Gdzie jechać na wakacje – przeczytaj zanim zapłacisz za wycieczkę!

Przed zbliżającym się urlopem stajemy przed pytaniem „gdzie jechać na wakacje?” Oferta biur podróży, małych pensjonatów, hosteli jest bogata i możesz mieć problem z podjęciem decyzji. Wybierz miejsce, które pozwoli Ci naładować akumulatory na cały następny rok. Zdecydowanie odradzam tzw. urlop po polsku, czyli remont mieszkania lub domu.
Wybierając miejsce wypoczynku pamiętaj o zweryfikowaniu informacji na temat regionu lub kraju, do którego się wybierasz. Nie zależnie od tego gdzie jedziesz, musisz pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny.

Gdzie jechać na wakacje, a raczej gdzie nie jechać – ostrzeżenia dla turystów

Niewiele osób wie i korzysta z informacji dotyczących ostrzeżeń dla podróżujących. Są one ogólnodostępne i regularnie uaktualniane.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje na swojej stronie internetowej informacje na temat zagrożeń dla podróżujących. Przed podróżą za koniecznie zapoznaj się z aktualnymi informacjami. Musisz brać pod uwagę sytuację polityczną i ewentualne zagrożenia. Musisz być świadomy niebezpieczeństwa i mieć opracowany plan działania w sytuacji zagrożenia.Wybierając miejsce wypoczynku staraj się wybierać miejsca, w których jest bezpiecznie. Przed wyjazdem sprawdź zagrożenia.

Lista zagrożonych miejsc w Wakacje 2017 roku

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, gdzie jechać zapoznaj się z listą państw, do których nie powinieneś jechać:

  • Filipiny – turystom grozi nawet porwanie!
    Ostrzeżenie, z 25 kwietnia br. Komunikat na stronie MSZ mówi, iż w związku z zagrożeniem terrorystycznym w południowych regionach tego kraju i walkami pomiędzy żołnierzami a rebeliantami islamskimi Ministerstwo zaleca aby nie podróżować, szczególnie w południową część Filipin. Podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców istnieje – głównie w nadmorskich kurortach, czy statkach wycieczkowych.
  • Turcja – cały kraj objęty ostrzeżeniem
    Komunikat z dnia 18 kwietnia br. MSZ kategorycznie odradza podróży do wschodniej i południowo-wschodniej części Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów. Ostrzeżenie ma związek z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 r. ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany konstytucji, które wywołało fale niezadowolenia i nasilenie się demonstracji.
  • Egipt – popularne kurorty wciąż bezpieczne
    Ostrzeżenie z dnia 11 kwietnia br. W Egipcie od 10 kwietnia 2017 r. trwa stan wyjątkowy na terytorium całego kraju. Dodatkowo na terenie całego kraju utrzymuje się zagrożenie zamachami terrorystycznymi.
    Ostrzeżenie wyłącza wyjazdy grupowe do miejscowości turystycznych nad Morzem Czerwonym, takich jak: Hurghada, Al-Dżuna, Safadża, Marsa Alam oraz Szarm el-Szejk – czyli bardzo miejsc szczególnie lubianych przez Polaków. Jednakże w związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z tajemniczą śmiercią polskiej turystki – trend ten może się w najbliższym czasie zmienić.
  • Wenezuela – masowe demonstracje i przestępczość
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych 19 kwietnia wydało komunikat dla podróżnych informujący, że Caracas i innych miastach, w pobliżu siedzib instytucji państwowych, uniwersytetów i na głównych placach może dochodzić do demonstracji. Dodatkowo można spodziewać się utrudnień w komunikacji i transporcie. Można również napotkać problem w zakupie produktów pierwszej potrzeby. Tereny przygraniczne są zagrożone dużą przestępczością a granice lądowe między Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.
  • Demokratyczna Republika Konga – kategorycznie odradza się podróży do tego kraju
    MSZ odradza także podróży to Demokratycznej Republiki Konga. Powodem jest bardzo napięta sytuacja polityczna i zagrożenie bezpieczeństwa. W Kinszasie, Lubumbashi i innych większych miastach może dochodzić do groźnych demonstracji, zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa. Istnieje również duże prawdopodobieństwo występowania ograniczeń w transporcie lądowym i lotniczym oraz w dostępie do sieci komórkowych. W wielu miejscach dochodzi do napadów rabunkowych, porwań i zamieszek.

W biurze podróży mówili, że jest bezpiecznie

Musisz pamiętać, że pracownicy biur podróży są handlowcami, którzy żyją ze sprzedaży jak największej ilości wycieczek – najchętniej najbardziej egzotycznych. Ponieważ mają interes w sprzedaży wycieczek, nie do końca wierzę ich zapewnieniom o tym, że jest super bezpiecznie.
Mnie osobiście zapewnianiali, że uzbrojeni pracownicy hotelu w danym regionie są dla mojego dobra i tak naprawdę nie ma się czego bać… nie kupuje tego! To trochę tak, jak z wyborem ośrodka na podstawie pięknych zdjęć w kolorowych folderach. Wszystko ładnie, pięknie… a na miejscu rzeczywistość boli.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Pamiętaj o tym, że masz prawo do odpowiedzi na wszystkie niepokojące Cię pytania. Masz również prawo do uzyskania informacji o opiekunie wycieczki tzw. rezydencie. Przekaż szczegółowe informacje o miejscu swojego pobytu rodzinie lub bliskim – adres i telefony kontaktowe. Pamiętaj też, by mieć zapisany kontakt do polskiego Konsula, który w sytuacji zagrożenia będzie starał się pomóc.

Zagrożenia, a ubezpieczenie turystyczne

Wybierając się w rejon, w którym trwa stan wyjątkowy, wojenny lub zostało ogłoszony stan zagrożenia atakiem terrorystycznym musisz być świadomy, że większość standardowych ubezpieczeń turystycznych nie zadziała w takim wypadku. Zdecydowana większość ubezpieczycieli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń wprowadziła zapis o wyłączeniu odpowiedzialności.

W Ogólnych Warunkach WARTA TRAVEL plus czytamy:
„WARTA nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia lub brak możliwości realizacji świadczeń lub udzielenia informacji, jeśli są one spowodowane wskutek: zdarzeń losowych awarii lub braku urządzeń telekomunikacyjnych oraz wskutek siły wyższej to jest: strajków, niepokojów społecznych, zamieszek, aktów terrorystycznych, sabotażu, działań wojennych, stanu wyjątkowego, skutkami promieniowania radioaktywnego, a także ograniczeniami w poruszaniu się wynikającymi z decyzji władz administracyjnych”.

Signal Iduna – Bezpieczna podróż znajdziemy nieco szerszy zapis, ale SIGNAL IDUNA zagwarantuje ochronę przez 7 dni od dnia niespodziewanego ataku terrorystycznego.
„Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte koszty leczenia oraz koszty powstałe w związku z koniecznością powrotu Ubezpieczonego do kraju stałego miejsca zamieszkania, koszty transportu zwłok Ubezpieczonego, jak również pozostałe koszty będące przedmiotem ubezpieczenia, jeżeli powstały w przypadku: działań wojennych, aktów terroru, stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub udziału Ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach, strajkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i bójkach (ochrona ubezpieczeniowa istnieje w przypadku, gdy podczas podróży zagranicznej Ubezpieczony zostaje niespodziewanie dotknięty zdarzeniami wojennymi, aktami terroru lub wojny domowej. Powyższa ochrona wygasa z końcem 7 dnia od rozpoczęcia wojny, aktów terroru lub wojny domowej na terytorium kraju, w którym przebywa Ubezpieczony(…)”

Zatem gdzie jechać?

Oferta jest bardzo szeroka, więc na to pytanie będziesz musiał odpowiedzieć sobie sam, ale przed wyjazdem pamiętaj też o wykupieniu polisy turystycznej – Bądź mądry przed szkodą! Niezależnie od ogólnego stanu w kraju zadbaj o swoje osobiste bezpieczeństwo. Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci choćby pokrycie kosztów leczenia, transport medyczny do kraju, pomoc prawną jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Polisę turystyczną możesz kupić w Polisotece. Jak dokonać dobrego wyboru ubezpieczenia?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć