Bezpieczne wakacje – brzmi trochę jak slogan, ale z bezpieczeństwem nie ma żartów… Gdy oglądasz programy informacyjne lub czytasz prasę, co chwilę dowiadujesz się o kolejnych atakach terrorystycznych, zabitych, porwanych turystach i podróżnikach. Jak przygotować się do wakacji, żeby bezpiecznie wrócić do domu?
Zagrożone rejony
Planując wyjazd na wakacje, jeszcze przed zakupem wycieczki lub rezerwacją pokoju w hotelu, zasięgnij języka, poczytaj na temat sytuacji politycznej w regionie, do którego się wybierasz. Koniecznie zapoznaj się z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) i dowiedz się, gdzie jest niebezpiecznie. MSZ na stronie internetowej publikuje aktualne informacje na temat zagrożeń na całym świecie. Cennym źródłem informacji okazują się podróżnicze fora internetowe lub tematyczne grupy na Facebooku. Możesz tam uzyskać informacje z pierwszej ręki od osób, które są na miejscu lub niedawno wróciły.
Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne
Kup ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia i leków, transport do kraju w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, pomoc Assistance podróżnego – czyli całodobową infolinię i wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Pomoc infolinii może wydawać Ci się zbędna… ale jak pokazuje życie, dobrze mieć wsparcie kogoś w kraju w kryzysowych sytuacjach. Kilka dni temu na grupie Facebook’owej zrzeszającej miłośników Tajlandii – jedna z grupowiczek umieściła błagany post. Zapytała, gdzie może znaleźć najbliższą aptekę lub lekarza (o godzinie 23) w pobliżu zadupia, w jakim się aktualnie znajdowała. Dopadła ją przykra (aczkolwiek często występująca) podczas podróży dolegliwość (Egipcie nazywają ją zemstą Faraona – jak nazywa się w Tajlandii nie wiem) ;). W takiej sytuacji kontakt z pracownikiem infolinii mógłby okazać się zbawienny.
Jak kupić ubezpieczenie na wyjazd? Najlepiej kupić ubezpieczenie online w Polisotece. Nie musisz wychodzić z domu i zapewnisz sobie bezpieczne wakacje w ciągu kilku minut.
Bezpieczne wakacje – kilka praktycznych porad przed wyjazdem
Przed wyjazdem za granicę musisz przygotować się na wszelkie możliwe komplikacje, dlatego pamiętaj o liście rzeczy, które musisz załatwić jeszcze przed wyjazdem, rzeczy których nie warto odkładać na później. Jeżeli zapomnisz o zakupie pasty do zębów, to nie będzie koniec świata – zawsze możesz kupić ją na miejscu.
Nie możesz jednak zapomnieć o kilku rzeczach:
- Lista adresów i kontaktów – przed wyjazdem pozostaw najbliższym pozostającym w kraju dane adresowe miejsca Twojego pobytu oraz kontakt telefoniczny do organizatora wycieczki.
- Roaming – jeżeli nie masz włączonego roamingu – skontaktuj się ze swoim operatorem sieci komórkowej i włącz usługę. Wykonanie czynności po przekroczeniu granicy może być trudne.
- ICE lub I.C.E – jest to ogólnoświatowy skrót pochodzący z języka angielskiego In case of emergency tłumacząc na polski w nagłym wypadku. Skrót ten należy wprowadzić w książce telefonicznej pod numerem osoby, z którą należy kontaktować się w razie nagłego wypadku. Osoby te powinny mieć informacje o Twojej grupie krwi, alergiach, leczonych chorobach lub przyjmowanych lekach. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku osób – wprowadzamy wówczas ICE1, ICE2, ICE3.
- Assistance samochodu – jeśli jedziesz samochodem pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia assistance działającego po wypadku i awarii, obowiązującego na terenie państwa, w którym będziesz spędzał urlop oraz na trasie przejazdu. Organizacja holowania, naprawy pojazdu i noclegu na trasie za granicą jest zbędnym stresem, którego nie chcesz i nie potrzebujesz na wakacjach.
- Ubezpieczenie mieszkania – sprawdź, czy jest ważna Twoja polisa mieszkaniowa i czy masz ubezpieczenie od kradzieży. Wakacje to sezon kradzieżowy – żniwa dla złodziei. Obserwują nasze domy i mieszkania, dlatego podczas naszej nieobecności jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.
- Zapomnij o Facebooku – powstrzymaj się od oznaczania miejsca, informacji lub wpisu, że jesteś na wakacjach. Zdjęcia z wakacji możesz wrzucić po powrocie i nie musisz na bieżąco informować całego świata, że chata stoi pusta.
- Kup polisę turystyczną – jeszcze przed wyjazdem kup ubezpieczenie turystyczne. Jeżeli nie kupisz ubezpieczenia przed wyjazdem będziesz mógł to zrobić, ale ubezpieczenie zacznie działać po kilku dniach od jego zakupu, czyli po okresie karencji.