Po zakupie samochodu jego nabywca musi pamiętać o dopełnieniu kilku obowiązków formalnych. Jednym z nich może być wymóg opłacenia stosownego podatku. Taka należność bywa określana mianem podatku od czynności cywilnoprawnych albo podatku od wzbogacenia. Co należy wiedzieć o tej opłacie? Kto płaci podatek od zakupu samochodu i ile ma na to czasu?
Z artykułu dowiesz się:
Kto płaci podatek od zakupu samochodu?
Wbrew pozorom nie każdy nabywca samochodu będzie zobowiązany do opłacenia wspomnianego podatku. Taki wymóg został bowiem ograniczony tylko do sytuacji, kiedy umowa została zawarta pomiędzy osobami prywatnymi.
Natomiast zdecydowana większość aut dostępnych na rynku wtórnym znajduje się w ofertach tzw. komisów. Co istotne, komisy, podobnie jak wszystkie salony samochodowe, mają status podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Toteż klienci komisów lub salonów otrzymują faktury VAT przy zakupie pojazdu. Taka faktura zwalnia nabywcę z obowiązku płacenia podatku od zakupu i innych zobowiązań podatkowych. Wszelkie dodatkowe koszty ponosi wtedy podmiot odpowiedzialny za sprzedaż samochodu.
Tym samym podatek muszą zapłacić tylko kierowcy, którzy kupują samochód od innej osoby prywatnej. Wówczas dokumentem będącym podstawą opodatkowania jest umowa sprzedaży pojazdu.
Ile czasu jest na zapłacenie podatku od zakupu samochodu?
Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa nabywca samochodu, który musi zapłacić wspomniany podatek, powinien zrobić to w ciągu 14 dni. Tym samym dopuszczalny okres płatności wynosi dokładnie 2 tygodnie od momentu podpisania umowy sprzedaży samochodu.
Podatek od zakupu samochodu można zapłacić bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jednak w tym celu trzeba udać się do takiej placówki. Dlatego dużo wygodniejszą oraz szybszą metodą będzie uregulowanie tej należności online. Płatność zlecona przez internet powinna dotrzeć do urzędu maksymalnie w ciągu 1 dnia roboczego. Z tego względu jest to dobra alternatywa dla osób, którym pozostało mało czasu na uregulowanie takiej należności.
Aby uzyskać więcej informacji na temat formalności związanych z zakupem i ubezpieczeniem samochodu, wystarczy zajrzeć do bazy wiedzy w serwisie Polisoteka.pl