Jakie są koszty rejestracji samochodu?
Ubezpieczenie samochodu

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Aby dany samochód mógł zostać dopuszczony do uczestnictwa w ruchu drogowym, jego właściciel musi spełnić kilka wymogów formalnych. Jednym z nich jest obowiązek rejestracji samochodu. W tym przypadku właściciel auta musi udać się do pobliskiego wydziału komunikacji i zarejestrować pojazd. Jakie są koszty rejestracji samochodu i o czym należy pamiętać przy wypełnianiu takiej procedury?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Rejestracja samochodu to proces składający się z kilku ważnych kroków. Niestety, każdy z nich będzie generować określone koszty dla właściciela takiego pojazdu. Jeśli chodzi o samą rejestrację, tutaj pojawia się parę opłat.

Pierwsza z nich dotyczy wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych oraz naklejki kontrolnej. Za taką usługę trzeba zapłacić niespełna 100 złotych. Na szczęście od 2022 roku nabywcy pojazdów krajowych nie muszą zmieniać dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jedynym wymogiem jest to, aby tablice znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Jeżeli będą one mocno zniszczone, nabywca samochodu może zostać zobowiązany do ich wymiany.

Łączny koszt rejestracji samochodu wraz z wyrobieniem nowych tablic rejestracyjnych wynosi 180 złotych i 50 groszy. Łatwo można więc policzyć, że przy braku wymiany tablic taka należność wyniesie nieco ponad 80 złotych! W tej cenie znajduje się kilka mniejszych opłat za:

  • wydanie pozwolenia czasowego na korzystanie z pojazdu – 13 złotych i 50 groszy;
  • stworzenie indywidualnych znaków legislacyjnych – 12 złotych i 50 groszy;
  • wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 złote.

Kiedy koszty rejestracji samochodu będą wyższe?

Opisane wyżej wyliczenia dotyczą rejestracji nowych lub używanych samochodów krajowych. Natomiast w przypadku innych pojazdów koszty rejestracji będą nieco wyższe. Wynika to z dodatkowych opłat, które będą musieli uiścić właściciele takich aut.

Przybliżone koszty rejestracji samochodu w przypadku innych pojazdów wynoszą odpowiednio:

  • ponad 250 złotych w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy;
  • około 200 złotych w przypadku samochodów uznawanych za zabytkowe;
  • ponad 350 złotych w przypadku sprowadzonych aut wymagających dodatkowego badania technicznego;
  • około 1100 złotych w przypadku rejestracji pojazdu z indywidualnym wzorem tablic rejestracyjnych.

Po więcej informacji na temat rejestracji i ubezpieczenia samochodu zapraszamy do odwiedzenia bazy wiedzy na stronie Polisoteka.pl.