Ubezpieczenie dla studenta z Ukrainy – które najlepsze?

Wielu Ukraińców decyduje się na studiowanie w Polsce. Jakie ubezpieczenie dla studenta z Ukrainy w Polsce będzie najlepsze? Jaką cenę mają takie ubezpieczenia?

Czy można ubezpieczyć studenta z Ukrainy studiującego w Polsce?

Tak, istnieje możliwość ubezpieczenia studenta z Ukrainy, który rozpoczyna studiowanie w Polsce. Jest to nawet wskazane, ponieważ brak polisy ubezpieczeniowej może w tym przypadku powodować poważne problemy.

Aby otrzymać ubezpieczenie jako osoba z innego kraju, na przykład z Ukrainy, konieczne jest zawarcie indywidualnej, dobrowolnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należy wtedy samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne co miesiąc.

W przypadku osób, które uznane są za osoby pochodzenia polskiego zgodnie z Ustawą o repatriacji, istnieje możliwość opłacania składek przez uczelnię. Wtedy również należy zawrzeć umowę z NFZ. Potem trzeba zgłosić się do Działu Płac swojej uczelni. W takiej sytuacji nie trzeba opłacać składek z własnej kieszeni.

Warto również wskazać, że studenci z Ukrainy mogą zdecydować się na zawarcie umowy ubezpieczenia zdrowotnego z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wtedy opłacają składki samodzielnie.

Studenci z Ukrainy mogą też wykupić inne rodzaje polis, na przykład:

Ile kosztuje ubezpieczenie dla studenta z Ukrainy?

Koszty związane z ubezpieczeniem dla studenta z Ukrainy są zależne od tego, jakie ubezpieczenie wybrano.

W przypadku możliwości opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ przez uczelnię nie trzeba ponosić żadnych kosztów.

Gdy natomiast uczelnia nie może opłacić ubezpieczenia, wówczas trzeba będzie zapłacić je samodzielnie.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w pierwszym kwartale 2022 roku kosztowało 559,89 złotych. W przypadku studentów z innych krajów, którzy pochodzą spoza Unii Europejskiej, koszty są jednak niższe. Wynosiły one 55,80 złotych miesięcznie.

W przypadku ubezpieczeń prywatnych miesięczne koszty wynoszą od około 30 złotych do nawet 250 złotych. Jest to zależne od wybranego pakietu ubezpieczeniowego. Polisy medyczne oferowane są w pakietach podstawowych i rozszerzonych, dlatego można wybrać je indywidualnie zależnie od swoich potrzeb.

Które ubezpieczenie będzie najlepsze dla studenta z Ukrainy?

Najlepszym wyborem dla studenta z Ukrainy będzie ubezpieczenie, które zapewni mu odpowiednią ochronę w niespodziewanych sytuacjach jak choroba, uraz.

Ubezpieczenie NFZ pozwala na pokrycie kosztów leczenia szpitalnego, które może być bardzo drogie. Z drugiej strony NFZ to również długi czas oczekiwania na wizyty u lekarzy rodzinnych oraz specjalistów.

Wobec tego optymalnym wyborem dla studenta z Ukrainy może być opłacanie jednocześnie ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ oraz ubezpieczenia prywatnego. Polisa prywatna nawet w podstawowym pakiecie może zapewnić lepszą jakość obsługi medycznej oraz krótsze kolejki niż w placówkach posiadających umowę z Funduszem.

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Za ich pomocą można łatwo porównać dostępne propozycje ubezpieczycieli.

Przy zakupie ubezpieczenia zdrowotnego sprawdzić kwestie jak:

  • Zakres oferty,
  • Liczba lekarzy,
  • Liczba badań,
  • Dostępność placówek.

Umowę ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe można zawrzeć również przez internet.

Nie wiesz które ubezpieczenie wybrać? Napisz do nas na kontakt@polisoteka.pl

Читайте українською: Страхування для студента з України – яке найкраще?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć