Ubezpieczenie zdrowotne dla osób z Ukrainy

Osoby z Ukrainy przyjeżdżające do Polski mogą korzystać z pomocy medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz mogą wybrać prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie zdrowotne dla osób z Ukrainy?

Czy osoby z Ukrainy mogą dostać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?

Ukraińcy przebywający w Polsce mogą otrzymać pomoc zdrowotną zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

1. Pomoc medyczna w NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że osoby, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, mogą korzystać z pomocy medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Pomoc zapewniają wtedy placówki, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Gdy zatem potrzebna jest pomoc medyczna, obywatele Ukrainy mogą zgłosić się do placówek NFZ na terenie całej Polski. Pomoc jest udzielana bezpłatnie.

2. Pomoc medyczna w prywatnych placówkach

Wybrane prywatne placówki medyczne funkcjonujące w Polsce zgodziły się na udzielanie wsparcia medycznego dla Ukraińców bezpłatnie. Dokładne informacje można znaleźć na ich stronach internetowych.

Dodatkowo z prywatnej pomocy medycznej można korzystać również w ramach wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki niemu osoba ubezpieczona może skorzystać z kompleksowej pomocy w ramach posiadanej polisy. Jest ona opłacalna co miesiąc i pozwala na korzystanie z usług medycznych we wskazanych placówkach na terenie całej Polski.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Z pomocy medycznej w ramach NFZ można korzystać po zgłoszeniu się do placówek NFZ. Bezpłatna pomoc przeznaczona jest dla osób, które legalnie przebywają na terytorium Polski, które dotarły do niej w czasie od 24 lutego 2022 ze względu na konflikt zbrojny z Rosją.

Aby otrzymać pomoc, należy przedstawić:

  • Zaświadczenie, które zostało wystawione przez Straż Graniczną albo,
  • Odcinek stempla od Straży Granicznej, który znajduje się w dokumencie podróży.

Aby skorzystać z prywatnej pomocy medycznej, należy wykupić ubezpieczenie w wybranym przez siebie towarzystwie.

Aby wykupić ubezpieczenie prywatne, warto zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi na stronach ubezpieczycieli. Z ofertami można zapoznać się również w porównywarkach ubezpieczeń, gdzie można porównać ze sobą oferty i wybrać najkorzystniejszą polisę. Warto wtedy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, w tym na liczbę specjalistów oraz badań, a także na koszty związane z ubezpieczeniem.

W doborze najlepszego ubezpieczenia zdrowotnego zawsze pomoże zespół Polisoteka.pl pod adresem: kontakt@polisoteka.pl

Gdzie szukać informacji na temat ubezpieczenia zdrowotnego dla Ukraińca?

Więcej informacji na temat pomocy medycznej dla obywateli z Ukrainy oferowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia można znaleźć na stronie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html.

Z kolei informacje dotyczące ubezpieczeń prywatnych można uzyskać bezpośrednio na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Warunki polis znajdują się w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniowych.

Читайте українською: Медичне страхування громадян України

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć