Ubezpieczenie na snowboard do Włoch
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie na snowboard do Włoch

Włochy to kraj zapewniający bardzo różnorodną ofertę turystyczną. Amatorzy plażowania i kąpieli słonecznych mogą udać się choćby na piękną Sycylię. Wielbiciele historii oraz zwiedzania z pewnością wybiorą wizytę w Rzymie. Z kolei amatorzy snowboardingu skierują się w stronę malowniczych włoskich kurortów alpejskich. Miejscowe ośrodki narciarskie zapewniają znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Warto jednak pamiętać o tym, że od 2022 roku wszyscy turyści muszą posiadać specjalne ubezpieczenie OC. Kogo dokładnie dotyczy ten wymóg? Jak wybrać dobre ubezpieczenie na snowboard do Włoch? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jakie ubezpieczenie wybrać na snowboard do Włoch?

Od początku 2022 roku włoskie władze wydały przełomową decyzję. Otóż każdy użytkownik miejscowych stoków narciarskich musi dysponować ważną polisą OC. Takie ubezpieczenie ma umożliwić pokrycie kosztów szkód wyrządzonych innym osobom i zniszczeń spowodowanych bezpośrednio na stoku. Brak polisy OC będzie wiązać się z otrzymaniem mandatu.

Jest to zupełnie unikalna decyzja, ponieważ do tej pory ubezpieczenia dla snowboardzistów oraz narciarzy zawsze miały charakter dobrowolny. Jednak nie wykluczone, że decyzja włoskich władz wkrótce zostanie rozciągnięta na inne kraje. W każdym razie Włochy to obecnie jedyne państwo wymagające od narciarzy i snowboardzistów ważnego ubezpieczenia OC.

Co jasne, nie oznacza to, że ubezpieczenie na snowboard do Włoch powinno obejmować jedynie OC. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na szereg innych ważnych zapisów. Szczególnie ważne dla wszystkich snowboardzistów będzie ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Taka ochrona powinna obejmować zarówno koszty leczenia, jak i koszty ewentualnego zorganizowania akcji ratunkowej. Taka akcja może być potrzebna choćby w przypadku doznania urazu w trudno dostępnym terenie.

Dodatkowym udogodnieniem będzie również ochrona przewożonego sprzętu sportowego oraz assistance.

Które ubezpieczenie najlepsze na snowboard do Włoch?

Na szczęście dla snowboardzistów obecnie wielu asekuratorów prowadzi sprzedaż ubezpieczeń obejmujących rekreacyjne uprawianie sportów zimowych. Taki zapis powinien gwarantować ochronę w czasie jazdy na desce we włoskich kurortach. Ponadto każde standardowe ubezpieczenie turystyczne zapewnia zwrot kosztów leczenia zagranicznego. W przypadku wyjazdu do Włoch na snowboard trzeba jeszcze upewnić się, że polisa obejmuje OC.

Powyższe kryteria spełniają między innymi polisy: Signal Iduna, Allianz oraz TU Europa. Jednak na tle tych świadczeń najlepiej wypada kompleksowe ubezpieczenie turystyczne Warta. Ta polisa wyróżnia się za sprawą szerokiego zakresu ochrony i najwyższej na rynku sumy ubezpieczenia. Przez to jest ona nieco droższa, ale wciąż będzie idealnym rozwiązaniem dla osób stawiających na pełne bezpieczeństwo.

Bardzo ciekawą ofertą dla amatorów gór jest również całoroczne ubezpieczenie górskie PZU Bezpieczny Powrót. Taka polisa zapewnia ochronę przez 365 dni podczas uprawiania wszystkich sportów górskich. Poza sezonem zimowym z takiego ubezpieczenia mogą więc korzystać np. wspinacze oraz amatorzy górskich wędrówek.

Ile kosztuje ubezpieczenie na snowboard do Włoch?

Koszt zakupu standardowego ubezpieczenia turystycznego nie powinien przekraczać kwoty 50-60 złotych za tygodniową ochronę. W tej cenie snowboardzista może otrzymać obowiązkowe OC oraz inne najważniejsze świadczenia. Jeżeli ktoś postawi jednak na bardziej rozbudowaną polisę, jej cena wyniesie już zapewne około 100 złotych/tydzień.

W przypadku całorocznej polisy PZU takie wyliczenia będą mieć inny charakter. Podstawowy wariant tego ubezpieczenia kosztuje ponad 220 złotych. Natomiast ceny wariantu rozszerzonego zaczynają się od kwoty 453 złotych. W porównaniu do opisanych wyżej świadczeń jest więc to duży wydatek. Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót staje się opłacalne tylko pod warunkiem, że turysta cyklicznie wyjeżdża w góry. Takim osobom rzeczywiście można polecić to świadczenie.

Gdzie kupić ubezpieczenie na snowboard do Włoch?

Aktualnie snowboardziści nie muszą już szukać stacjonarnych punktów sprzedaży ubezpieczeń. Znacznie praktyczniejszą alternatywą będzie bowiem kupienie ubezpieczenia turystycznego online. Można to zrobić dosłownie w kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu. Gotowe ubezpieczenie trafi wówczas na podany adres e-mail.

W zakupie ubezpieczenia pomóc może także serwis Polisoteka.pl. Nasza baza danych pozwala na zapoznanie się z ofertami największych asekuratorów. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł łatwiej znaleźć idealne ubezpieczenie na snowboard do Włoch.

Podsumowanie

Od 2022 roku we włoskich kurortach zimowych istnieje wymóg posiadania ważnej ochrony OC. W przeciwnym razie snowboardziści oraz narciarze narażają się na kary grzywny. Jeśli więc nie chcesz ryzykować takiej kary, koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne obejmujące OC. Taka polisa nie tylko zapewni wymaganą ochronę, ale również zagwarantuje pomoc w razie niespodziewanych wypadków na stoku. Najważniejszym zapisem w takich polisach, poza wymaganym OC, będzie ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Dzięki niemu turysta uzyska gwarancję refundacji wydatków związanych z zagranicznym leczeniem oraz organizacją akcji ratunkowej.