Ubezpieczenie mieszkania na wynajem
Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – ile kosztuje?

Nieruchomości praktycznie zawsze stanowią jedną z najcenniejszych części posiadanego majątku. Wynika to z faktu, że ich wartość niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeżeli jednak ktoś posiada więcej niż jedną nieruchomość, puste mieszkanie będzie generować jedynie wydatki. Dlatego idealną opcją wydaje się wówczas wynajęcie takiego lokalu. Co jasne, wynajem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem dla wynajmującego. Na szczęście takie ryzyko można ograniczyć za sprawą zakupu odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem umożliwia zabezpieczenie lokalu oraz jego najważniejszych elementów. Co więc trzeba wiedzieć o takiej polisie? Jaki jest jej zakres i ile kosztuje? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Cena polisy jest dla wielu osób najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku ubezpieczeń aspekt cenowy ma szczególne znaczenie. Dlaczego?

Ponieważ cena ubezpieczeń zawsze jest uzależniona od kilku ważnych czynników. Jeżeli chodzi o polisy mieszkaniowe, znaczenie mają między innymi aspekty, takie jak:

  • przybliżona wartość mieszkania;
  • informacje na temat nieruchomości (lokalizacja, zabudowa, metraż);
  • wybrany zakres ochrony ubezpieczenia.

Dlatego dwie na pozór podobne polisy mogą mieć zupełnie inną cenę. Warto więc od razu odpowiedzieć na pytanie – o jakich stawkach mówimy? Dla uśrednienia możemy przyjąć, że ubezpieczenie mieszkania na wynajem będzie kosztować kilkaset złotych za rok ochrony. Widełki są tutaj dość szerokie, bo tańsze polisy można kupić już za około 200-250 złotych. Natomiast te najdroższe i najbardziej rozbudowane ubezpieczenia będą kosztować około 500-700 złotych.

To oznacza, że miesięczny koszt takiej polisy wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Osoby zainteresowane zakupem ubezpieczeń często zastanawiają się nad tym, czy dana polisa na pewno im się przyda. Jeżeli jednak chodzi o ubezpieczenia mieszkań, odpowiedź praktycznie zawsze jest twierdząca. Dlaczego? Ponieważ wysokie ceny mieszkań oraz duże koszty wszelkich prac renowacyjnych powodują, że objęcie lokalu dodatkową ochroną praktycznie zawsze jest korzystne.

Co więcej, ubezpieczenie mieszkania jest korzystne zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i dla najemcy. Wszystko ze względu na fakt, że te dwie polisy mogą się wzajemnie uzupełniać.

Czy ubezpieczenie mieszkania musi być na właściciela?

Pozostaniemy jeszcze na moment przy opisywanym zagadnieniu. Umowa wynajmu mieszkania sprawia, że w całą procedurę zaangażowane są dwie strony, czyli wynajmujący i najemca. Co ciekawe, obydwie strony mogą również kupić ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania.

Odpowiadając więc na postawione pytanie – nie, ubezpieczenie mieszkania nie musi być na właściciela. Jednak warto wiedzieć, że od tego, kto ubezpieczy mieszkanie, powinien zależeć zakres polisy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w kolejnych częściach tego tekstu.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania?

Od pewnego czasu procedury związane z zakupem ubezpieczeń stały się znacznie prostsze. Ma to związek między innymi ze wzrostem liczby polis sprzedawanych online. Przy zamawianiu polisy online formalności są ograniczone do minimum i dotyczy to także kwestii ewentualnej dokumentacji.

Zatem jak brzmi odpowiedź na postawione pytanie? Otóż aktualnie niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie wymagają okazywania dokumentów przy sprzedaży takich ubezpieczeń. Jeżeli jednak asekurator będzie ich wymagać, kupujący zapewne zostanie poproszony o okazanie:

  • dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości;
  • dokumentu poświadczającego prawa do danej nieruchomości (w przypadku najemców będzie to np. umowa najmu, a w przypadku właścicieli wystarczy np. odpis z księgi wieczystej).

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Po wyjaśnieniu najważniejszych kwestii formalnych warto przejść do absolutnie kluczowego zagadnienia, czyli zakresu ubezpieczenia. To właśnie on ma, a przynajmniej powinien mieć decydujące znaczenie przy wyborze świadczenia. Zakres polisy określa bowiem, kiedy i na jakich zasadach ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie. Warto więc zastanowić się nad tym, co powinno wchodzić w zakres polisy mieszkaniowej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wrócić do zagadnienia, o którym wspomnieliśmy nieco wcześniej. Mianowicie zakres ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania powinien zależeć od tego, kto dokonuje zakupu polisy. Dlatego teraz opiszemy poszczególne zapisy ze wskazaniem tego, kiedy dany zapis powinien się pojawić.

Ubezpieczenie murów – polisa dla właściciela lokalu

Dla wszystkich mieszkań (zarówno tych w starym, jak i nowym budownictwie) warto wykupić tzw. ubezpieczenie murów. Co to takiego? Jest to ubezpieczenie elementów konstrukcyjnych mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych (takich jak: powódź, huragan, uderzenie pioruna, przepięcie, uderzenie pojazdu, upadek drzewa, wybuch, zalanie i wiele innych).

Ubezpieczenie murów jest podstawą każdej polisy mieszkaniowej. Zapewnia ono ochronę w razie najpoważniejszych zdarzeń (pożar lub wybuch gazu), które mogą sprawić, że mieszkanie dosłownie przestanie istnieć lub nie będzie nadawało się do remontu. Suma tego ubezpieczenia powinna być zbliżona do wartości rynkowej lokalu (bez wyposażenia), aby w razie wypadku odszkodowanie wystarczyło na zakup podobnego mieszkania.

UWAGA!

Jeśli mieszkanie, które przeznaczyłeś na wynajem, jest zakupione na kredyt, bank będzie wymagał od Ciebie, abyś miał aktualne ubezpieczenie murów przez cały okres spłacania kredytu. Ta polisa jest bowiem dla banku zabezpieczeniem, a Ty jako właściciel musisz wykonać cesję praw z ubezpieczenia murów na bank.

Ubezpieczenie elementów stałych – polisa dla właściciela

Każdy lokal ma określone elementy stałe. Można do nich zaliczyć między innymi: tynki, powłoki malarskie, glazurę, podłogi, sanitariaty, zabudowy kuchni, okna, drzwi lub grzejniki. Wszystkie te elementy figurują w umowie ubezpieczenia jako integralna część mieszkania.

O czym warto pamiętać przy ubezpieczaniu takich elementów? Na pewno warto w przybliżeniu oszacować ich wartość, aby na tej podstawie dokładniej określić adekwatną sumę ubezpieczenia.

Ponadto warto ubezpieczyć opisane elementy od możliwie największej liczby zagrożeń. Absolutną podstawą będzie tutaj ubezpieczenie od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Ponadto możesz także ubezpieczyć elementy stałe od innych zagrożeń, czyli np.: od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

UWAGA:

Standardowe ubezpieczenie tego typu nie obejmuje zniszczeń dokonanych przez lokatorów w trakcie korzystania z lokalu. Odszkodowanie może przysługiwać jedynie w sytuacjach, kiedy lokatorzy celowo zdemolują elementy mieszkania, a właściciel zgłosi ten fakt na policję.

Ubezpieczenie OC najemcy

Wszelkie kwestie związane z wynajmem mieszkania precyzują zapisy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Zapisy te określają, że przy standardowym najmie za konserwację konstrukcji mieszkania i elementów stałych odpowiadają jego właściciele. Natomiast najemcy są odpowiedzialni za konserwację wyposażenia oraz utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym.

To z kolei oznacza, że najemcy sami odpowiadają za szkody, które powstały w wyniku ich niedopatrzenia. Dotyczy to np. zalania sąsiadów, uszkodzenia instalacji elektrycznej lub zniszczeń dokonanych przez dzieci.

Czy można jakoś zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami? Jak najbardziej! Pomoże w tym dedykowane ubezpieczenie OC najemcy. Taka polisa zapewnia pomoc w pokryciu kosztów szkód wyrządzonych innym lokatorom w sposób nieumyślny. Co istotna, taka polisa w wielu przypadkach uwzględnia także szkody wyrządzone przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie OC najemcy jest na tyle przydatne i uniwersalne, że w zasadzie można je polecić każdemu.

Ubezpieczenie ruchomości – polisa dla najemcy

Po podpisaniu umowy najmu najemca wprowadza się do wynajętego mieszkania i przenosi tam wszystkie osobiste rzeczy. Co jasne, wśród takich rzeczy mogą znajdować się przedmioty o bardzo wysokiej wartości materialnej. Dotyczy to choćby elektroniki, luksusowych mebli lub innych cennych dóbr.

W kontekście takich przedmiotów ciekawą alternatywą dla najemców staje się dodatkowe ubezpieczenie ruchomości. Taką polisę można z reguły nabyć przy zakupie dowolnego ubezpieczenia nieruchomości, w tym także OC najemcy.

Dzięki takiej polisie najemcy otrzymają rekompensatę finansową w razie kradzieży lub zniszczenia takich przedmiotów na skutek zdarzeń losowych. Co ważne, warto tutaj pamiętać o kluczowej zasadzie dotyczącej odszkodowania. Mianowicie jego suma powinna rekompensować przybliżoną wartość dóbr objętych ochroną.

Kup ubezpieczenie mieszkania na wynajem w Polisotece!

Jeśli chcesz zawrzeć podstawowe ubezpieczenie murów albo bardziej rozbudowane ubezpieczenie elementów stałych lub OC w życiu prywatnym, skorzystaj z internetowego serwisu Polisoteki! U nas w kilka minut kupisz ubezpieczenie, opłacisz składkę i otrzymasz polisę na podany adres e-mail.

Jesteś zainteresowany ubezpieczeniem mieszkania na wynajem, ale nie wiesz, jaka polisa będzie odpowiednim wyborem? W takim razie już teraz możesz skorzystać ze wsparcia naszego doradcy klienta! Jeśli chciałbyś uzyskać taką pomoc, zachęcamy do wysłania wiadomości na adres – kontakt@polisoteka.pl.

Nasz doradca nie tylko przedstawi dostępną ofertę ubezpieczeń i pomoże w wybraniu odpowiedniej polisy. Jego wsparcie będzie dotyczyć także samego procesu zakupu oraz płatności. Dzięki nam zakup ubezpieczenia online staje się prosty jak nigdy wcześniej!

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie mieszkania to tak naprawdę jedyny sposób na uzyskanie gwarancji wsparcia w razie problemów dotyczących mieszkania. Taka ochrona może rozciągać się na wiele różnych elementów, dlatego kluczowym czynnikiem jest zakres zakupionej polisy.
  • Zakupu polisy mieszkaniowej może dokonać zarówno właściciel lokalu, jak i jego najemca. Niemniej jednak potrzeby każdej ze stron są wtedy zupełnie inne, dlatego zakres ubezpieczenia także powinien się różnić.
  • Właściciele wynajmowanych mieszkań powinni postawić na zabezpieczenie konstrukcji lokalu, a więc przede wszystkim murów oraz elementów stałych. Takie elementy warto zabezpieczyć od ognia, dewastacji oraz zdarzeń losowych.
  • Natomiast najemcy mogą zdecydować się na zakup polisy OC, która pokryje szkody wyrządzone przypadkowo innym lokatorom. Przydatnym dodatkiem może być także ubezpieczenie ruchomości, bo ono zabezpieczy wszystkie cenne dobra materialne przeniesione do wynajętego mieszkania.
  • Zakup ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania jeszcze nigdy nie był tak prosty. Teraz użytkownicy Polisoteki mogą łatwo zamówić polisę przy pomocy naszego doradcy klienta. Zachęcamy więc do wysyłania wiadomości – kontakt@polisoteka.pl.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy można ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?
Ubezpieczenie mieszkania przeznaczonego na wynajem jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane. Zakupiona polisa zapewni bowiem ochronę przed wieloma zagrożeniami, które mogą negatywnie odbić się na posiadanej nieruchomości.
Jakie ubezpieczenie nieruchomości warto kupić?
W przypadku właścicieli nieruchomości zdecydowanie najlepszym wyborem będzie ubezpieczenie gwarantujące ochronę murów i elementów stałych. Natomiast najemcy mogą zastanowić się nad zakupem polisy OC lub ubezpieczenia z ochroną ruchomości.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Jeżeli chodzi o polisę gwarantującą przede wszystkim ochronę lokalu, koszt jej zakupu wynosi z reguły około kilkuset złotych rocznie. Za tę cenę można kupić naprawdę kompleksowe ubezpieczenie, które zapewni ochronę przed wszystkimi najpoważniejszymi zagrożeniami.