „na cebulkę”. Weź ze sobą okrycie wierzchnie (kurtkę, softshell, etc.). Zimą załóż bieliznę termoaktywną, ciepłą czapkę i skarpety. Spakuj też raki i czekan. Nawet jeżeli w górach czujesz się pewnie, weź ze sobą kompas i papierową mapę z zaznaczoną trasą, którą chcesz przemierzyć. W nagłej, stresowej sytuacji łatwo o utratę orientacji w terenie. Nie zapomnij o prowiancie i napojach. Spakuj też apteczkę, koc termiczny, latarkę i zapalniczkę. Jeśli przyjmujesz leki, zabierz je ze sobą. Pamiętaj o tym, żeby wziąć komórkę z naładowaną baterią lub wyposażyć się w power bank, który pozwoli naładować telefon. Dodatkowo umieść telefon w wytrzymałym i wodoodpornym etui.
W góry idź z pokorą
Wychodź w góry wczesnym rankiem. Bezpieczny powrót to powrót za dnia. Sprawdź warunki pogodowe i komunikaty lawinowe na dany dzień. Zrób to też ponownie tuż przed samym wyjściem. Bez względu na to, jak duże masz doświadczenie w chodzeniu po górach, nigdy ich nie lekceważ. Unikaj samotnych wędrówek. Towarzystwo drugiej osoby jest konieczne w razie wypadku, zasłabnięcia, a nawet zgubienia się. Świadomość, że ma się przy sobie osobę, która udzieli pomocy, wezwie służby ratunkowe, czy zwyczajnie doda otuchy, w górach jest niezwykle ważna. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wyjście w pojedynkę, poinformuj swoich bliskich i recepcję w hotelu dokąd dokładnie idziesz i o której godzinie zamierzasz wrócić. Nigdy nie wybieraj się w góry pod wpływem alkoholu lub po lekach, które zaburzają psychomotorykę. Nie trzeba wyjaśniać, że na szlaku trzeźwe spojrzenie i koordynacja ruchowa są istotne dla bezpiecznej wędrówki. Wreszcie wpisuj się do książki wyjść w każdym schronisku, do którego dotrzesz. W przypadku braku kontaktu i powrotu o wyznaczonej porze pozostawiony ślad ułatwi i przyspieszy rozpoczęcie poszukiwań. Przestrzegaj zasad chodzenia po górach. Życie masz tylko jedno.
Kup ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry jest dobrym pomysłem. Bez względu na to, czy wybierasz chodzenie po polskich szlakach, czy zagranicznych. W drugim przypadku jest wręcz konieczne i obowiązkowe. Są kraje w których nie wyruszysz na górski szlak lub stok narciarski jeśli nie okażesz obowiązkowego ubezpieczenia, które zapewni pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach.
Jakie korzyści wynikają z polisy turystycznej? Na polskich szlakach ubezpieczenie turystyczne zapewnia odszkodowanie za następstwo nieszczęśliwego wypadku (NNW), jakim jest uraz, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Dodatkowo gwarantuje zwrot za koszty leczenia, które są wynikiem takiego urazu. Zapewne w Polsce jesteś ubezpieczony w ramach NFZ. Jednak powszechne ubezpieczenie zdrowotne najczęściej nie pokrywa kosztów związanych z lekami i opatrunkami, czy rehabilitacją. A ta w przypadku wielu urazów jest niezbędna. Wówczas, zamiast czekać miesiącami na swoją kolej w państwowej placówce dobrze jest otrzymać wsparcie finansowe na prywatną rehabilitację. Ubezpieczenie turystyczne w Polsce zapewnia też Assistance, czyli pomoc w podróży. Za granicą z kolei polisa turystyczna gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, które są wynikiem nie tylko wypadku, ale i nagłego zachorowania. Ubezpieczyciel zwróci koszty poniesione w związku z przebytą operacją, hospitalizacją, czy transportem medycznym do Polski. Dodatkowo otrzymasz ochronę na wypadek akcji ratunkowej z użyciem helikoptera. Obok kosztów leczenia jest to najważniejszy zapis w polisie turystycznej. Za granicą, w przeciwieństwie do Polski, za akcję ratunkową trzeba zapłacić z własnej kieszeni! Tradycyjnie otrzymasz też NNW i Assistance. Zakres ubezpieczenia turystycznego może być jeszcze szerszy niż przedstawiony. Za dodatkową opłatą zapewnisz sobie ochronę na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej, zagubienia czy kradzieży bagażu, odwołania wyjazdu z przyczyn losowych i wielu innych zdarzeń.
Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?
W Polisotece bez wychodzenia z domu kupisz polisę online! Wypełnij prosty formularz, wybierz zakres ubezpieczenia, zapłać – Polisę otrzymasz mailem. Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres kontakt@polisoteka.pl. Oddzwonimy i pomożemy Ci wybrać ofertę w najniższej cenie, która spełni Twoje oczekiwania.