Pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy – gdzie szukać w Polsce?

Osoby uciekające z Ukrainy przed wojną często wymagają fachowej pomocy psychologicznej. Dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Gdzie można skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologów? Pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy – gdzie szukać informacji o oferowanej pomocy?

Jak uzyskać pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy w Polsce?

Wojna może odcisnąć poważne piętno na każdym, kto stał się jej świadkiem. Osoby, które stały się jej mimowolnymi uczestnikami, często borykają się z wieloma problemami natury psychicznej, między innymi lękami, nerwicami, depresją. W takich sytuacjach wskazana jest profesjonalna pomoc psychologiczna.

Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, uciekając przed wojną w swoim kraju, również mogą skorzystać z fachowej pomocy psychologicznej, która udzielana jest w językach ukraińskim, angielskim.

Pomoc oferuje obecnie wiele placówek, w tym placówki finansowane przez NFZ, ośrodki interwencji kryzysowej, a także placówki prywatne. Do pomocy włączyły się również fundacje i organizacje, które również oferują wsparcie psychologiczne dla uchodźców z Ukrainy.

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla Ukraińców oferowana jest przez NFZ oraz przez wiele placówek prywatnych, dlatego skorzystanie ze wsparcia psychologa nie jest związane z opłatami.

Ze wsparcia psychologicznego można skorzystać osobiście lub telefonicznie, dzwonić pod podany numer telefonu. Wybrane placówki umożliwiają również konsultacje przez internet.

Pomoc psychologiczna jest dostępna między innymi w poniższych placówkach:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • Gabinety psychologiczne współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia,
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
 • Miejskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Warszawie,
 • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii,
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie,
 • Centrum Medyczne Damiana,
 • Centrum psychoterapii HELP,
 • Dom Ukraiński/Nasz Wybór,
 • Fundacja Terapeutyczna,
 • Poddasze Myśli,
 • Przystań Psychologiczna,
 • Platforma Helping Hand,
 • Fundacja Polskie Forum Migracyjne.

Lista ta cały czas się wydłuża, dlatego warto sprawdzać aktualne informacje w internecie.

Gdzie szukać informacji o pomocy psychologicznej dla Ukraińców?

Aby dowiedzieć się, gdzie i na jakiej zasadzie prowadzona jest pomoc psychologiczna przeznaczona dla Ukraińców, warto sprawdzić najnowsze informacje znajdujące się w internecie.

Informacje dotyczące pomocy udzielanej przez NFZ można uzyskać na stronie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html.

Z kolei informacje dotyczące pomocy w pozostałych placówkach można znaleźć na ich stronach internetowych, gdzie dostępne są również formularze kontaktowe oraz numery telefonów, pod którymi można uzyskać więcej danych dotyczących prowadzonej pomocy psychologicznej.

Pomoc psychologiczna dostępna jest również dla osób, które wykupią prywatne ubezpieczenie medyczne w formie pakietu obejmującego tego rodzaju usługę. W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia pomaga zespół Polisoteka.pl pod adresem: kontakt@polisoteka.pl

Читайте українською: Психологічна допомога громадянам з України – де шукати в Польщі?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć