Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Piaszczyste plaże, ciepłe morze, zachwycająca przyroda – Bułgaria już od wielu lat jest popularnym kierunkiem urlopowym Polaków. Gdy zamierzasz wyjechać do Bułgarii, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii wybrać!

​Bułgaria – informacje MSZ

Bułgaria jest krajem bezpiecznym. W większych miastach należy uważać na kieszonkowców – na kradzież narażone są głównie osoby przebywające w tłumie, środkach transportu. Należy pamiętać o tym, że Bułgaria leży na obszarze potencjalnych wstrząsów sejsmicznych, dlatego istnieje ryzyko trzęsień ziemi. Obostrzenia dotyczące wyjazdów do Bułgarii związane są również z pandemią koronawirusa.

Listę aktualnych ostrzeżeń dla Bułgarii można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

​Podróż do Bułgarii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Osoby podróżujące za granicę narażone są na różne sytuacje – wypadki, pogorszenie stanu zdrowia, kradzież lub uszkodzenie bagażu, wywołanie szkód. Aby zapobiegać skutkom niespodziewanych zdarzeń, warto zdecydować się na zakupienie polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy o szerokim zakresie ochrony, która przeznaczona jest dla osób podróżujących do innych krajów. W jej ramach osoba ubezpieczona może otrzymać wsparcie polegające na bezpłatnym dostępie do usług (do maksymalnego limitu) oraz na wypłacie odszkodowania za doznane szkody.

Na ubezpieczenie warto zdecydować się wtedy, gdy wyjazd ma mieć charakter:

 • Wycieczki turystycznej.
 • Wyjazdu służbowego.
 • Wyjazdu do pracy.
 • I innych typów podróży.

Polisa turystyczna przyda się również przed wyjazdem do Bułgarii. Zapewnia ona wtedy zakres ochrony odpowiadający wybranej opcji, dzięki czemu zmniejsza finansowe ryzyko związane ze zwiedzaniem, uprawianiem sportów, nieumyślnym wywołaniem zdarzeń.

Aby skorzystać z przysługującej ochrony, osoba ubezpieczona powinna skontaktować się z ubezpieczycielem lub pokazać dowód zawarcia ubezpieczenia.

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Bułgarii?

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii oferowane jest obecnie przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Dobór ubezpieczenia podróżnego powinien być dopasowany indywidualnie do charakteru wyjazdu oraz do potrzeb turysty. Dzięki temu może on uzyskać wsparcie w różnych sytuacjach, co zmniejsza ryzyko związane z wyjazdem.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii, warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

1. Zakres ochrony

To właśnie on decyduje o zabezpieczeniu turysty podczas wyjazdu. Podstawowa polisa turystyczna nie obejmuje wszystkich zdarzeń, dlatego warto zapoznać się z dodatkowymi opcjami, aby wybrać polisę odpowiadającą charakterowi wyjazdu oraz swoim wymaganiom.

Podstawowa polisa turystyczna obejmuje:

 • Leczenie.
 • Transport.
 • Poszukiwanie i ratownictwo.

Podróżni, którzy chcą otrzymać szerszą ochronę podczas swojego wyjazdu do Bułgarii, mogą zdecydować się na wykupienie rozszerzonej polisy.

Dodatkowa ochrona w ramach polisy turystycznej:

 • Rozszerzenie ubezpieczenia dla osób z chorobami przewlekłymi.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Pakiet Assistance – pomoc w trakcie wyjazdu, między innymi organizacja transportu, noclegu, opieki nad dziećmi.
 • OC w życiu prywatnym – polisa ta pozwala na wypłatę odszkodowania osobie nieumyślnie poszkodowanej przez ubezpieczonego.
 • OC sportowe – polisa pozwalająca na poszerzenie ochrony w przypadku uprawiania sportów.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – odszkodowanie wypłacane jest po utracie, zniszczeniu albo kradzieży bagażu.
 • Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu – gdy następuje z ważnych powodów.
 • Ochrona przy wyjeździe do kraju zagrożonego wojną albo terroryzmem.

2. Maksymalna kwota ochrony

Ubezpieczyciel w ramach ochrony zapewnia wypłatę świadczeń oraz odszkodowania do wysokości maksymalnej kwoty. Jest ona powiązana z wysokością składki ubezpieczeniowej, dlatego im wyższa składka, tym wyższa kwota ochrony i odszkodowania.

Na szczególną uwagę zasługuje suma gwarantowana kosztów leczenia, która określa maksymalny pułap ochrony, na przykład pokrywa koszty leczenia do 500 000 tys. zł.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dodatkowo maksymalna kwota ochrony dotyczy również innych elementów składowych ubezpieczenia jak ratownictwo, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu.

3. Cel wyjazdu

Duże znaczenie przy doborze odpowiedniej polisy turystycznej ma także cel wyjazdu, do którego dobiera się zakres ochrony.

Osoby, które wyjeżdżają do Bułgarii w celu uprawiania sportów, w tym także sportów ekstremalnych, mogą zdecydować się na wykupienie dodatkowej polisy sportowej. Sporty ekstremalne zwiększają ryzyko, a odpowiednio dobra polisa minimalizuje koszty związane z urazami, wypadkami, szkotami, jakie są wynikiem aktywności sportowej.

Ubezpieczyciel oferują również polisy przeznaczone specjalnie dla osób wyjeżdżających za granicę w celach zawodowych.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych różnią się od siebie, dlatego warto zapoznać się z różnymi propozycjami towarzystw ubezpieczeniowych.

Koszty polisy turystycznej do Bułgarii rozpoczynają się od około 4 zł dziennie, co pozwala na uzyskanie podstawowej ochrony. Szerszy zakres ubezpieczenia i wyższe kwoty ochrony oznaczają wydatek na poziomie około 8 zł dziennie.

Aby sprawdzić koszt ubezpieczenia we własnym zakresie, najlepiej skorzystać z kalkulatorów polis turystycznych. Pozwalają one na sprawdzenie kosztów ubezpieczenia w różnych towarzystwach, aby zapoznać się z dostępnymi ofertami i cenami.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Turysta decydujący się na wyjazd do Bułgarii może samodzielnie wybrać dla siebie taką ofertę ubezpieczeniową, która będzie odpowiadała jego wymaganiom pod kątem zakresu ochrony.

Aby sprawdzić dokładne informacje dotyczące zakresu usługi ubezpieczeniowej, należy sprawdzić informacje znajdujące się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dokument prezentuje między innymi zakres ochrony oraz wyłączenia, czyli sytuacje, gdy polisa nie ma zastosowania.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii można wykupić samodzielnie lub skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego.

Metody zakupu polisy podróżnej:

 • Strona internetowa towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Stacjonarna siedziba towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Agencja ubezpieczeniowa.

Aby zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli, warto skorzystać z dostępnych online kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Pozwalają one na jednoczesne wyliczenie kosztów w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, co pozwala na łatwe wybranie najkorzystniejszej oferty z tych aktualnie dostępnych na rynku.

​Czy EKUZ działa w Bułgarii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ obowiązuje w Bułgarii i pozwala na uzyskanie bezpłatnych usług medycznych przez osoby ubezpieczone w polskim NFZ.

Za pomocą EKUZ można jednak sfinansować tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego warto zdecydować się na dokupienie dodatkowej ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Bułgarii

Przed wyjazdem samochodem sprawdź jak działają winiety w Bułgarii w 2022.

​Podsumowanie

Bułgaria to zachwycający kraj oferujący szerokie perspektywy wypoczynku. Aby wyjazd był bezpieczny, warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Bułgarii!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia