Ile wynosi podatek od darowizny samochodu?

Niektórzy młodzi kierowcy od razu po zdaniu egzaminu na prawo jazdy otrzymują swój pierwszy samochód. Ich starsi krewni kupują im takie auto lub oddają im swój starszy pojazd. Warto jednak pamiętać o udokumentowaniu takiej darowizny. W przeciwnym razie może ona zostać obciążona dodatkowym podatkiem. Ile wynosi podatek od darowizny samochodu i kto musi go zapłacić?

Ile wynosi podatek od darowizny samochodu?

Zasadniczo podatki od darowizn są naliczane według podobnego schematu. Zakłada on istnienie 3, a właściwie 4 różnych grup obdarowywanych:

  • grupa 0 – małżeństwo, dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, półrodzice (ojczym, macocha), pasierby;
  • grupa 1 – wszystkie wymienione wyżej osoby plus bliska rodzina (np. teściowie);
  • grupa 2 – dalsi krewni (szwagier, brat cioteczny);
  • grupa 3 – osoby niespokrewnione z darczyńcą.

Tylko osoby z grupy 0 mogą uzyskać zwolnienie z podatku od darowizn. Aby tak się stało, każdą darowiznę, której wartość przekracza kwotę 9 637 złotych, należy zgłosić do urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić w ciągu maksymalnie pół roku od dnia otrzymania darowizny. Dzięki temu zostanie ona zwolniona z podatku.

Podatek od darowizny samochodu – ile zapłacą pozostałe osoby?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wspomniana kwota 9 637 złotych nie jest przypadkowa, ponieważ dokładnie tyle wynosi kwota wolna od podatku w przypadku darowizn. Dlatego podstawą opodatkowania jest nadwyżka liczona od tej kwoty.

Taki podatek muszą zapłacić wszystkie osoby z grupy 1, 2 oraz 3. Co ciekawe, wysokość podatku będzie różnić się w zależności od wybranej grupy. Najbliżsi krewni (np. teściowe, zięć) zapłacą najniższy podatek. Dalsza rodzina będzie zobowiązana do uiszczenia wyższej stawki podatkowej. Natomiast zdecydowanie największymi opłatami zostaną obciążone osoby, które w żaden sposób nie są spokrewnione z darczyńcą.

Wysokość podatku od darowizny samochodu zależy również od wartości darowanego pojazdu. Im droższy będzie taki samochód, tym wyższa okaże się stawka podatkowa. Górną granicę stanowi w tym przypadku kwota nieco ponad 30 tysięcy złotych.

Aktualne wyliczenia dotyczące podatku od darowizny wyglądają następująco:

Grupa rozliczeniowa:Próg I (nadwyżka o wartości do 10 278 PLN)Próg II (nadwyżka o wartości 10 278 – 20 556 PLN)Próg III (nadwyżka o wartości powyżej 20 556 PLN)
Grupa 0 (najbliżsi krewni)Zwolnieni z podatku po sporządzeniu pisemnej darowizny i zgłoszeniu jej do US
Grupa 1 (bliscy krewni)3% nadwyżki308,30 PLN + 5% nadwyżki liczonej od kwoty 10 278 PLN822,20 PLN + 7% nadwyżki liczonej od kwoty 20 556 PLN
Grupa 2 (dalsza rodzina)7% nadwyżki719,50 PLN + 9% nadwyżki liczonej od kwoty 10 278 PLN1 644,50 PLN + 12% nadwyżki liczonej od kwoty 20 556 PLN
Grupa 3 (niespokrewnieni)12% nadwyżki1 233,40 PLN + 16% nadwyżki liczonej od kwoty 10 278 PLN2877,90 PLN + 20% nadwyżki liczonej od kwoty 20 556 PLN

Zobacz również ile wynosi podatek od darowizny mieszkania lub podatek od darowizny gruntu lub działki.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć