Polisa mieszkaniowa to rozwiązanie, które gwarantuje zabezpieczenie nie tylko domu lub mieszkania. Oprócz tego warto wiedzieć, że ubezpieczenie gwarantuje zabezpieczenie finansowe także za inne budowle, w tym nagrobki. Już dziś możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób konkretnie wygląda ubezpieczenie, ile ono kosztuje oraz które z towarzystw pozwala na ubezpieczenie nagrobka w przypadku nieprzewidywalnych sytuacji i zdarzeń.
Ubezpieczenie mieszkania to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie przez świadomych właścicieli mieszkań, domów, ale również garaży wolnostojących, domków letniskowych oraz nagrobków. Aktualnie ochrona nagrobka to propozycja dostępna w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych takich jak: PZU, Allianz, Warta, Generali, Wiener i tym podobne.
Na czym polega ubezpieczenie nagrobka?
Aby cieszyć się ubezpieczeniem nagrobka wystarczy posiadać wykupione ubezpieczenie nieruchomości. Powinna ona uwzględniać ochronę nagrobka. Zazwyczaj zalicza się ona do dodatkowego pakietu, dlatego w trakcie poszukiwania ubezpieczenia domu, niezbędne jest, aby do podstawowej jego formy, dokupić dodatkowe rozwiązania. Podstawą w ubezpieczeniu nieruchomości jest ochrona elementów stałych i murów. Działa ona w przypadku zdarzeń losowych takich jak: pożary, upadki drzew i zalania. Oprócz tego ochrona działa w momencie, kiedy doszło do kradzieży z włamaniem, stłuczenia przedmiotów szklanych oraz inne budynki i budowle, takie jak nagrobki. Zazwyczaj ochrona nagrobka nie występuje w formie samodzielnego produktu ubezpieczeniowego.
Jaki jest zakres ubezpieczenia nagrobka na cmentarzu?
Budowlę, jakie zostały uwzględnione w polisie są chronione w takim samym zakresie. W momencie, kiedy ubezpieczenie nieruchomości ubezpiecza 10 zdarzeń losowych i kradzież z włamaniem, wcześniej potwierdzone zasady uwzględnione są do mieszkania, oraz polisy nagrobka. Polisa mieszkaniowa chroni finansowo nagrobek jednak tylko od kilku zdarzeń. O jakich mowa?
- dewastacja i wandalizm,
- kradzież z włamaniem i zwykła,
- powódź,
- porywisty wiatr, upadek masztów i drzew,
- uderzenie pioruna,
- uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek statku powietrznego.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda z polis może zawierać inny zestaw ryzyk. Przekłada się to również na zakres ochrony. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki jest zakres ochrony danego ubezpieczenia, odpowiednim sposobem będzie sprawdzenie informacji w OWU polisy, czyli dokumencie na temat ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Nawet w momencie wykupienia polisy mieszkaniowej, która chroni także nagrobek nie chroni od wszystkich zdarzeń. Istnieją bowiem sytuacji, w których towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo nie wypłacić odszkodowania z polisy. W zależności od przeglądania konkretnej oferty polisy, możemy znaleźć różnice pomiędzy różnymi ofertami. Najczęściej jednak ubezpieczyciel stosuje wyłączenie odpowiedzialności w przypadku:
- działania dymu i sadzy,
- szkód, które zostały spowodowane przez kamieniarzy, firmy pogrzebowe oraz zarząd cmentarza,
- elementy dekoracyjne, które nie są na stałe przymocowane do nagrobka,
- starzenie się materiału i jego skutkowe zniszczenie w sposób naturalny,
- osuwanie i zapadanie się ziemi.
Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?
Ubezpieczenie nagrobka pozostaje ważne tak długo, aż ważna będzie polisa mieszkaniowa. Najczęściej okres ten wynosi 12 miesięcy. W zależności od wybrania konkretnego rozwiązania, roczny koszt ochrony nagrobka wraz z całą nieruchomością, oznacza wydatek od 100 do 500 złotych. Ostateczny koszt polisy ubezpieczenia mieszkania i nagrobka, pozostaje ściśle uzależniony od powierzchni i wartości domu lub mieszkania. Oprócz tego konieczne jest wybranie sumy ubezpieczenia wraz z liczbą umów dodatkowych.
Gdzie kupić ubezpieczenie nagrobka?
Najbardziej skutecznym, a zarazem najszybszym rozwiązaniem na wybranie najlepszego ubezpieczenia nagrobka, jest skorzystanie z porównywarki online. Dzięki temu w jednym miejscu porównasz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – w tym zarówno ich zakres oraz cenę za wykupienie polisy.