Pomoc medyczna dla osób z Ukrainy
Ukraina

Pomoc medyczna dla osób z Ukrainy – gdzie szukać w Polsce?

Osoby z Ukrainy, które mieszkają w Polsce, mogą skorzystać z pomocy medycznej w wielu placówkach. Gdzie jest ona dostępna?

Jak uzyskać pomoc medyczną dla osób z Ukrainy w Polsce?

Gdy osoba przybywająca do Polski z Ukrainy potrzebuje pomocy medycznej, może uzyskać ją w państwowych oraz prywatnych placówkach opieki zdrowotnej.

Pomoc zdrowotna dla obywateli Ukrainy jest w wielu przypadkach bezpłatna. Jednak po to, aby z niej skorzystać, należy spełnić odpowiednie warunki.

Pomoc medyczna na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązał się do pokrywania kosztów leczenia Ukraińców przebywających w Polsce w związku z konfliktem wojennym toczącym się na Ukrainie.

Obywatele Ukrainy mają prawo do korzystania ze świadczeń NFZ w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej, poradniach specjalistycznych, szpitalach i innych placówkach.

Aby skorzystać z pomocy medycznej na NFZ, należy legalnie przebywać w Polsce po 24 lutego 2022 roku. Do legalnego przebywania w obecnej sytuacji uprawniają wydane przez Straż Graniczną:

  • Zaświadczenie albo
  • Odcinek stempla w dokumencie podróży.

Po spełnieniu tego warunku obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej w placówkach, które mają kontrakt z NFZ.

Prywatna pomoc medyczna

Oprócz pomocy medycznej na NFZ obywatele Ukrainy mogą również korzystać z usług w prywatnych placówkach medycznych w Polsce.

Wiele placówek prywatnych zaoferowało swoją pomoc w nagłych przypadkach, zapewniając bezpłatne leczenie dla uchodźców z Ukrainy.

Z pomocy medycznej w pozostałych przypadkach korzysta się za opłatą. Można zapłacić za usługi medyczne jednorazowo albo skorzystać z ubezpieczeń medycznych w formie abonamentów.

Ubezpieczenie medyczne pozwala na dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalistów, badań, zabiegów, szczepień i leczenia szpitalnego. Zakres jest zależny od wybranego rodzaju pakietu medycznego.

Takie pakiety medyczne dostępne są również dla obywateli Ukrainy, którzy chcieliby uzyskać łatwiejszy dostęp do pomocy medycznej w Polsce.

Ceny prywatnego ubezpieczenia medycznego rozpoczynają się już od około 30-40 złotych w pakietach podstawowych za miesiąc ochrony. Natomiast w przypadku pakietów rozszerzonych mogą wynosić od 100 do 250 złotych miesięcznie.

Nie wiesz jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Napisz do nas na kontakt@polisoteka.pl

Gdzie szukać informacji o pomocy medycznej dla Ukraińców?

Aktualne informacje związane z warunkami udzielania pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy przez Narodowy Fundusz Zdrowia znajdują się na stronie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html.

Informacje dotyczące warunków pomocy medycznej udzielanej przez prywatne placówki można znaleźć na ich stronach internetowych.

Osoby zainteresowane zakupieniem prywatnego ubezpieczenia medycznego mogą skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych. Za ich pomocą można wyliczyć koszty polis w różnych towarzystwach i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Wykupienie polisy możliwe jest również online po znalezieniu najlepszej opcji.

Читайте українською: Медична допомога людям з України – де шукати в Польщі?