Portugalia a COVID
COVID

Koronawirus w Portugalii

Zachwycająca Portugalia to jeden z wakacyjnych hitów. Turystów przyciąga zarówno jej część kontynentalna, jak i wyspiarska, w tym piękna Madera. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by wyjechać w dobie pandemii koronawirusa na wakacje do Portugalii! Zobacz jak wypada Portugalia a COVID!

​Portugalia a COVID

Granice Portugalii są otwarte i osoby, które chcą spędzić swoje wczasy w tym kraju, mogą wybrać wyjazd samodzielny lub z biurem podróży.

Aby skorzystać z wakacyjnego wypoczynku w Portugalii, należy spełnić odpowiednie wymogi, które zależne są od wybranego kierunku wypoczynku – Portugalii kontynentalnej lub Madery.

​Wyjazd do Portugalii kontynentalnej

Osoby planujące wypoczynek na kontynencie, na przykład na wybrzeżu Algarve, powinny okazać Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany metodą RT-PCR w ciągu 72 godzin lub metodą antygenową w ciągu 48 godzin przed wylotem. Testu nie trzeba wykonywać u dzieci, które mają do 12 lat.

Portugalia a COVID – nie zapomnij przed wyjazdem! Podróżni muszą wypisać i wydrukować formularz Passenger Locator Card, który dostępny jest na stronie internetowej: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. Wypisanie formularza dotyczy każdego podróżnego – również dzieci.

​Wyjazd na Maderę

Osoby, które planują swój wyjazd na Maderę, muszą spełnić nieco inne wymagania.

Przed wyjazdem należy spełnić jeden z dwóch wymogów:

  • Okazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, który wykonany został do 72 godzin przed wylotem i sygnować specjalną deklarację. Od sierpnia 2021 roku mają być akceptowane także testy antygenowe.
  • Wykonać test na obecność koronawirusa na lotnisku – koszt ponoszony jest przez rząd. Zwykle czas przeprowadzenia testu to 1 godzina. Wynik otrzymuje się w formie wiadomości SMS 12-24 godziny po wykonaniu testu.

Powyższe wymagania nie dotyczą osób, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi, ozdrowieńców oraz dzieci do 12. roku życia.

Ponadto należy wypisać również odpowiedni formularz elektroniczny znajdujący się na stronie internetowej madeirasafe.com. Formularz można wypisać 48-24 godziny przed planowaną podróżą.

​Koronawirus w Portugalii – sytuacja w kraju

Od 1 maja 2021 roku na terenie Portugalii przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Nadal obowiązują jednak regulacje, które mają na celu zredukowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na terenie wybranych powiatów Portugalii obowiązują szczególne zasady, które związane są z podwyższoną liczbą zachorowań na koronawirusa.

Portugalia a COVID – gdzie szukać informacji? Dokładne informacje dotyczące obostrzeń panujących na terenie całego kraju i jego poszczególnych prowincji można znaleźć online na stronach rządowych.

​Jakie są obostrzenia w Portugalii?

Na terytorium kraju obowiązują określone obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną.

Główne zasady obowiązujące w Portugali:

  • Ograniczenia dotyczące działania lokali handlowych i gastronomicznych – związane są głównie z liczbą osób dopuszczonych do przebywania w lokalach.
  • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych, a także w przestrzeniach otwartych, gdy nie jest możliwe utrzymanie dystansu wynoszącego co najmniej 2 metry.

​Podróż samolotem do Portugalii – jakie są wymagania?

Podróżujący planujący wylot do Portugalii samolotem muszą spełnić odpowiednie wymagania. Wymagania różnią się dla osób po szczepieniu, osób po przechorowaniu COVID-19 i pozostałych osób.

Wymagania przed podróżą lotniczą do Portugalii:

  • Przedstawienie Unijnego Certyfikatu COVID – może mieć wersję papierową lub cyfrowe albo okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego na minimum 72 godziny przed podróżą lub testu antygenowego wykonanego na minimum 48 godzin przed podróżą.
  • Wypełnienie formularza Passenger Locator Card dostępnego w internecie.

Osoby, które chcą podróżować samolotem na Maderę, mogą skorzystać także z testów prowadzonych na lotnisku. Trzeba jednak przygotować się na około godzinne oczekiwanie na wykonanie badania.

​Wakacje w Portugalii – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Przed wakacjami w Portugalii konieczne jest zebranie odpowiednich dokumentów i zaświadczeń związanych z obecną sytuacją epidemiczną.

Wymagana dokumentacja:

  • Unijny Certyfikat COVID – mogą otrzymać go osoby w pełni zaszczepione, po 14 dniach od ostatniego szczepienia, a także ozdrowieńcy – dotyczy 11-180 dni od momentu pozytywnego testu.
  • Negatywny wynik testu na COVID-19 – dotyczy osób, które nie mają Certyfikatu. Test RT-PCR należy wykonać na 72 godziny przed podróżą.
  • Formularz Passenger Locator Card – jest on dostępny na stronie internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. Można także wydrukować go i wypisać odręcznie.
  • W przypadku podróży na Maderę należy wypisać formularz znajdujący się na stronie internetowej madeirasafe.com.

Poza Unijnym Certyfikatem COVID można także zaprezentować inne zaświadczenia dotyczące przebycia pełnego cyklu szczepień i zachorowania na COVID. Dokumenty muszą być w języku angielskim lub portugalskim.

​Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii

Przed wyjazdem do Portugalii warto także kupić ubezpieczenie turystyczne – razem z nim wakacyjny wypoczynek będzie bezpieczniejszy! Najszybciej ubezpieczenie turystyczne do Portugalii kupisz przez internet!

Warto też pamiętać, że możesz skorzystać z karty EKUZ w Portugalii!