Wydatki na zdrowie – dlaczego tak dużo wydajemy na zdrowie?

W obliczu państwowej służby zdrowia bardzo często mamy do wyboru – albo godzić się na wielomiesięczne lub nawet wieloletnie kolejki do lekarzy specjalistów, albo leczyć się prywatnie. W taki sposób ponosimy wydatki na zdrowie podwójnie. Nie dość, że płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, to i tak spore kwoty na leczenie musimy wyciągać z własnej kieszeni.

Państwowa opieka medyczna nie jest dostosowana do potrzeb pacjentów. Owszem, pokrywa nawet wysokie wydatki na zdrowie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednak na świadczenia medyczne, także te ratujące zdrowie i życie, często trzeba czekać miesiącami, jeśli nie latami. Wielu pacjentów, aby poprawić sobie komfort życia, decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Choć jest to rozwiązanie, które zdecydowanie przyspiesza leczenie, nie zawsze i nie w każdym przypadku można znaleźć alternatywę dla państwowych usług, świadczeń i zabiegów. Jednak coraz więcej osób decyduje się na leczenie prywatne uznając, że wydatki na zdrowie są inwestycją i nie powinno się na tym oszczędzać.

Często płacimy za leczenie najmłodszych

W przypadku prywatnych świadczeń medycznych duże kwoty wydajemy na leczenie oraz na szczepienia dzieci. Bardzo często wychodzimy z założenia, że my, dorośli, możemy poczekać na wizytę u lekarza państwowego, gdy tymczasem małe dzieci nie mogą czekać. Im mniejsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że im szybciej trafi do odpowiedniego specjalisty, tym większe ma szansę na całkowite wyleczenie. Rodzice chodzą więc prywatnie do ortopedy, laryngologa i wielu innych specjalistów, na których w państwowych przychodniach trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. Wydatki na zdrowie dziecka w okresie niemowlęcym i w pierwszych latach życia dziecka potrafią wynieść kilkaset złotych miesięcznie.

Wizyty prywatne i szczepienia

Rodzice spore wydatki ponoszą również na wizyty domowe lekarzy rodzinnych. Na taką formę opieki medycznej decydują się rodzice małych dzieci, najczęściej dwójki lub trójki. Z taką gromadką, szczególnie gdy jest chora, trudno jest wybrać się z domu i pojechać do przychodni. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest prywatna wizyta domowa, choć trzeba za nią zapłacić. W przypadku małych dzieci powszechnie płacimy również za szczepienia. Choć podstawowe szczepionki z kalendarza szczepień są darmowe, bardzo często wymagają one co najmniej kilku ukłuć, co przysparza maluszkom dodatkowego cierpienia. Kilka szczepionek w jednej to już oferta, za którą trzeba dodatkowo zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Ale dla dziecka jest to zdecydowanie mniejszy stres. Jest też cała seria szczepionek, które nie są obowiązkowe, a więc też nie są refundowane. Jednak rodzice decydują się na szczepienie na przykład przeciwko pneumokokom.

Wydatki na zdrowie – płacimy wtedy, kiedy nas stać

Osoby dorosłe również wiele świadczeń medycznych pokrywają z własnej kieszeni. Tutaj jednak duże znaczenie ma zasobność portfela. Osoby z niskimi dochodami, które muszą liczyć się z każdą złotówką, raczej zdecydują się poczekać na państwową wizytę, zabieg czy świadczenie rehabilitacyjne, gdyż nie mają możliwości finansowych, by leczyć się prywatnie. Natomiast osoby, których domowy budżet jest w stanie udźwignąć prywatne leczenie, decydują się płacić za świadczenia, które mogą uzyskać od ręki.

Konieczność prywatnego finansowania leczenia jest w dużym stopniu podyktowana niedofinansowaniem państwowej służby zdrowia. Choć co roku w budżecie na jej cel przeznaczane są potężne pieniądze. Okazuje się, że nie są one w stanie pokryć nawet minimum zapotrzebowania. Wydatki na prywatną służbę zdrowia w Polsce nie są jednak wysokie, jeśli spojrzymy na inne kraje europejskie. W Polsce wydatki na prywatne leczenie to około 7 procent PKB, gdy tymczasem w Holandii jest to aż 12 procent. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w krajach zachodnich państwowa służba zdrowia funkcjonuje na nieco innych zasadach. Tymczasem w Polsce pacjenci niejednokrotnie płaca dwa razy, choć świadczenia powinni otrzymać w ramach obowiązkowego ubezpieczenia.

Na co najczęściej wydajemy?

Korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej najczęściej pokrywamy koszty konsultacji u lekarzy specjalistów, usług rehabilitacyjnych, środków leczniczych i leków. Spośród lekarzy, do których najczęściej wybieramy się prywatnie, największą ilość stanowią specjaliści w wąskich i poszukiwanych dziedzinach, do których zawsze są wielomiesięczne kolejki. Nie ufamy również wizytom u stomatologów odbywającym się na NFZ. Wielu Polaków woli zapłacić za usługi stomatologiczne, ale mieć pewność, że zostaną wykonane lepiej, na lepszym sprzęcie, szybciej i z użyciem nowoczesnych materiałów.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Nie ma dobrego rozwiązania i finansowania

W finansowaniu państwowej służby zdrowia nie wynaleziono jak na razie dobrego rozwiązania. Aby ubezpieczenie państwowe w pełni pokrywało zapotrzebowanie Polaków na wszystkie świadczenia medyczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne musiałyby być sporo wyższe – mniej więcej o 450 złotych większe niż obecnie. Jeśli natomiast NFZ miałby zniknąć, a ubezpieczenie medyczne byłoby wyłącznie prywatne, musielibyśmy opłacać składkę w wysokości 1000 złotych miesięcznie. I tak źle, i tak niedobrze. A szczególnie odczuwałyby to osoby, które przez lata nie odwiedzają lekarzy, a comiesięczną składkę i tak musiałyby uiszczać w tak wysokiej kwocie. Specjaliści twierdzą, że gdyby cały system ochrony zdrowia i ubezpieczeń w tym zakresie przeszedł do sektora prywatnego, ze świadczeń z powodów finansowych nie mogłaby korzystać nawet połowa Polaków.

Choć podane koszty wydają się dosyć wysokie, osoby, które decydują się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej, wydają w skali miesiąca niewiele mniej. W większości przypadków pacjenci prywatnych placówek wydają od kilkuset do nawet tysiąca złotych miesięcznie na prywatne leczenie członków swojej najbliższej rodziny.

Korzystne pakiety i ubezpieczenia

Pacjenci korzystający z prywatnej opieki medycznej bardzo często decydują się na wykupienie prywatnych ubezpieczeń medycznych czy korzystają z pakietów medycznych dostępnych w zakładach pracy. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu mają na wyciągnięcie ręki wizyty u lekarzy specjalistów co najmniej kilkunastu specjalności, wizyty u lekarza rodzinnego oraz spory pakiet usług medycznych, których zakres uzależniony jest od konkretnego ubezpieczenia. Opłacanie prywatnego ubezpieczenia sprawia, że wizyty u lekarzy specjalistów odbywają się w ramach tego ubezpieczenia. Oznacza to, że nie trzeba ich kosztów pokrywać z własnej kieszeni.

Są jednak osoby, którym takie ubezpieczenia z różnych względów nie odpowiadają. Przede wszystkim – ubezpieczyciel sugeruje placówki dedykowane, w których trzeba odbyć wizyty u lekarzy specjalistów. Może się natomiast okazać, że lepszy w danej dziedzinie specjalista lub po prostu zlokalizowany bliżej, nie świadczy usług, gdyż nie ma umowy z ubezpieczycielem. Bardzo często problemem jest również lokalizacja. Z pakietów i ubezpieczeń medycznych najchętniej korzystają mieszkańcy dużych miast, gdzie znajdują się sieci prywatnych placówek medycznych. W małych miasteczkach i tak w razie potrzeby trzeba jechać do najbliższego lekarza czy szpitala. W takiej sytuacji posiadanie ubezpieczenia medycznego nie zawsze się sprawdza, chyba że ubezpieczenie przewiduje refundacje kosztów leczenia.

Ile kosztuje pakiet medyczny?

Prywatna opieka medyczna kojarzy się nam z ogromnymi kosztami. Jeśli zdecydujesz się na płacenie za każdą wizytę osobno, doliczysz do tego koszty badań ambulatoryjnych i obrazowych – musisz się liczyć z dużymi kosztami. Ale wydatki na zdrowie nie muszą kosztować majątku. W zależności od Twoich potrzeb – możesz kupić podstawowy pakiet medyczny od 41 zł miesięcznie. Wariant zawierający szeroki zakres medyczny kupisz za 99 zł miesięcznie.
Ubezpieczenie medyczne możesz kupić w Polisotece. Przeczytaj więcej na temat wariantów ubezpieczenia i przekonaj się, że Prywatna opieka medyczna kosztuje mniej niż myślisz!

Wydatki na leczenie – tego nie da się uniknąć

W obecnym stanie polskiej służby zdrowia raczej nie da się uniknąć wydatków związanych z prywatnym leczeniem. Warto jednak dobrze je zoptymalizować, przemyśleć oraz wziąć pod uwagę ich zasadność. Do niektórych specjalistów można łatwo dostać się zarówno prywatnie, jak i państwowo. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać opcję bezpłatną. Warto też każdorazowo oceniać możliwości finansowe przed wizytą u prywatnego lekarza specjalisty. Leczenie zwykle nie kończy się bowiem na jednej wizycie. Osoby mieszkające w dużych miastach powinny również rozważyć ubezpieczenie medyczne w ramach jakiegoś ciekawego pakietu medycznego. Wysokość comiesięcznej składki zwykle jest sporo niższa niż koszty, jakie trzeba ponosić na wizyty u lekarzy prywatnych.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć