Jaki jest koszt przeglądu samochodu?
Ubezpieczenie samochodu

Jaki jest koszt przeglądu samochodu?

Przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego obejmują obowiązek wykonywania regularnych badań technicznych samochodu. Kierowcy potocznie określają takie badania mianem przeglądu. Jest on obowiązkowy, co oznacza, że właściciele samochodów muszą o nim pamiętać. W przeciwnym razie narażają się na wysokie grzywny. Jaki jest koszt przeglądu samochodu i co ile trzeba wykonywać takie badania?

Jaki jest koszt przeglądu samochodu?

Obowiązkowe badanie techniczne samochodu możesz przeprowadzić tylko w wyznaczonych placówkach. Prawem do wykonywania takich badań dysponują certyfikowane stacje diagnostyczne. Co istotne, działalność takich placówek musi przebiegać zgodnie z istniejącymi regulacjami. To z kolei oznacza, że koszt przeglądu samochodu i inne aspekty związane z opisywaną procedurą są regulowane odgórnie.

Zatem jaki jest koszt przeglądu samochodu? W 2022 roku koszt przeglądu wynosi dokładnie 99 złotych. Na szczęście cena wykonania takich badań od lat pozostaje na stałym poziomie. Co więcej, jest to cena odgórna, co oznacza, że obowiązuje ona na wszystkich stacjach diagnostycznych.

Stacja diagnostyczna nie ma prawa pobierać od kierowcy żadnych dodatkowych opłat w związku z przeglądem. Jedyny wyjątek dotyczy przeglądu samochodu z zainstalowaną instalacją LPG. W przypadku takich aut koszt przeglądu wyniesie 162 złote.

Jak często trzeba wykonywać przegląd samochodu?

Kolejnym ważnym pytaniem dotyczącym przeglądu samochodu jest pytanie o to, jak często należy wykonywać takie badania. Większość kierowców musi pamiętać o wykonywaniu przeglądu raz w roku. Z takiego obowiązku zwolnieni są tylko posiadacze fabrycznie nowych samochodów. W ich przypadku schemat obowiązkowych badań wygląda następująco:

  • pierwszy przegląd samochodu powinien zostać wykonany przed upływem 3 lat od daty rejestracji auta;
  • kolejny przegląd należy wykonać po 2 latach od pierwszego badania technicznego;
  • później kierowca musi stosować się do schematu corocznych przeglądów.

Obowiązek przeprowadzania badań technicznych jest niezwykle ważny i nie należy go lekceważyć. Taki przegląd pozwoli na odnalezienie ewentualnych usterek samochodu, które mogą wpływać na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Co więcej, konsekwencje za brak wymaganego przeglądu są bardzo dotkliwe. Sprawdź co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu.

Przegląd samochodu to jedno, ale poza nim kierowca musi dbać również o regularne odnawianie ubezpieczenia OC. Brak ważnej polisy OC stanowi bowiem poważne wykroczenie. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych ubezpieczeń, należy odwiedzić bazę wiedzy w serwisie Polisoteka.pl.