kradzieże w barcelonie
Ubezpieczenie turystyczne

Kradzieże w Barcelonie – zachowaj ostrożność!

Uwaga kradną!!! Wyluzowani turyści na wakacjach, są łakomym kąskiem dla kieszonkowców. Kradzieże w Barcelonie i na Balearach są powszechne. Tam sezon kradzieżowy trwa przez cały rok. Łupem złodziei padają torby, portfele, plecaki w których poza pieniędzy i kart płatniczych trzymamy dokumenty (paszporty, dowody osobiste, legitymacje, prawa jazdy, dokumenty pojazdu).

Kradzież dokumentów

Konsulat Generalny RP w Barcelonie, w ciągu roku wydaje kilkaset paszportów tymczasowych, dzięki którym mają oni możliwość powrót do stałego miejsca zamieszkania. Koszt wydania takiego paszportu wynosi 40 EURO. Kwota nie jest duża, ale jeśli stracisz nieoczekiwanie wszystkie środki płatnicze to zdobycie jej może okazać się nieosiągalne. Dodatkowo utrata dokumentu może oznaczać konieczność zmiany terminu wylotu. Stres związany z utratą rzeczy osobistych i przewidywanymi komplikacjami przy odprawie paszportowej na lotnisku bywa ogromny i jest ostatnią rzeczą jakiej potrzebujesz podczas wyjazdu.
Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa cały rok. Coraz więcej turystów przyjeżdża na wypoczynek do Hiszpanii własnymi samochodami. Samochód wyróżniający się obcą rejestracją, wypełniony po sufit bagażem nie pozostanie niezauważony przez miejscowych złodziei. Dlatego nigdy nie zostawiaj bagażu w samochodzie.

Złodzieje parają się coraz ciekawszych i coraz wymyślniejszych sposobów na kradzieże. Przebierają się za policjantów, pracowników pomocy drogowej lub udają zabłąkanych cudzoziemców. Często działają na drogach publicznych. Kradzieże w Barcelonie lub innych rejonach Hiszpanii, są wyjątkowo dobrze zaplanowane i wyrafinowane.

Najczęstsze sposoby działania złodziei

Kieszonkowcy – możesz ich spotkać wszędzie. Od hali przylotów począwszy, poprzez muzea, sklepy, na ulicy… na hali odlotów kończąc. Często można ich spotkać w metrze lub na stacjach benzynowych. Działają w grupie robiąc tzw. sztuczny tłok i idealnie wtapiają się w tłum. Przypominają turystów lub mieszkańców dzielnicy. Czasem nie spodziewasz się, że kieszonkowcem może być starsza pani lub kobieta z małym dzieckiem. Jeżeli pijesz alkohol, jesteś szczególnie narażony na atak kieszonkowców.
Uważaj w metrze i autobusie. Noś plecak z przed sobą – nigdy na plecach (warto pomyśleć zakupie antykradzieżowej saszetki).
Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu ze środków lokomocji. Zwróć uwagę, czy czasem ktoś nie przytula się do Ciebie za bardzo. Zbytnie „ocieractwo” może być znakiem, że już ktoś się zainteresował Twoim portfelem.

Na turystę – jesteś miłym człowiekiem, gdy podchodzi do Ciebie ktoś, kto potrzebuje pomocy starasz się jej udzielić. Niech Cię nie zmylą pozory – bądź czujny nawet jeśli ktoś wzbudza zaufanie i jest miły. Scenariusz jest banalny. Podchodzi człowiek z mapą i tłumaczy Ci w języku angielskim, że nie może się z nikim porozumieć, i prosi Cię pokazanie drogi. Ze szczerą chęcią pomocy człowiekowi w potrzebie, pochylasz się nad mapą, a w tym czasie wspólnik miłego turysty czesze Ci kieszenie.

Tłok – Złodzieje zawsze są tam, gdzie my – turyści. Uwielbiają tłok, kolejki, restauracje i hotele. Pamiętaj, by nie wieszać torebki na krześle, nie kłaść telefonu komórkowego na stoliku. Nie trać czujności i pamiętaj, że miejscowi złodzieje to zawodowcy. Wykorzystają Twoje zmęczenie i chwilę nieuwagi. Popularnym sposobem na kradzieże w Barcelonie jest przypadkowe zalanie wodą, które ma na celu wprowadzenie zamieszania. Zaaferowany zdarzeniem, tracisz koncentrację i boom – portfela nie ma.

Kradzieże w Barcelonie – jak się przed nimi uchronić?

Nie masz gwarancji, że uda Ci się obronić przed złodziejem, ale możesz zachować ostrożność:

  • przed wyjazdem zrób kopie dokumentów i trzymaj ją w innym miejscu niż oryginał np. pozostaw schowane w hotelu,
  • bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie skanu wszystkich dokumentów i przesłanie na adres mailowy lub trzymanie ich w tzw. chmurze,
  • nie noś dokumentów razem z kartami płatniczymi i pieniędzmi,
  • trzymaj środki płatnicze i pieniądze w różnych miejscach,
  • tylne kieszenie są do ozdoby – nie wolno nosić pieniędzy i dokumentów w tylnych kieszeniach,
  • torebka listonoszka lub tzw. nerka – to najlepsze rozwiązanie. Pilnuj by zawsze były zamknięte i nie eksponuj portfela,
  • zastosuj zasadę ograniczonego zaufania,
  • kup ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczenie Assistance zapewni nam pomoc w załatwieniu formalności w przypadku kradzieży, a rozszerzenie polisy o ubezpieczenie bagażu, gwarantuje wypłatę odszkodowania – jeśli zostaną Ci skradzione rzeczy,
  • wypłacaj pieniądze tylko w bankomatach, które znajdują się w banku. Zmniejsza to ryzyko zeskanowania Twojej karty.

Co robić, gdy staniesz się ofiarą kradzieży?

Jeśli padłeś ofiarą złodziei w pierwszej kolejności zgłoś się na posterunek policji (Mossos d’Esquadra), straży miejskiej (Guardia Urbana) lub policji narodowej (Policía Nacional) w celu uzyskania protokołu zgłoszenia kradzieży (po hiszpańsku: denuncia).

W przypadku kradzieży dokumentów tożsamości niektóre linie lotnicze honorują protokół zgłoszenia kradzieży (denuncia) bez konieczności wyrabiania dodatkowych dokumentów.
Utrata gotówki i kart płatniczych Zablokuj karty płatnicze i kredytowe. Jeśli nie skorzystałeś z depozytu hotelowego i po kradzieży zostałeś bez niczego, skontaktuj się z kimś bliskim w kraju poproś o wysłanie przekazu pieniężnego.
Zawiadomienia o utracie/kradzieży dokumentu paszportowego lub dowodu osobistego nie można dokonać telefonicznie. Zawiadomienie składa się na piśmie na odpowiednim formularzu.

UWAGA!!!
W Hiszpanii jedynymi urzędami konsularnymi uprawnionymi do wydawania dokumentów paszportowych na terenie Królestwa Hiszpanii są: Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie oraz Konsulat Generalny RP w Barcelonie. Żaden urząd konsularny nie wydaje dowodów osobistych, praw jazdy, ani duplikatów tych dokumentów.