Utrata paszportu – co zrobić, gdy nas okradną za granicą?

Upragnione wakacje – wszystko zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Zrobiłeś wszystko, żeby wakacje były czasem relaksu i spokoju, ale… no właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Są sytuacje, na które nie mamy wpływu i lepiej wiedzieć, jak ratować wakacje. Kradzież podczas wyjazdu i utrata paszportu za granicą nie jest niczym przyjemnym. Jeśli masz wykupioną Polisę turystyczną w niej ubezpieczenie bagażu, strata nie będzie aż tak dotkliwa, ale i tak czeka Cię załatwienie formalności. Ubezpieczyciel podpowie Ci, gdzie masz się udać i poprowadzi Cię za rękę – dobrze jednak wiedzieć, jak to działa.

Ubezpieczenie na wakacje w Polsce – Kradzież za granicą

Turyści są łakomym kąskiem dla złodziei. Wraz z sezonem turystycznym na łowy wyruszają zawodowi złodzieje.Czasami działają w pojedynkę, a czasami w bardzo dobrze zorganizowanych grupach. Mają opracowane scenariusze działania wobec których Ty – nieświadomy turysta nie masz szans. Musisz pamiętać o kilku zasadach, a przede wszystkim:

  • o zasadzie ograniczonego zaufania. Kieszonkowcem może się okazać nobliwa staruszka lub matka z dzieckiem
  • staraj się unikać tłoku i nie eksponuj portfela
  • nie trzymaj dokumentów razem z pieniędzmi
  • trzymaj torbę blisko ciała, a plecak najlepiej trzymaj przed sobą, z przodu
  • uważaj w komunikacji miejskiej, restauracjach lub kolejkach

Utrata paszportu – co zrobisz, gdy stracisz dokumenty?

Utrata paszportu lub innych dokumentów dokumentów za granicą może okazać się dużo bardziej uciążliwa niż się wydaje. Może okazać się, że w niektórych przypadkach będziesz musiał przesunąć termin powrotu do kraju. Co prawda niektóre linie lotnicze idą turystom na rękę i pozwalają na powrót do domu po okazaniu dokumentu wydanego przez Policję.
Pierwszym krokiem po utracie paszportu jest zgłoszenie sprawy na miejscowym komisariacie Policji. Uzyskasz tam protokołu zgłoszenia kradzieży/utraty paszportu.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie faktu utraty dokumentu w organie paszportowym. Za granicą instytucją upoważnioną do wydawania dokumentów jest konsul. Podczas wizyty w konsulacie będziesz musiał wypełnić formularz zawiadomienia o utracie/zniszczeniu dokumentu paszportowego. Po przyjęciu zawiadomienia i potwierdzenia tożsamości, konsul przekazuje do centralnej ewidencji informacje o unieważnieniu utraconych dokumentów (na wypadek, gdyby ktoś chciał wykorzystać Twoje dokumenty np. do nielegalnego przekroczenia granicy). Następnie w razie potrzeby otrzymasz paszport tymczasowy na powrót do miejsca pobytu stałego (niekoniecznie musi być to Polska).
Po powrocie będziesz musiał załatwić formalności związane z wyrobieniem dokumentu na stałe.

UWAGA! Jeśli po zgłoszeniu utraty paszportu znajdziesz dokument i zostanie on unieważniony- nie próbuj z nim przekraczać granicy. Możesz się narazić na nieprzyjemności.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Utrata dowodu osobistego i innych dokumentów

W przypadku kradzieży paszportu sprawa jest dość prosta, choć i tak komplikuje nam wakacje. Konsul może nam wydać jedynie tymczasowy paszport – nie otrzymasz zastępczego dowodu osobistego, prawa jazdy lub dokumentów pojazdu. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie sprawy na policji i posługiwanie się dokumentem zgłoszenia kradzieży. Przecież nie porzucisz pojazdu za granicą – musisz jakoś wrócić do domu.

Utrata gotówki i kart płatniczych

Pamiętaj, żeby nie nosić wszystkiego ze sobą. Jeżeli nie ufasz obsłudze zawsze możesz skorzystać z prawa do pozostawienia depozytu w hotelu. Większość hotelarzy umożliwia klientom możliwość pozostawienia gotówki lub kosztownych rzeczy w depozycie. Jeśli jednak koniecznie chcesz nosić wszystko przy sobie – nie trzymaj wszystkiego w jednej kieszeni. Rozłóż wartościowe rzeczy i dokumenty po kieszeniach. Jeśli podróżujesz do miejsca w którym roi się od kieszonkowców zainwestuj w saszetkę antykradzieżową, którą nosi się pod pachą. Koszt w internecie to ok 60 zł.
Niezwłocznie po utracie portfela zablokuj karty płatnicze i kredytowe liczy się każda chwila! Złodziej wykorzysta możliwość zrobienia zakupów na Twój koszt, jeżeli nie zablokujesz mu tej możliwości.

Przygotuj się przed wyjazdem na urlop

Jeszcze przed wyjazdem lepiej przygotować się na wypadek ewentualnych niekomfortowych sytuacji. Zrób listę rzeczy do załatwienia przed wyjazdem na urlop.
Przygotowania do urlopu nie kończą się na spakowaniu walizki. Pamiętaj o rozszerzeniu polisy turystycznej o ubezpieczenie bagażu!
Polecam zrobić kopię dokumentów i pozostawienie skanów na bezpiecznym mailu lub dysku w chmurze. Odtworzenie ich ułatwi Ci załatwienie formalności w przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba.
Spisz na kartce listę telefonów alarmowych tj. do konsulatu, ubezpieczyciela, banków. Kradzież jest stresującą sytuacją i lepiej mieć takie rzeczy przygotowane pod ręką.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć