Zielona Karta
Zamierzasz wyjechać za granicę swoim samochodem? Sprawdź, czy nie potrzebujesz dokumentu określanego jako ZK. Czym dokładnie jest Zielona Karta? Kiedy będzie ona potrzebna? Z jakimi kosztami jest ona związana? Oto najważniejsze informacje!
Czym jest Zielona Karta?
Pod pojęciem jak Zielona Karta znajduje się rodzaj dokumentu, który jest potwierdzeniem, że właściciel samochodu ma obowiązujące ubezpieczenie OC samochodu w swoim kraju.
Za pomocą Zielonej Karty można wtedy potwierdzić, że ubezpieczenie OC jest ważne, zatem wtedy, gdy kierowca wywoła wypadek albo kolizję za granicą, jego towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło pokryć koszty wyrządzonych szkód.
W tym przypadku ZK zapewnia ochronę taką samą jak obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.
Kiedy może się przydać Zielona Karta?
O posiadaniu Zielonej Karty muszą pamiętać te osoby, które planują zagraniczne wyjazdy swoim samochodem. Wtedy Karta ta pozwala na uzyskanie odpowiedniej ochrony w razie nieprzewidzianych zdarzeń w drodze.
Zielona Karta będzie potrzebna w kilkunastu krajach, które nie zawarły odpowiednich Porozumień Wielostronnych dotyczących likwidacji szkód.
Do krajów, w których potrzebna będzie Zielona Karta, zaliczają się:
- Rosja,
- Białoruś,
- Ukraina,
- Albania,
- Mołdawia,
- Iran,
- Turcja,
- Azerbejdżan,
- Macedonia Północna,
- Izrael,
- Maroko,
- Tunezja.
Warto również pamiętać o tym, że ZK będzie potrzebna wtedy, gdy planujemy podróż do innego kraju, lecz będziemy przejeżdżać przez jeden lub kilka krajów na powyższej liście.
Gdy planuje się podróż przez te kraje własnym samochodem, trzeba posiadać przy sobie Zieloną Kartę w formie papierowej.
Uwaga! Warto pamiętać o tym, że Kosowo jest jedynym krajem znajdującym się w Europie, gdzie nie akceptuje się Zielonej Karty. Gdy planowana jest podróż w tym kierunku, należy na granicy zakupić odpowiednie ubezpieczenie.
Kiedy nie trzeba mieć przy sobie Zielonej Karty?
Zielona Karta nie jest potrzebna w krajach Unii Europejskiej, dlatego też nie trzeba wtedy posiadać jej przy sobie. Dodatkowo nie będzie trzeba korzystać z niej w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej, ale zawarły ze sobą odpowiednie Porozumienia Wielostronne.
Posiadanie Zielonej Karty nie jest też potrzebne w poniższych krajach:
- Wielka Brytania,
- Szwajcaria,
- Norwegia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Monako,
- Czarnogóra,
- Gibraltar,
- Islandia,
- Liechtenstein,
- Andora,
- San Marino,
- Serbia,
- Wyspy Owcze,
- Wyspy Normandzkie,
- Wyspie Man.
Ile kosztuje Zielona Karta?
Zielona Karta może być wydana całkowicie za darmo w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wtedy dokument ten znajduje się w pakiecie z polisą.
Niektóre towarzystwa pobierają opłatę za wydanie zielonej karty. W tym przypadku koszt wynosi najczęściej od około 20 do 50 złotych. W przypadku wybranych ubezpieczycieli wysokość Zielonej Karty może być jeszcze wyższa.
Aby dowiedzieć się, jak uzyskać Zieloną Kartę od swojego ubezpieczyciela, warto wejść na jego stronę internetową, by sprawdzić szczegóły, albo skontaktować się z przedstawicielem towarzystwa lub agentem ubezpieczeniowym.