Ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych

Choroby nowotworowe bez wątpienia stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych w XXI wieku. Niestety, każdego roku lekarze diagnozują coraz więcej schorzeń tego typu. Dlatego liczba pacjentów onkologicznych rośnie z roku na rok. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Otóż dynamiczny rozwój dzisiejszej onkologii sprawia, że w wielu przypadkach choroba nowotworowa staje się zwykłym schorzeniem przewlekłym. Dzięki temu pacjenci mogą mimo swojej choroby prowadzić stosunkowo normalne życie. Nic więc dziwnego, że niektóre osoby walczące z rakiem starają się regularnie podróżować i korzystać z życia. Jeżeli jednak chodzi o wyjazdy zagraniczne, warto się do nich odpowiednio przygotować. Czy istnieje więc specjalne ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych?

Ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych – dlaczego jest tak ważne?

Współczesne leczenie chorób nowotworowych opiera się na różnych terapiach, których celem jest wprowadzenie pacjenta w stan remisji. Oznacza on, że zdiagnozowana choroba nowotworowa nie daje obecnie żadnych objawów klinicznych. Co prawda, pogląd onkologów dotyczący podejścia do stanu remisji jest różny. Niektórzy uważają, że pacjenci onkologiczni do końca życia powinni już być uznawani za chorych będących w stanie remisji. Z kolei inni lekarze twierdzą, iż po upływie około 5 lat można mówić o całkowitym wyleczeniu pacjenta.

Wspomniana wyżej debata nie zmienia jednak faktu, że niemal każda choroba nowotworowa może nagle się zaostrzyć. W takich sytuacjach pacjenci onkologiczni muszą koniecznie uzyskać dostęp do profesjonalnej opieki lekarskiej. Niestety, podczas pobytu poza granicami kraju może to być dużo trudniejsze. Dlatego tak istotną rolę odgrywa wówczas ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych.

Dzięki takiej polisie pacjenci mogą otrzymać pomoc medyczną w miejscowych szpitalach. Co istotne, wszystkie koszty związane z opłaceniem takiego leczenia pokryje asekurator. Jest to bardzo istotne, gdyż wspomniane wydatki mogą być naprawdę wysokie.

Czy istnieje ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych?

Już od kilku dobrych lat towarzystwa ubezpieczeniowe starają się coraz bardziej rozszerzać swoje oferty. Taki proces polega na dodawaniu do asortymentu nowych świadczeń oraz rozbudowie już istniejących polis. Czy w związku z tym asekuratorzy oferują obecnie dedykowane ubezpieczenie turystyczne dla pacjentów onkologicznych?

Wbrew pozorom takiej polisy nie ma w ofertach ubezpieczycieli. Jednak nie wynika to z faktu, że ubezpieczenie turystyczne jest niedostępne dla pacjentów onkologicznych. Po prostu funkcję takiej polisy już od dawna pełni ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o dodatkową ochronę przed skutkami chorób przewlekłych.

Jak sama nazwa wskazuje, taka polisa jest przeznaczona dla osób cierpiących na różne schorzenia o charakterze przewlekłym. Co istotne, obecna definicja takich chorób obejmuje również nowotwory. To z kolei sprawia, że pacjenci onkologiczni mogą śmiało korzystać z ochrony gwarantowanej w ramach wspomnianych świadczeń.

Ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o choroby przewlekłe – co warto o nim wiedzieć?

Wspomniane polisy pod kilkoma względami różnią się od zwykłych ubezpieczeń turystycznych. Na co warto więc zwrócić uwagę? Pierwszą istotną kwestią powinien być zwiększony limit refundacji kosztów leczenia zagranicznego. Niestety, leczenie większości przewlekłych chorób jest nie tylko czasochłonne, ale również bardzo drogie. Dlatego pacjenci powinni mieć pewność, że asekurator pokryje wszystkie wydatki powstałe w związku z leczeniem zagranicznym.

Po drugie, ubezpieczenie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe może obejmować także kilka dodatkowych świadczeń. Dzięki nim nabywca takiej polisy otrzymuje dużo bardziej kompleksową ochronę. Wspomniane ubezpieczenie może gwarantować np. medyczne assistance, dodatkowe wsparcie tłumacza i inne podobne usługi. O szczegóły warto dopytać przy zakupie wybranego ubezpieczenia.

Niestety, trzeba także wspomnieć o kwestii, która zapewne nie ucieszy pacjentów onkologicznych. Otóż polisa turystyczna rozszerzona o ochronę przed skutkami chorób przewlekłych jest dużo droższa. Co jasne, zwyżka składki stanowi efekt zwiększonego ryzyka wystąpienia szkody podczas wyjazdu zagranicznego. Tym samym asekuratorzy poprzez wyższą cenę polisy rekompensują sobie zwiększone ryzyko. Niemniej to odbija się na kieszeni nabywcy. Trzeba jednak potraktować taki wydatek jako inwestycję we własne bezpieczeństwo. Koniec końców bezpieczeństwo oraz zdrowie to dwie najcenniejsze wartości w życiu każdego człowieka!

Czy pacjenci onkologiczni mogą kupować zwykłe polisy turystyczne?

Wyższa składka opisywanych ubezpieczeń może skłonić niektórych pacjentów onkologicznych do szukania nieco tańszej alternatywy. W takiej sytuacji naturalnym wyborem wydaje się postawienie na tańszy wariant standardowej polisy turystycznej. Jednakże zakup zwykłego ubezpieczenia to naprawdę bardzo zły pomysł i pacjenci onkologiczni nie powinni tego robić!

Dlaczego nie jest to dobra alternatywa? Ponieważ ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do wstrzymania refundacji zagranicznego leczenia turysty, jeśli było ono spowodowane istniejącą chorobą przewlekłą. Jedynie dedykowane ubezpieczenia z ochroną przed skutkami chorób przewlekłych są pozbawione wspomnianego zapisu. Tym samym tylko one mogą zapewnić pomoc pacjentom onkologicznym.

Co jasne, chęć zaoszczędzenia pieniędzy przy zakupie ubezpieczeń jest w pełni zrozumiała. Jednak w takim przypadku nie może być o tym mowy. Pacjenci onkologiczni muszą zadbać o znalezienie takiej polisy, która zapewni im bezpieczeństwo oraz gwarancję kompleksowej pomocy. Toteż w ich przypadku tylko ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o ochronę przed skutkami chorób przewlekłych stanowi odpowiedni wybór.

Podsumowanie

Obecnie na rynku nie ma żadnych specjalistycznych ubezpieczeń turystycznych przeznaczonych dla osób chorych na raka. Nie oznacza to jednak, że tacy pacjenci są pozbawieni ochrony. Stosowne zabezpieczenie może zapewnić im ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem dotyczącym chorób przewlekłych. Co prawda, taka polisa jest wyraźnie droższa niż zwykłe ubezpieczenie turystyczne. Jednak w zamian turyści otrzymują szerszą ochronę oraz gwarancję pokrycia kosztów związanych z leczeniem chorób przewlekłych. Jest to jedyna dostępna alternatywa dla pacjentów onkologicznych. Takie osoby pod żadnym pozorem nie powinny bowiem kupować zwykłych ubezpieczeń. Jeżeli to zrobią, asekurator może odmówić im refundacji kosztów leczenia ze względu na zatajenie faktu choroby. Dlatego też zakup droższej i bardziej rozbudowanej polisy staje się jedynym adekwatnym rozwiązaniem.