Koronawirus w Słowacji

Słowacja może być doskonałym miejscem na wakacyjny wyjazd. Osoby planujące wypoczynek u naszych sąsiadów muszą pamiętać o tym, że ze względu na panującą sytuację epidemiczną należy spełnić dodatkowe wymogi przed podróżą. O czym powinni pamiętać turyści planujący urlop na Słowacji? Zobacz jak wypada Słowacja a COVID!

​Słowacja a COVID

Na terenie Republiki Słowackiej obowiązuje sytuacja nadzwyczajna, którą wprowadzono w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2. Sytuacja nadzwyczajna obowiązuje do odwołania.

Aktualnie otwarte są wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne, które służą do ruchu osobowego i towarowego, jednak podróżujący powinni pamiętać o tym, że z wjazdem na Słowację związane są dodatkowe obostrzenia i wzmożone kontrole. Oznacza to, że na granicach mogą pojawić się utrudnienia i opóźnienia.

Osoby planujące wyjazd na Słowację powinny także pamiętać o tym, aby zebrać odpowiednie potwierdzenia i przygotować dokumenty.

Wymogi przed wyjazdem na Słowację:

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, nie podlegają kwarantannie po przyjeździe do Słowacji. Dokumentem potwierdzającym zaszczepienie może być także Unijny Certyfikat COVID.

W pozostałych przypadkach konieczne jest wzięcie udziału w kwarantannie trwającej 14 dni. Kwarantanna może zostać skrócona – najwcześniej 5 dnia po jej rozpoczęciu można wykonać test RT-PCR na COVID-19. Negatywny wynik testu zwalnia z odbywania kwarantanny.

​Koronawirus w Słowacji – sytuacja w kraju

Władze Słowacji obawiają się rozprzestrzeniania koronawirusa w kraju, zwłaszcza nowego wariantu delta, dlatego zostały wprowadzone nowe wymagania w stosunku do osób podróżujących.

Na terenie kraju obowiązują również obostrzenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jako że sytuacja epidemiczna ulega nieustannym zmianom, konieczne jest regularne śledzenie najnowszych informacji dotyczących koronawirusa i zasad wjazdowych oraz obostrzeń. Słowacja a COVID – gdzie szukać informacji? Najszybciej znajdziesz je na polskich i słowackich stronach rządowych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

​Jakie są obostrzenia w Słowacji?

Na Słowacji obowiązują określone obostrzenia, które dotyczą między innymi zasad sanitarnych – przestrzegania społecznego dystansu, noszenia maseczek, dezynfekowania dłoni.

Obostrzenia dotyczą również liczby osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych, środkach transportu.

​Podróż samochodem i autokarem do Słowacji – jakie są wymagania?

Osoby, które chciałyby wyjechać na Słowację własnym samochodem albo autokarem, muszą przygotować odpowiednie dokumenty.

W pełni zaszczepieni podróżujący, którzy mogą udokumentować pełną procedurę szczepienia, na przykład przez Unijny Certyfikat COVID, nie muszą poddawać się kwarantannie.

Słowacja a COVID – nie zapomnij! Należy pamiętać o tym, aby wypełnić formularz rejestracji e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Należy wydrukować potwierdzenie wypełnienia formularza. Formularz należy wypisywać za każdym razem, gdy wjeżdża się na terytorium Słowacji.

​Wakacje w Słowacji – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Główne dokument wymagane przed wjazdem na Słowacje to:

  • Zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19, na przykład Unijny Certyfikat COVID – można pobrać go ze swojego Indywidualnego Konta Pacjenta – IKP. Zaświadczenia inne niż Certyfikat muszą być wydane w języku słowackim, czeskim lub angielskim.
  • Formularz rejestracji e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Należy posiadać przy sobie potwierdzenie rejestracji.

​Ubezpieczenie turystyczne do Słowacji

Przed wyjazdem na Słowację warto pamiętać o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Najszybciej ubezpieczenie turystyczne na Słowację kupisz przez internet.

Karta EKUZ na Słowację to również dobra opcja.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć