Wakacje w Albanii a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Przez większość 2021 roku Albania była jednym z najbardziej otwartych dla turystów krajów w Europie. Podróżni mogli bowiem wjechać do Albanii bez konieczności wykonywania testów na COVID-19. To jednak zmieniło się wraz z końcem sezonu wakacyjnego. Toteż na przełomie 2021 i 2022 roku w Albanii znów zaczęły obowiązywać obostrzenia. Czy ten sezon wakacyjny przyniósł ponowne rozluźnienie restrykcji? O czym powinni wiedzieć turyści, którzy udają się do Albanii?

Albania – zasady wjazdu na wakacje 2022

Obecnie wjazd na terytorium Albanii jest możliwy bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Nie ma tutaj znaczenia to, czy turyści przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19. Toteż podróżni nie muszą stosować się do żadnych specjalnych wymagań.

Czy przed wjazdem do Albanii trzeba zrobić test na COVID-19?

Na ten moment nawet niezaszczepieni turyści nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed przyjazdem do Albanii. Obowiązek ten został bowiem całkowicie zniesiony. Dzięki temu Albania ponownie staje się bardzo otwartym krajem dla wszystkich turystów.

Jakie obostrzenia obowiązują w Albanii?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Podobna zasada dotyczy obostrzeń obowiązujących na miejscu. W Albanii zniesiono praktycznie wszystkie restrykcje związane z koronawirusem. Nawet noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach jest obecnie tylko rekomendowane.

Koronawirus w Albanii – sytuacja w kraju

Albania to biedny kraj ze słabo rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej. Dlatego też w sezonie jesienno-zimowym sytuacja epidemiologiczna w Albanii była naprawdę trudna. Na szczęście sezon letni przyniósł znaczącą poprawę tego stanu. Co prawda, napływ turystów z całego świata może spowodować wzrost przypadków COVID-19. Jednak na ten moment nie są to duże liczby.

Wakacje w Albanii – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Europejski certyfikat COVID-19 ani inne dokumenty związane z koronawirusem nie są potrzebne przy wjeździe do Albanii. Na miejscu także nie istnieją regulacje wymagające okazywania takich zaświadczeń. Dlatego w przypadku polskich turystów jedynym potrzebnym dokumentem będzie dowód osobisty lub paszport. Obydwa te dokumenty będą honorowane przy wjeździe do Albanii.

Przed wyjazdem do Albanii warto jednak kupić ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć