Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?
Ubezpieczenie samochodu

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?

Foteliki samochodowe powstały z myślą o dzieciach, które dzięki nim mogą bezpiecznie jeździć w samochodach. Fotelik podwyższa pozycję dziecka na siedzeniu, a co za tym idzie – umożliwia bezpieczniejsze przypięcie go pasami. Co ciekawe, przez lata używanie fotelików było uzależnione od wieku dziecka. Jednakże przepisy zmieniono i obecnie najważniejszym kryterium jest wzrost malca. Zatem od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Co może grozić rodzicowi, który będzie przewozić dziecko bez fotelika?

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?

Wspomniana już nowelizacja przepisów kompletnie zmieniła zasady dotyczące obowiązkowego korzystania z fotelików samochodowych. Kiedyś rodzice musieli sadzać na fotelik wszystkie dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. Jednak od pewnego czasu opisane kryterium wieku zostało zmienione na kryterium wzrostu.

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Według aktualnych przepisów kierowca może zrezygnować ze stosowania fotelika tylko pod warunkiem, że dziecko mierzy przynajmniej 150 centymetrów. Co ważne, istniejące wcześniej kryterium wieku przestało mieć jakiekolwiek znaczenie.

To oznacza, że z fotelika nie musi korzystać np. 11-latek mierzący 151 centymetrów. Jednakże taki fotelik będzie już obowiązkowy np. dla 17-latki, jeśli mierzy ona tylko 149 centymetrów. Dopiero osiągnięcie pełnoletniości zwalnia kierowcę z obowiązku dbania o kwestię fotelika.

Co grozi kierowcom, którzy nie dopilnują jazdy na foteliku?

Niestety, od początku 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów drogowych. Przez to kierowcy mogą być karani znacznie wyższymi mandatami za wszelkie wykroczenia. Dotyczy to również przewozu dzieci bez wymaganego fotelika. Co dokładnie grozi za takie przewinienie?

Od tego roku policja może nałożyć mandat w wysokości 300 złotych za przewożenie dziecka bez stosowania fotelika. Co istotne, identyczny mandat grozi kierowcy, który posadzi dziecko w foteliku na siedzeniu pasażera, ale tyłem do kierunku jazdy. Wtedy nagłe hamowanie może sprawić, że poduszka powietrzna wystrzeli w tył głowy dziecka. Należy więc bezwzględnie unikać wspomnianego ustawienia. Jeżeli już dziecko musi siedzieć tyłem do kierunku jazdy, należy je umieścić na jednym z tylnych siedzeń.

Ponadto warto pamiętać, że dzieci mogą zostać zwolnione z konieczności jazdy w foteliku ze względu na:

  • indywidualne przeciwwskazania lekarskie;
  • budowę ciała (uniemożliwiającą komfortową jazdę w foteliku).

O czym jeszcze musi pamiętać kierowca, aby nie zostać ukarany wysokim mandatem? Na jakie wykroczenia należy szczególnie mocno uważać? Czy muszę posiadać ubezpieczenie OC? Odpowiedź można znaleźć w obszernej bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.