Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile wynosi ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Aktualnie widok paneli fotowoltaicznych nikogo już nie dziwi. Urządzenia tego rodzaju od dawna pojawiały się w krajobrazie polskich miast i wsi. Przede wszystkim wzrost popularności paneli fotowoltaicznych jest związany ze zwiększeniem świadomości Polaków, która dotyczy ekologii. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że Słońce jest w stanie generować energię elektryczną. Jej działanie nie ma efektów ubocznych w postaci takich problemów jak znaczne zanieczyszczenie środowiska lub negatywnego wpływu na globalne ocieplenie planety. Dziś pochylimy się nad tym, ile wynosi ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

  • Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
  • Na czym polega ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?
  • Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne w domu?
  • Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?
  • Gdzie kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

W odróżnieniu od konwencjonalnych źródeł energii, zjawiska fotowoltaiczne może zaoferować Ci znacznie więcej korzyści. Na panele fotowoltaiczne oraz inne metody na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii należy spojrzeć z różnych perspektyw. Warto zwrócić uwagę na chociażby pozytywne efekty ekonomiczne. Oczywiście oszczędności generowane przez panele fotowoltaiczne są związane na samym początku z dużą inwestycją. W takiej sytuacji należy pomyśleć o ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Jaki jest koszt takiej polisy? Sprawdźmy.

Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ich niska cena nie idzie w parze z jakością i wieloletnią trwałością, na której nam zależy. W przypadku droższych paneli możemy liczyć na wyższą wytrzymałość, jednak w trakcie ich użytkowania mogą zdarzyć się sytuację, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego też, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem paneli fotowoltaicznych. Podczas wykupu polisy ubezpieczeniowej możliwe jest ich podłączenie pod to ubezpieczenie lub potraktowanie paneli jako osobny produkt. Polisy pozwalają na ochronę urządzeń przed zdarzeniami losowymi. Do zdarzeń losowych zaliczane są przede wszystkim upadki drzewa i uderzenia pioruna. W takich sytuacjach ubezpieczenie zostanie wypłacone na poczet pokrycia strat finansowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantuje także możliwość dodatkowych środków finansowych na pokrycie uszkodzeń w sytuacji aktu wandalizmu, kradzieży lub dewastacji. Jako właściciel paneli musisz wiedzieć, że urządzenia tego rodzaju mogą ulec zniszczeniu ze względu na przestój w uszkodzonej instalacji.

Na czym polega ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Niektóre elementy, które wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej mogą być zakwalifikowane jako część domu. Między innymi towarzystwa ubezpieczeniowe uznają za nie integralne części budynku czyli te elementy, które są umieszczone we wnętrzu, na ścianach lub na dachu. Urządzenia tego rodzaju mogą zostać objęte ochroną ze względu na podstawową polisę ubezpieczeniową. Koszt końcowy wysokości składki wynika między innymi z wartości paneli, która jest doliczona do wartości nieruchomości. Bardzo istotny jest fakt, że polisa tego rodzaju chroni panele do momentu, kiedy wartość szkód nie przekracza konkretnego pułapu cenowego, jaki został określony w wewnętrznych regulacjach towarzystwa ubezpieczeniowego.

Cennym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych, jest ochrona na wypadek stłuczenia elementów szklanych. Dzięki temu ochronie podlegają szklane rzeczy, które znajdują się w budynku, szyby oraz same panele. Należy pamiętać, że polisa mieszkaniowa nie chroni części instalacji fotowoltaicznej, która została zamontowana poza obszarem budynku. Kiedy takie sytuacje mają miejsca? W przypadku, gdy korzystamy z energii pozyskiwanej przez panele, które są umiejscowione na stojącej obok posesji. Wówczas są one potraktowane jako budowle na stałe związane z gruntem i w przypadku zainteresowania ochroną finansową na wypadek ich zniszczenia lub uszkodzenia, wymaga się wykupienia rozszerzonej formy ubezpieczenia, takiej jak w przypadku poszukiwania sposobów na ochronę garaży, altany lub zabudowy gospodarczej.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne w domu?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w domu jest możliwe na kilka sposobów. Wszystko zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak konkretne rozwiązania warto sprawdzić niezwykle dokładnie. Warto zapoznać się z dokumentem nazywanym potocznie OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu poznamy ewentualny zakres ochrony paneli fotowoltaicznych w sytuacjach losowych i innych sytuacjach, kiedy może dojść do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Bez dwóch zdań ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w domu to doskonała inwestycja, która nie tylko chroni naszą sytuację finansową, ale również pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych? Niestety nie da się jednoznacznie określić tej kwoty. Ostateczna cena pozostaje uzależniona od tego, czym kieruje się konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe oraz jakie kryteria są przez niego brane pod uwagę. Za koszt odpowiada przede wszystkim powierzchnia budynku. Naturalnie im jest ona większa, tym droższej oferty polisy powinniśmy się spodziewać. Koszt ubezpieczenia rośnie także w przypadku dużej ilości zamontowanych paneli. W dodatku oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się zarówno zakresem ochrony, jak i ceną. Dla przykładu – za ubezpieczenie fotowoltaiki domu, którego powierzchnia wynosi 100 metrów kwadratowych, możemy spodziewać się cenę od około 300-600 złotych rocznie. Koszt jednego ogniwa fotowoltaicznego to koszt 500 złotych. Z kolei zamontowanie całej instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej wielkości domu wynosi blisko 30 tysięcy złotych. W przypadku brania pod uwagę wielkości początkowego wkładu na stworzenie instalacji, koszt kilkuset złotych rocznie, nie jest wygórowany. Dzięki niemu nie musimy obawiać się o to, że koniecznie będzie zmaganie się z kosztami na ponownym poziomie w sytuacji występowania zniszczeń lub uszkodzeń.

Gdzie kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Wybór najlepszego ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim analizowanie kilku czynników. Mowa o takich elementach, jak zakres ubezpieczenia. Oprócz tego warto zwrócić na ewentualne dodatki i rozszerzenia polisy, na przykład w formie Home Assistance, które ochronią nas finansowo w sytuacji występowania przepięć. Dodatkowym rozwiązaniem jest rozszerzenie ubezpieczenia o wariant All Risk. Jedną z ciekawszych propozycji jest fakt, że niektóre oferty towarzystw ubezpieczeniowych obejmują również pokrycie kosztów demontażu zużytych elementów instalacji fotowoltaicznej.

W trakcie wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dla towarzystwa ubezpieczeniowego warto porównać ze sobą wszystkie dostępne oferty. Zarówno ich zakres, jak i cena w znacznym stopniu różnią się od siebie. Warto skorzystać z porównywarki online po to, aby cieszyć się z wyboru najlepszej propozycji.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć