Bułgaria a COVID
COVID

Koronawirus w Bułgarii

Granice Bułgarii pozostają otwarte dla osób planujących wakacje. Należy jednak pamiętać o tym, że przy wjeździe do kraju obowiązują specjalne warunki wjazdowe, a podczas pobytu dodatkowe obostrzenia. O czym należy pamiętać przed podróżą do Bułgarii? Zobacz jak wypada Bułgaria a COVID!

​Bułgaria a COVID

Od dnia 1 lipca 2021 roku Bułgaria przyjęła zasady obowiązujące ograniczenie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podzieliła inne kraje na różne kategorie oznaczone kolorami – zielonym, pomarańczowym i czerwonym.

Polska znajduje się aktualnie na liście krajów zielonych, co oznacza, że jest krajem niskiego ryzyka, a obywatele Polski mogą podróżować do Bułgarii na uproszczonych warunkach.

Na terytorium Bułgarii można wjechać po spełnieniu poniższych warunków:

  • Okazanie Unijnego Certyfikatu COVID – przyznaje się go osobom po pełnej serii szczepień, uzyskuje ważność po 14 dniach od ostatniego szczepienia. Certyfikat może potwierdzić także przechorowanie COVID-19, co także jest akceptowalnym warunkiem,
  • Okazanie dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR na COVD-19 – musi być wykonany w terminie 72 godzin przed wjazdem albo testu antygenowego – musi być wykonany na 48 godzin przed wjazdem, licząc od daty badania.

Przeprowadzenie testów nie jest konieczne w przypadku dzieci do 12. roku życia, osób zaszczepionych w pełni przeciwko COVID-19, ozdrowieńców, osób przejeżdżających przez kraj tranzytem.

​Koronawirus w Bułgarii – sytuacja w kraju

Wyjeżdżający do Bułgarii muszą pamiętać o tym, by przygotować odpowiednie dokumenty oraz przestrzegać obowiązujących zasad.

Bułgaria a COVID – sprawdź przed wyjazdem! Bułgaria jest krajem, w którym sytuacja epidemiczna zmienia się dynamicznie, dlatego też podróżujący muszą przygotować się na modyfikację dotychczasowych zasad wjazdowych oraz obostrzeń.

​Jakie są obostrzenia w Bułgarii?

Na obszarze całego kraju obowiązują specjalne procedury zapobiegające zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Należy pamiętać o noszeniu maseczek lub innych środków służących do zakrywania ust i nosa. Są one konieczne w zamkniętych przestrzeniach publicznych, środkach komunikacji oraz w tych przestrzeniach otwartych, w których nie można zachować dystansu do innych osób.

Władze wprowadziły limity osób korzystających ze sklepów, punktów usługowych, gastronomicznych, muzeów, galerii i innych obiektów.

Należy pamiętać o utrzymywaniu dystansu społecznego, aby zredukować ryzyko zachorowania.

Aktualnie hotele znajdujące się w Bułgarii przyjmują turystów i mogą zapewnić im komfortowy i bezpieczny wypoczynek. Na terenie obiektów noclegowych obowiązują jednocześnie specjalne wymagania, między innymi dotyczące zachowania bezpiecznej odległości. Wymaga się również noszenia środków ochrony osobistej przez gości w miejscach ogólnodostępnych.

​Podróż samochodem i autokarem do Bułgarii – jakie są wymagania?

Aby wyjechać do Bułgarii samochodem albo autokarem, należy spełnić poniższe wymagania:

  • Przedstawić Unijny Certyfikat COVID – dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz ozdrowieńców,
  • Negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wjazdem lub testu antygenowego wykonanego 48 godzin przed wjazdem.

​Podróż samolotem do Bułgarii – jakie są wymagania?

Osoby planujące podróż do Bułgarii samolotem muszą spełnić takie same wymogi jak w przypadku podróży samochodem i autokarem. Muszą przedstawić potwierdzenie szczepienia, zachorowania lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Dodatkowe wymagania zależne są od przewoźnika, na przykład konieczne może być wypisanie specjalnych dokumentów.

​Wakacje w Bułgarii – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby urlop w Bułgarii był udany, przed wyjazdem należy zgromadzić odpowiednie dokumenty oraz zaświadczenia.

Bułgaria a COVID – Wymaganie dokumenty i zaświadczenia przed podróżą do Bułgarii:

  • Unijny Certyfikat COVID – można pobrać go ze swojego Indywidualnego Konta Pacjenta – IKP,
  • Potwierdzenie wykonania testu dającego negatywny wynik na obecność koronawirusa – w przypadku testu PCR musi być on wykonany do 72 godzin przed wjazdem. Test antygenowy można wykonać – 48 godzin przed wjazdem.

​Potwierdzenie wykonania testu na obecność koronawirusa

Test na obecność koronawirusa powinien zawierać odpowiednie informacje:

  • Imię i nazwisko osoby, które pokrywają się z danymi w dokumencie tożsamości,
  • Nazwa placówki medycznej prowadzącej badanie,
  • Data wykonania badania,
  • Wynik badania.

​Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Przed podróżą do Bułgarii nie zapomnij także o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego, by uzyskać ochronę podczas niespodziewanych sytuacji! Najszybciej ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii kupisz przez internet.

Możesz również skorzystać z karty EKUZ w Bułgarii.