Ubezpieczenie dziecka – najczęstsze pytania

Długo wyczekiwane wakacje szybko dobiegły końca i nadszedł czas powrotu do szkolnych ławek. Kolejny rok szkolny oznacza nowe wyzwania dla wszystkich dzieci, które rozpoczną lub będą kontynuować naukę. Rodzice powinni więc zadbać o to, aby ich pociechom niczego nie brakowało. Pod tym kątem należy rozumieć także zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Praktycznie każda szkoła oferuje bowiem możliwość zakupu specjalnego ubezpieczenia dla uczniów. Takie polisy są oferowane rodzicom, którzy udają się na zebranie klasowe lub odwiedzają szkolny sekretariat. Niestety, wiele osób nie do końca rozumie ideę ubezpieczeń szkolnych. Nowy rok szkolny jest więc idealną okazją do tego, aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy. Co należy wiedzieć o polisach szkolnych? Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie dziecka.

Czym tak naprawdę jest polisa szkolna i co ona zawiera?

Ubezpieczenie NNW szkolne może zostać nazwane na wiele sposobów, choć nie zmienia to jego zasadniczej zawartości. Praktycznie każda taka polisa opiera się na świadczeniu w postaci ochrony NNW. To oznacza, że ubezpieczenie NNW chroni głównie przed doznaniem uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli do tego dojdzie, opiekun dziecka może ubiegać się o przyznanie odszkodowania. Maksymalna wysokość tego świadczenia musi zostać określona w podpisywanej umowie. Jednakże odszkodowanie zostanie wypłacone tylko w sytuacji, gdy wypadek rzeczywiście będzie skutkiem pechowych okoliczności. Pieniądze nie zostaną przyznane rodzicom, jeżeli dziecko swoim zachowaniem naraziło się na możliwość doznania urazu. Taka zależność dotyczy wszelkich niebezpiecznych zabaw, czego przykładem są np. skoki z dużych wysokości. Ponadto standardowe szkolne ubezpieczenie dziecka nie chroni przed kontuzjami sportowymi. Z tego powodu rodzice szczególnie aktywnych dzieci powinni postawić na polisę dla młodych sportowców.

Czy ubezpieczenie dziecka zapewni odszkodowanie w przypadku choroby?

To pytanie stanowi niezwykle ważny aspekt dotyczący zakupu polisy szkolnej. Niestety, podstawowe ubezpieczenie NNW nie obejmuje swoim zakresem chorób. Wyjątek od tej reguły stanowi leczenie urazów i wszelkich schorzeń powypadkowych. Nieco większe możliwości zapewnia indywidualne ubezpieczenia dziecka. Z czego wynika ta różnica? Otóż przy zakupie ubezpieczenia NNW bezpośrednio u agenta istnieje opcja rozszerzenia zakresu ochrony. Tymczasem w przypadku ubezpieczeń kupowanych w szkole jest to niemożliwe.

Jakie zapisy są najistotniejsze w polisach szkolnych?

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Kompleksowe ubezpieczenie dziecka powinno zapewniać wszechstronną ochronę, która będzie obowiązywać przez cały rok. Aby znaleźć taką polisę, trzeba zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych czynników. Pierwszym z nich jest zakres ochrony z uwzględnieniem przypadków wyłączenia odpowiedzialności. Tutaj zasada jest oczywista. Im więcej zdarzeń zostanie objętych ochroną, tym łatwiej będzie otrzymać odszkodowanie. Wobec tego warto koncentrować się na polisach, które w licznych sytuacjach zapewnią rekompensatę finansową. Drugim istotnym aspektem jest wysokość odszkodowania. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o konkretną kwotę, gdyż wysokość świadczenia może zależeć od wielu czynników. Rodzaj doznanego urazu, koszty leczenia, konieczność zakupu akcesoriów medycznych; to wszystko przekłada się na otrzymaną rekompensatę. Dlatego najlepszym wyborem będzie ubezpieczenie dziecka zapewniające wysoką kwotę odszkodowania.

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

To pytanie stanowi źródło zdecydowanie największego dylematu dotyczącego polisy szkolnej. Rodzice słyszą sprzeczne informacje na temat tego, czy ubezpieczenie dziecka jest wymagane lub obowiązkowe. Toteż każdy rodzic powinien zapamiętać, iż zakup takiej polisy nie jest obligatoryjny. Każde szkolne ubezpieczenie NNW można nabyć dobrowolnie i żadna placówka nie ma prawa tego wymagać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić ubezpieczenie oferowane w szkole. Jednak należy mieć świadomość, że nie jest to żaden wymóg.

Gdzie można zakupić szkolną polisę NNW?

Ubezpieczenie dziecka NNW z pewnością będzie dostępne w szkolnym sekretariacie. Jednakże to tylko jedna z dostępnych możliwości. Innym sposobem zakupu polisy będzie udanie się bezpośrednio do agenta lub placówki towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie rozwiązanie zapewnia wspomnianą opcję wprowadzenia zmian pod względem zakresu ochrony i wyboru dodatkowych świadczeń. Tymczasem zakup polisy online stanowi najbardziej wygodną i najszybszą alternatywę. Ubezpieczenie i wszystkie ważne dokumenty zostaną wtedy przesłane drogą elektroniczną. Co jasne, polisa zakupiona przez internet nie różni się pod względem zakresu oraz warunków.

Powyższe zestawienie informacji z pewnością ułatwi zrozumienie poszczególnych zapisów znajdujących się w ubezpieczeniach szkolnych. Każdy rodzic może w ten sposób zyskać wiedzę, która będzie niezbędna przy wyborze polisy. Dzięki temu zakup ubezpieczenia dziecka jest znacznie łatwiejsza, a podjęta decyzja jest bardziej świadoma.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć