Od kiedy działa ubezpieczenie turystyczne kupione już po wyjeździe za granicę?

Każdy doświadczony podróżnik wie o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego jeszcze przed rozpoczęciem planowanej podróży. Dzięki temu nabyta polisa uzyska pełną moc prawną już od pierwszych dni wyjazdu. Niestety, czasami podróż do innego państwa ma charakter spontaniczny. W wielu przypadkach taki wyjazd jest motywowany nagłą sytuacją w życiu prywatnym lub biznesowym. Wówczas dana osoba może po prostu zapomnieć o wcześniejszym zakupie ubezpieczenia. Przez to jedyną alternatywą pozostaje wtedy zakup polisy już w czasie pobytu na terytorium innego kraju. Co jednak warto wiedzieć o tej procedurze? Od kiedy działa ubezpieczenie turystyczne kupione po wyjeździe za granicę?

Dlaczego zakup polisy turystycznej z wyprzedzeniem jest tak ważny?

W internecie można odnaleźć głosy niezadowolenia nabywców ubezpieczeń, którzy narzekają na nieuczciwe praktyki asekuratorów. Rzeczywiście takie sytuacje się zdarzają i nie można o nich zapominać. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciele również padali ofiarami nieuczciwych praktyk ze strony nabywców świadczeń. Dlatego od dłuższego czasu asekuratorzy korzystają z różnych sposobów na zabezpieczenie swoich interesów. Jednym z nich jest tzw. okres karencji.

Obecność okresu karencji w treści ubezpieczenia sprawia, że polisa nie nabiera pełnej mocy od razu po zakupie. Zamiast tego świadczenie pozostaje „zawieszone” przez określony czas. W tym okresie nabywca ubezpieczenia nie może korzystać ze wsparcia gwarantowanego w ramach zawartej umowy. Dopiero po upływie okresu karencji polisa nabiera pełnej mocy prawnej, a jej nabywca uzyskuje gwarantowaną ochronę.

Po co w ogóle stosować taki zapis? Otóż okres karencji zabezpiecza asekuratorów przed próbami wyłudzenia odszkodowań. Takie próby często polegały na tym, że turyści kupowali polisę już po wystąpieniu danej szkody. Dzięki temu mogli oni oszukać ubezpieczyciela poprzez przekonanie go, iż szkoda wystąpiła już po zakupie polisy. Aby zatem ukrócić podobne praktyki, asekuratorzy zaczęli coraz częściej zamieszczać w swoich umowach zapis poświęcony okresowi karencji.

To właśnie obecność okresu karencji powoduje, że zakup ubezpieczenia turystycznego z wyprzedzeniem to najlepsza alternatywa. Przy zachowaniu takiego schematu okres karencji zdąży upłynąć jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Tym samym turysta uzyska kompleksową ochronę przez cały pobyt poza granicami kraju. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

Od kiedy działa ubezpieczenie turystyczne kupione już po wyjeździe?

Opisane wcześniej nagłe sytuacje mogą bowiem sprawić, że turysta wyruszy w podróż bez ważnego ubezpieczenia. W takich przypadkach niektóre osoby próbują kupić wspomnianą polisę od razu po przyjeździe do innego kraju. Czy jest to w ogóle możliwe i o czym należy wtedy pamiętać?

Zasadniczo zakup ubezpieczenia w czasie pobytu poza granicami kraju nie jest problemem. Dzięki internetowi turyści mogą wygodnie zamówić polisę z dowolnego miejsca na świecie. Sama płatność również odbywa się przy pomocy np. karty bankowej lub międzynarodowych przelewów. Jednak problemem może być wspomniany już okres karencji. Zazwyczaj trwa on przez kilka dni po zakupie ubezpieczenia. Turysta musi więc mieć świadomość tego, że nie otrzyma od razu pomocy. Jeżeli wypadek wydarzy się w ciągu tych kilku dni od zakupu polisy, turysta będzie pozostawiony sam sobie.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Tym samym zakup polisy już w czasie zagranicznego wyjazdu jest jak najbardziej możliwy. Nie zmienia to jednak faktu, że istnienie okresu karencji w praktyce podważa całą opłacalność takiej inwestycji. Zatem co mogą zrobić turyści, którym zależy na uzyskaniu wspomnianej ochrony?

Ubezpieczenie turystyczne bez okresu karencji – ostatnia deska ratunku

Okres karencji może i zabezpiecza interesy asekuratora, ale z pewnością jest on utrudnieniem dla nabywcy ubezpieczenia. Niestety, ubezpieczyciele rzadko kiedy rezygnują ze stosowania takiego zapisu. Jednak na rynku można odnaleźć nieliczne ubezpieczenia turystyczne, które zostały pozbawione okresu karencji. To właśnie zakup takiego świadczenia będzie stanowić jedyną alternatywę dla spóźnialskich turystów.

Co jasne, sprzedaż takich świadczeń wygląda inaczej niż w przypadku standardowych ubezpieczeń turystycznych. Przede wszystkim dostępność polis bez okresu karencji jest mocno ograniczona. Tylko nieliczni asekuratorzy zdecydowali się na wprowadzenie takich świadczeń do swojej oferty. Z tego względu turyści muszą pamiętać o tym, że zakup opisywanego ubezpieczenia będzie nieco bardziej problematyczny.

Ponadto wykreślenie okresu karencji z treści umowy ubezpieczenia sprawia, że asekurator ponosi większe ryzyko przy sprzedaży polisy. Trudno więc oczekiwać, aby ubezpieczyciele robili to sami z siebie. Dlatego też wszystkie ubezpieczenia turystyczne z usuniętym okresem karencji są zdecydowanie droższe niż polisy zawierające ten zapis. Turyści muszą zatem przygotować się na większy wydatek związany z zakupem takiej polisy. Niemniej jednak jest to nieraz jedyna dostępna alternatywa.

Opisywane świadczenia mogą mieć dwojaką formę. Najlepszą dla turystów, ale zarazem najrzadziej spotykaną formą takiego ubezpieczenia jest polisa całkowicie pozbawiona karencji. Taka polisa zaczyna chronić turystę od razu po dokonaniu zakupu. Niestety, takie świadczenia są bardzo drogie (w porównaniu do zwykłych polis) i przy tym ciężko dostępne. Toteż całkiem niezłą alternatywą i kompromisem może być polisa turystyczna ze skróconym okresem karencji. W takich polisach okres karencji trwa 1-2 dni, dzięki czemu turysta znacznie szybciej uzyska pełną ochronę. Jest więc to bardzo ciekawa opcja, którą naprawdę warto wziąć pod uwagę.

Podsumowanie

Dokonanie zakupu ubezpieczenia turystycznego już po rozpoczęciu podróży samo w sobie nie jest większym problemem. Turysta może bowiem skorzystać z internetu, aby łatwo i szybko zamówić polisę online. Niestety, ubezpieczenia turystyczne są z reguły objęte tzw. okresem karencji. Przez to nabywca polisy uzyskuje pełną ochronę dopiero po kilku dniach. To z kolei sprawia, iż zakup polisy nie zapewni natychmiastowej ochrony. Co więc mogą zrobić turyści? W takich sytuacjach jedynym sensownym rozwiązaniem będzie zakup polisy bez okresu karencji lub ze skróconą długością takiej karencji. Co prawda, ubezpieczenia tego typu są rzadko dostępne i jednocześnie dużo droższe od zwykłych świadczeń. Natomiast ich zakup stanowi dla turystów jedyną okazję, aby od razu zyskać ochronę ubezpieczeniową. Jeżeli turysta ma problemy ze znalezieniem polisy bez okresu karencji, powinien poszukać ubezpieczenia ze skróconą karencją. Taka polisa może zagwarantować pełną ochronę już po upływie 1-2 dni.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć