Zanzibar a COVID
COVID

Koronawirus na Zanzibarze

Zanzibar to jeden z popularnych kierunków egzotycznych wakacji. Ta zachwycająca wyspa należąca do Tanzanii oferuje przepiękne plaże i egzotyczną naturę na wyciągnięcie ręki. Zobacz, jakie zasady wjazdowe dotyczą urlopu na Zanzibarze oraz w Tanzanii! Zobacz jak wypada Zanzibar a COVID!

​Zanzibar a COVID

Zanzibar jest dostępny dla turystów już od maja 2020 roku. Od tego czasu biura turystyczne i linii lotnicze regularnie organizują loty w tym kierunku.

Od 4 maja 2021 roku obowiązują nowe zasady wjazdu na Zanzibar oraz do Tanzanii. Turyści, którzy chcą wjechać do kraju, muszą okazać negatywny wynik testu COVID-19 przeprowadzonego metodą RT-PCR w ostatnich 72 godzinach przed przylotem.

Obywatele krajów, które wpisano na listę krajów o zwiększonej liczbie zachorowań, kierowani są do wykonanie szybkiego testu po przylocie, którego koszt to 25 USD.

Ponadto przed przylotem konieczne jest wypełnienie formularza Travelers Surveillance Form, który może być pobrany ze strony internetowej https://afyamsafiri.moh.go.tz/. Formularz powinien być wypełniony nie później niż 24 godziny przed przylotem. Po jego wypisaniu otrzymuje się potwierdzenie z kodem Unique Health Code – UHC, który należy okazać przy przekraczaniu granicy.

Dodatkowo przy wjeździe musisz wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia – Health Information Cards.

​Koronawirus na Zanzibarze – sytuacja w kraju

Zanzibar a COVID – To ważne! Aktualnie brakuje dokładnych informacji dotyczących stanu epidemicznego w Tanzanii, ponieważ od 29 kwietnia 2020 roku władze nie przekazują oficjalnych informacji związanych z liczbą zachorowań oraz z wykonanymi testami na koronawirusa.

Ze względu na sytuację epidemiczną polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca podróży do Tanzanii oraz na Zanzibar.

​Jakie są obostrzenia na Zanzibarze?

Na terenie Zanzibaru oraz Tanzanii obowiązują obostrzenia dla obywateli oraz dla turystów, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zanzibar a COVID – sytuacja na lotnisku. Na lotniskach przeprowadza się pomiary temperatury ciała, a także konieczne jest zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk.

Poza lotniskami nie obowiązują oficjalne wymagania związane z przemieszczaniem się i zasadami higieny, jednak rekomenduje się stosowanie środków zapobiegawczych jak maseczki, częste mycie i odkażanie rąk, a także zachowanie dystansu społecznego.

​Podróż samolotem na Zanzibar – jakie są wymagania?

Aby udać się na Zanzibar oraz do innych lokalizacji w Tanzanii, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymagań przed lotem.

Osoby planujące wyjazd na Zanzibar muszą:

  • Przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego metodą RT-PCR – badanie musisz wykonać na minimum 72 godziny przed przylotem do Tanzanii.
  • Wypełnić formularz Travelers Surveillance Form na minimum 24 godziny przed przylotem. Formularz pozwala na pobranie kodu Unique Health Code – UHC, który okazywany jest po przybyciu do Tanzanii.
  • Wypełnić dodatkowe dokumenty, w tym karty dotyczące stanu zdrowia.

​Wakacje na Zanzibarze – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby zorganizować udane wakacje na Zanzibarze samodzielnie lub wyjechać na nie z biurem podróży oferującym wycieczki na Zanzibar, należy pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów.

Dokumenty i zaświadczenia wymagane przed przylotem na Zanzibar:

  • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 – należy pamiętać o tym, by wykonać go na 72 godziny przed przyjazdem do kraju. Respektuje się testy RT-PCR.
  • Formularz Travelers Surveillance Form – należy wypełnić go 24 godziny przed przyjazdem na stronie internetowej https://afyamsafiri.moh.go.tz/. Następnie należy pobrać swój unikatowy kod Unique Health Code – UHC.
  • Paszport – należy pamiętać o tym, że przy podróży do Tanzanii, w tym także na Zanzibar, konieczne jest posiadanie paszportu o okresie ważności wynoszącym minimum 6 miesięcy, licząc od momentu zamierzonego zakończenia pobytu.

Dodatkowe dokumenty związane ze stanem zdrowia wypisuje się po przybyciu na miejsce.

​Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar

Gdy planujesz swoje wakacje na Zanzibarze i w Tanzanii, nie zapominaj o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu pobyt będzie bezpieczniejszy! Najszybciej ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar kupisz przez internet!