Czarnogóra a COVID-19
COVID

Wakacje w Czarnogórze a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Czarnogóra w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym krajem wśród polskich turystów. Jej fenomen nie powinien jednak zaskakiwać, ponieważ inne bałkańskie państwa również uchodzą za atrakcyjne kierunki wyjazdów wakacyjnych. Warto jednak pamiętać, że światowa turystyka wciąż odbywa się zgodnie z zasadami dotyczącymi przeciwdziałania pandemii COVID-19. Co prawda, sezon wakacyjny sprzyja ograniczaniu restrykcji, ale turyści wciąż powinni o nich pamiętać. Jak więc wygląda ta kwestia w przypadku Czarnogóry?

Czarnogóra – zasady wjazdu na wakacje 2022

Czarnogóra oraz Albania przez znaczną część 2021 roku były najbardziej otwartymi krajami dla turystów. Wynikało to z braku większych ograniczeń wjazdowych. Co prawda, takie ograniczenia zostały przywrócone w drugiej części roku. Jednak na początku marca 2022 roku ponownie się z nich wycofano. Tym samym obecnie do Czarnogóry można wjechać bez wymogu okazywania dokumentów związanych z COVID-19.

Czy przed wjazdem do Czarnogóry trzeba zrobić test na COVID-19?

Aktualnie władze Czarnogóry zniosły wszelkie restrykcje dotyczące wjazdu na terytorium kraju. To dotyczy także konieczności okazywania negatywnego testu na COVID-19. Z tego powodu nawet niezaszczepieni turyści mogą przyjechać do Czarnogóry bez wykonywania testu.

Jakie obostrzenia obowiązują w Czarnogórze?

Podczas okresu jesienno-zimowego w Czarnogórze obowiązywały dość restrykcyjne obostrzenia. Niemniej jednak na początku wiosny zniesiono większość istniejących ograniczeń. Teraz noszenie maseczek jest obowiązkowe wyłącznie w placówkach medycznych oraz komunikacji publicznej.

Koronawirus w Czarnogórze – sytuacja w kraju

Podobnie jak większość europejskich państw, Czarnogóra zmagała się z wyjątkowo trudną sytuacją epidemiologiczną na początku roku. Styczeń 2022 roku przyniósł spore wzrosty zakażeń i zgonów. Jednak od początku kalendarzowej wiosny sytuacja się poprawiła. Obecnie na terenie kraju notuje się tylko nieliczne przypadki. Mimo to turyści powinni pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego ze względu na ograniczenia dotyczące miejscowej opieki zdrowotnej.

Wakacje w Czarnogórze – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Aby wjechać do Czarnogóry, turyści nie potrzebują żadnych specjalnych dokumentów. Wystarczy tylko mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, który uprawnia do przekroczenia granicy kraju.

Przed wyjazdem do Czarnogóry warto kupić ubezpieczenie turystyczne.