grupowe ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne

Grupowe ubezpieczenie turystyczne

Tylko bardzo nieliczni amatorzy podróżowania preferują samotne wyjazdy zagraniczne. Dla wielu osób cały sekret udanego urlopu polega bowiem na tym, aby spędzić go w dobrym towarzystwie. Z tego względu to właśnie grupowe wyjazdy cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Jednak przy okazji takich podróży pojawia się jedno ważne pytanie związane z zakupem polisy turystycznej. Wspomniane pytanie wynika z faktu, że ubezpieczenia dla podróżnych zazwyczaj są sprzedawane indywidualnie. Co więc należy zrobić, aby zapewnić taką ochronę całej grupie osób? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie grupowe ubezpieczenie turystyczne. Jaki zakres mają takie polisy i co warto o nich wiedzieć?

Jak działa grupowe ubezpieczenie turystyczne?

Pod względem ogólnych warunków i zasad działania grupowe ubezpieczenia turystyczne nie różnią się zbytnio od świadczeń indywidualnych. Takie polisy również zapewniają ochronę przed kilkoma najważniejszymi ryzykami. W ich zakres wchodzi między innymi: gwarancja zwrotu kosztów leczenia zagranicznego, ubezpieczenie bagażu, NNW oraz zagraniczne OC.

Łatwo więc odgadnąć, że jedyna różnica polega na objęciu ochroną ubezpieczeniową grupy osób, a nie tylko jednego turysty. Większość asekuratorów umożliwia bezpośredni zakup polisy dla grupy składającej się nawet z 5-9 osób. Natomiast w przypadku większych grup taka sprzedaż ma już charakter indywidualny. Wówczas konsultant po prostu kontaktuje się z przedstawicielem takiej grupy i ustala warunki świadczenia. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ wtedy można dopasować zakres ubezpieczenia do potrzeb całej grupy.

Kto powinien kupić grupowe ubezpieczenie turystyczne?

Grupowe ubezpieczenie turystyczne będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla naprawdę wielu osób. Z takiej polisy może skorzystać np. paczka znajomych, którzy razem wybierają się w zagraniczną podróż. Zakup grupowego ubezpieczenia turystycznego ma wówczas jedną podstawową zaletę. Otóż taka polisa jest zdecydowania tańsza w przeliczeniu na jedną osobę. Tym samym stanowi ona po prostu bardziej opłacalną alternatywę niż indywidualny zakup kilku różnych polis.

Nieco inną kategorię świadczeń stanowią grupowe ubezpieczenia turystyczne przeznaczone np. dla klubów podróżnika lub innych podobnych organizacji. Takie podmioty prowadzą bowiem specjalistyczną działalność ukierunkowaną na regularne podróżowanie. Dlatego oczekiwania ich członków względem kupowanych ubezpieczeń są zdecydowanie wyższe. Nic zatem dziwnego, że takie polisy mają zdecydowanie szerszy zakres. Jednocześnie z reguły są one dostępne wyłącznie dla członków danej organizacji. Oznacza to, że osoby nienależące do struktur danego podmiotu nie mają możliwości zakupu takich świadczeń.

Grupowe ubezpieczenie turystyczne dla pracowników i biznesu

W dzisiejszym świecie regularne podróże stały się również domeną biznesu. Wynika to z faktu, że liczne firmy prowadzą obecnie działalność o charakterze międzynarodowym. Tym samym oddziały danego przedsiębiorstwa mogą mieścić się w różnych krajach, co oznacza konieczność regularnego podróżowania. Ubezpieczycieli wzięli to pod uwagę i stworzyli specjalne grupowe ubezpieczenia turystyczne dla pracowników.

Takie polisy doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które regularnie wyjeżdżają na służbowe delegacje. Warto bowiem wiedzieć, że grupowe ubezpieczenie turystyczne dla pracowników ma zazwyczaj szerszy zakres ochrony niż zwykła polisa. Jest to bardzo ważne ze względu na większe potrzeby pracowników przebywających w takich delegacjach.

Z czego to wynika? Przykładowo, podczas wyjazdu służbowego pracownicy muszą stale korzystać ze swoich urządzeń mobilnych. Takie akcesoria w niemal każdej branży są obecnie podstawowymi narzędziami pracy. Problem polega jednak na tym, że cenny sprzęt elektroniczny może zostać skradziony albo ulec zniszczeniu podczas podróży. To z kolei oznacza poważne straty finansowe dla pracownika lub jego firmy (w przypadku sprzętu służbowego). Na szczęście grupowe ubezpieczenie turystyczne dla pracowników zapewnia nie tylko podstawową ochronę, ale także dodatkowe świadczenia (np. ubezpieczenie sprzętu służbowego).

Co więcej, wspomniana polisa w wielu przypadkach może zostać zakupiona jako wariant o charakterze całorocznym. Jest to zdecydowanie najlepsza alternatywa w przypadku firm, które regularnie wysyłają swoich pracowników w zagraniczne delegacje. Jak sama nazwa wskazuje, taka polisa zachowuje ważność przez 365 dni od momentu zakupu. Pracownicy przez cały ten okres uzyskują więc kompleksową ochronę w czasie służbowych podróży zagranicznych.

Podsumowanie

Grupowe ubezpieczenie turystyczne może być ciekawą alternatywą dla polis sprzedawanych jako indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy obejmują ochroną całe grupy składające się z przynajmniej kilku osób. Co prawda, spora część ubezpieczycieli oferuje również ubezpieczenia przeznaczone nawet dla liczniejszych grup. Jednak na ogół sprzedaż takich świadczeń odbywa się poprzez stworzenie indywidualnej oferty. Jeżeli chodzi o zakres wspomnianych polis, zazwyczaj nie odbiega on od standardów obowiązujących w innych ubezpieczeniach tego typu. Tym samym osoby objęte taką ochroną mogą liczyć na: zwrot kosztów leczenia zagranicznego, ubezpieczenie bagażu, NNW oraz OC. Wyjątkiem są specjalistyczne ubezpieczenia grupowe przeznaczone np. dla pracowników albo członków klubów podróżniczych. W takich polisach zakres ochrony jest często rozszerzony o kilka dodatkowych świadczeń. Dzięki temu ubezpieczenia zapewniają bardzo kompleksową ochronę, ale z drugiej strony są one dostępne tylko dla wybranych osób.