OC graniczne dla Ukraińca – kiedy się przydaje?

Osoby z Ukrainy, które przyjeżdżają do Polski, muszą pamiętać o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia samochodowego. Ochronę w tym przypadku może zapewnić polisa określana jako OC graniczne. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź co to jest OC graniczne dla Ukraińca, jego zastosowanie oraz cenę!

Co to jest OC graniczne?

Ubezpieczenie OC graniczne jest rodzajem polisy komunikacyjnej. Jej celem jest zapewnienie czasowej ochrony odpowiedzialności cywilnej kierowcy, gdy spowoduje on zdarzenie w innym kraju.

OC graniczne dla Ukraińca pozwala zatem na bezpieczne podróżowanie po drogach. W razie wywołania zdarzenia koszty związane z pokryciem szkód znajdują się po stronie ubezpieczyciela, a nie ubezpieczonego.

Nie powinno się jednocześnie mylić OC granicznego z Zieloną Kartą, ponieważ są to dwa osobne rodzaje polis.

Zielona Karta wystawiana jest do posiadanego już ubezpieczenia OC i stanowi potwierdzenie jego wykupienia podczas podróży zagranicznych. Nie można również kupić jej w innym kraju.

Z kolei OC graniczne jest ubezpieczeniem, które najczęściej kupowane jest w kraju, do którego planuje się podróż.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC graniczne wykupuje się na czas ograniczony. Najczęściej to 15 dni albo 30 dni. Istnieje również możliwość przedłużenia ubezpieczenia OC granicznego maksymalnie do 12 miesięcy.

Kiedy przydaje się OC graniczne?

Ubezpieczenie graniczne OC warto kupić, gdy nie posiada się Zielonej Karty. Również przyda się wtedy, gdy kraj nie uznaje Zielonych Kart i nie uczestniczy w porozumieniach, które pozwalają na uznanie ubezpieczenia OC za granicą.

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy podróżują do Polski, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Gdy kierowca jej nie posiada, musi on wykupić ubezpieczenie OC graniczne.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Za pomocą ubezpieczenia OC granicznego nie trzeba pokrywać kosztów w sytuacjach jak:

  • Stłuczka parkingowa,
  • Niegroźna kolizja podczas podróży,
  • Wywołanie wypadku na drodze,
  • Potrącenie pieszego,
  • Potrącenie rowerzysty
  • I inne zdarzenia na drodze.

W takich sytuacjach OC graniczne może zapewnić kompleksową ochronę osoby ubezpieczonej, która wywołała zdarzenie. Wtedy nie musi ona płacić za pokrycie szkód poszkodowanym, ponieważ pokrywa je towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ile kosztuje OC graniczne?

Koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia granicznego OC zależne są od szeregu czynników. To między innymi czas trwania ochrony ubezpieczeniowej – 15 dni albo 30 dni, a także od kraj, do którego planuje się podróżować.

Najczęściej koszt ubezpieczenia granicznego wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych!

W przypadku obywateli Ukrainy koszt związany z ubezpieczeniem granicznym w Polsce wynosi najczęściej od około 40 złotych do 80 złotych zależnie od czasu trwania ochrony.

Aktualnie wiele polskich towarzystw ubezpieczeniowych oferuje darmowe ubezpieczenia graniczne OC dla obywateli Ukrainy. Mogą oni skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej przez 30 dni, gdy przyjeżdżają do Polski własnymi samochodami. Więcej informacji dotyczących oferty ubezpieczycieli można znaleźć na ich stronach internetowych lub napisać do nas pod adres: kontakt@polisoteka.pl.

Z ofertami ubezpieczenia OC granicznego można zapoznać się bliżej bezpośrednio u ubezpieczycieli. Można też skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który pomoże w wyszukaniu najlepszej oferty.

Istnieje możliwość zakupienia OC granicznego stacjonarnie – punkty sprzedaży znajdują się przy granicach. Można również zdecydować się na zawarcie umowy ubezpieczeniowej przez internet. Warto sprawdzić dostępne propozycje za pomocą kalkulatorów ubezpieczeniowych!

Читайте українською: Прикордонне страхування цивільно – правової відповідальності українця – коли це корисно?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć