Ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży

Przyszłe mamy mogą w różny sposób znosić ciążę oraz towarzyszące jej objawy. Jednak fakty są takie, że większość kobiet w ciąży nie zamierza rezygnować z codziennych aktywności. Dlatego też przyszłe mamy starają się żyć normalnie, a wiele kobiet nie odmawia sobie podróżowania w ciąży. Do pewnego momentu rzeczywiście jest to w pełni bezpieczne, ponieważ ciąża nie stanowi żadnego przeciwwskazania do podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyszłe mamy wymają wówczas specjalnej opieki. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie dla turystów, zdecydowanie najlepszą alternatywą jest zakup dedykowanej polisy. W tym miejscu należy jednak postawić bardzo ważne pytanie. Jak wygląda ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży? Czy przyszłe mamy mogą w ogóle kupić taką polisę i na co warto się przygotować?

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży – podstawy

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych z biegiem lat staje się coraz bogatsza. Obecnie asekuratorzy starają się zaoferować swojej usługi możliwie największej grupie odbiorców. Nie inaczej jest więc w przypadku przyszłych mam. Aktualnie kobiety w ciąży mogą bez większego problemu kupić ubezpieczenie turystyczne. Warto jednak mieć świadomość tego, że warunki takich ubezpieczeń będą nieco inne.

Na pewno nie zabrzmi to dobrze, ale pod względem warunków ubezpieczenia ciąża przypomina nieco… chorobę przewlekłą. Przyszłe mamy nie powinny jednak mieć pretensji do ubezpieczycieli, ponieważ taka zależność powstała w trosce o ich dobro. Wszakże zarówno ciąża, jak i choroba przewlekła zwiększa ryzyko hospitalizacji w czasie wyjazdu. Dlatego też asekuratorzy w obu tych przypadkach stosują odmienne zapisy.

Czego one dotyczą? Niestety, zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe odbija się przede wszystkim na wysokości składki. Polisy turystyczne dla kobiet w ciąży są wyraźnie droższe od zwykłych świadczeń tego typu. Z drugiej strony ich zakres polis może zawierać dodatkowe świadczenia dla przyszłych mam. Ma to więc swoje wady oraz zalety.

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży – zakres ochrony

Nie trudno odgadnąć, że w przypadku kobiet w ciąży najważniejszą rolą polisy turystycznej będzie zapewnienie odpowiedniej pomocy medycznej. Aby było to realne, takie ubezpieczenie powinno gwarantować wyższe odszkodowanie w ramach kosztów leczenia zagranicznego niż zwykła polisa. Zwiększony limit okaże się szczególnie ważny w sytuacji, kiedy przyszła mama będzie potrzebować pomocy lekarskiej. Toteż przy zakupie polisy turystycznej warto zadbać o to, aby limit kosztów leczenia był jak najwyższy.

Czasem kobiety w ciąży mogą potrzebować niemal natychmiastowej pomocy lekarskiej. W takich sytuacjach bardzo przydatnym świadczeniem okazuje się medyczne assistance. Obecność tego zapisu w treści umowy zobowiązuje asekuratora do udzielenia pomocy w zakresie organizacji leczenia zagranicznego. Oznacza to, że ubezpieczyciel może zapewnić wsparcie pod względem między innymi:

  • znalezienia najbliższej poradni lekarskiej tudzież szpitala;
  • wezwania pogotowia albo zorganizowania innego transportu do najbliższej placówki medycznej;
  • koordynacji całego przebiegu leczenia zagranicznego;
  • umawiania wizyt lekarskich oraz wizyt specjalistycznych.

Innym wartym uwagi świadczeniem jest ubezpieczenie bagażu. Kobiety w ciąży muszą zabrać w podróż wiele rzeczy osobistych, przez co ewentualna utrata bagażu staje się sporym problemem. Na szczęście dodatkowe ubezpieczenie bagażu zapewni rekompensatę finansową za zgubione albo skradzione pakunki. Dzięki temu utrata przewożonych rzeczy nie będzie tak dotkliwa pod kątem finansowym.

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży – na co trzeba uważać?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co jasne, specyfika ubezpieczeń turystycznych dla kobiet w ciąży skrywa też kilka przysłowiowych kruczków. Dlatego też przy poszukiwaniu takiej polisy warto mieć na uwadze parę kwestii. Co jest szczególnie istotne?

Po pierwsze, nie każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie polisy dla kobiet w ciąży. Co prawda, dostępność takich świadczeń jest stosunkowo duża, ale wciąż wyraźnie niższa w porównaniu do standardowych polis. Toteż należy być przygotowanym na pewne utrudnienia. Po drugie, zakres ochrony w opisywanych polisach co do zasady nie obejmuje akcji porodowej. Niemal wszyscy asekuratorzy uznają poród za jedno z wyłączeń odpowiedzialności. Jeżeli więc przyszła mama spodziewa się rozwiązania w najbliższym czasie, warto odłożyć podróż na inny termin.

Po trzecie, ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży można zakupić jedynie do pewnego momentu. Tutaj granica jest dość płynna, ponieważ poszczególni ubezpieczyciele wyznaczają inne terminy. Jednak dla uśrednienia można założyć, że taką granicą jest 26-32 tydzień ciąży (czyli 6-7 miesiąc). Naprawdę trudno będzie znaleźć polisę turystyczną przeznaczoną dla kobiet w jeszcze bardziej zaawansowanej ciąży. Jeśli nawet uda się to zrobić, takie ubezpieczenie zapewne będzie bardzo drogie.

Po czwarte, kobieta nigdy, nawet na dość wczesnym etapie ciąży, nie powinna zatajać jej przed ubezpieczycielem. Pod względem „zatajania” należy rozumieć zakup zwykłej polisy turystycznej, a nie ubezpieczenia dla kobiet w ciąży. Co prawda, zwykła polisa będzie dużo tańsza i jednocześnie łatwiej dostępna. Jednakże zakup takiego świadczenia przez kobietę w ciąży stanowi duże ryzyko. Jeżeli bowiem kobieta trafi do szpitala z powodu powikłań związanych z ciążą, zwykła polisa nie zapewni jej pomocy. W takich sytuacjach jedynie kompleksowe ubezpieczenie zagwarantuje zwrot wszystkich kosztów leczenia zagranicznego. Dlatego też zakup takiej polisy należy traktować jako inwestycję we własne zdrowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży?

W treści tego artykułu już kilka razy pojawiła się wzmianka o cenach opisywanych ubezpieczeń. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży i czy naprawdę jest ono aż takie drogie?

Standardowa polisa tego typu kosztuje średnio kilka złotych za każdy dzień ochrony. Jedynie w tych najbardziej rozbudowanych ubezpieczeniach kwota ta może wzrosnąć do kilkunastu złotych na dzień.

Warto pamiętać, że sama ciąża to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez asekuratorów. Poza nim o cenie ubezpieczenia decydują również inne aspekty. Są to między innymi: wybrany zakres ochrony, miejsce docelowe podróży oraz czas trwania wyjazdu. Zazwyczaj to te bardziej rozbudowane polisy mają najwyższą składkę. Co więcej, asekuratorzy zwiększają wysokość składki w przypadku szczególnie długich i odległych wyjazdów. Dlatego wszystkie wymienione czynniki będą wpływać na cenę ubezpieczenia.

Tym samym zakup ubezpieczenia turystycznego, nawet w przypadku przyszłej mamy, nie będzie stanowić dużego obciążenia finansowego. Przy zachowaniu zwykłego planu podróży cena takiego ubezpieczenia nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Nie będzie więc to zbyt duża inwestycja, choć jej znaczenie jest nie do przecenienia!

Podsumowanie

Aktualnie ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży można kupić bez większego problemu. Co prawda, dostępność takich świadczeń jest nieco niższa w porównaniu do standardowych polis. Na szczęście spora część asekuratorów wprowadziła już takie ubezpieczenia do swoich ofert. Jeżeli chodzi o ich warunki, taka polisa powinna przede wszystkim gwarantować dostęp do kompleksowej opieki medycznej. Bardzo przydatne będą również dodatkowe świadczenia, takie jak: medyczne assistance, OC i NNW. Co istotne, ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży zazwyczaj można kupić jedynie do 26-32 tygodnia ciąży. Po tym okresie większość asekuratorów odmówi sprzedaży polisy. Sam zakup takiego ubezpieczenia nie stanowi poważniejszego wydatku. Nawet w przypadku kobiet w ciąży ceny takich świadczeń wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień ochrony. Dlatego wszystkie przyszłe mamy powinny przed zaplanowaną podróżą zaopatrzyć się w taką polisę. Zakup ubezpieczenia będzie bowiem najlepszą inwestycją we własne bezpieczeństwo!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć