Zalety ubezpieczenia mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Własne mieszkanie stanowi dla wielu osób niezwykle ważną część ich życiowego dorobku. To w połączeniu z dużą wartością nieruchomości sprawia, że polisy mieszkaniowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Ubezpieczenie jest bowiem słusznie uznawane za najbardziej skuteczny sposób ochrony mieszkania. Każda polisa istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Warto jednak podkreślić, że niektóre z nich mogą okazać się dużo bardziej kompleksowe. Co istotne, zalety ubezpieczenia mieszkania nie kończą się tylko na ochronie przed jednym rodzajem zagrożeń. Wręcz przeciwnie. Najobszerniejsze polisy zapewniają bezpieczeństwo niemal pod każdym względem. Jak wysoką ochronę może gwarantować ubezpieczenie mieszkania?

Odszkodowanie i likwidacja szkody, czyli największe zalety ubezpieczenia mieszkania

Bezpieczeństwo danej nieruchomości może zależeć od naprawdę licznych czynników. Lokalizacja, typ zabudowy, stan techniczny budynku; to wszystko przekłada się na ryzyko wystąpienia szkody. Zupełnie oddzielną kategorią są tzw. wypadki losowe. W tym przypadku trudno mówić o jakichkolwiek czynnikach ryzyka, ponieważ mogą one przytrafić się dosłownie każdemu. Nieraz zwykłe pęknięcie rury powoduje zalanie nieruchomości, co przekłada się na duże zniszczenia. Ryzyko takich wypadków istnieje zawsze. Właśnie dlatego polisa mieszkaniowa powinna gwarantować szeroki zakres ochrony.

Główne cele ubezpieczenia mieszkania

Głównym celem ubezpieczenia jest zapewnienie właścicielowi mieszkania rekompensaty finansowej, która pozwoli na szybkie naprawienie powstałej szkody. Pod tym względem nie można pominąć jednego bardzo powszechnego błędu. Wiele osób ma problem z właściwym oszacowaniem powstałych strat. Dlaczego jest to tak trudne? Likwidacja szkody oznacza bowiem przywrócenie mieszkania do stanu sprzed awarii. Należy zauważyć, że naprawa zniszczeń nie polega wyłącznie na zakupie nowego sprzętu. Równie poważne koszty generują prace związane z remontem i wymianą uszkodzonego wyposażenia. Kompleksowa polisa mieszkaniowa powinna zapewnić odszkodowanie, które pokryje wszystkie wydatki związane z usuwaniem szkody. Zbyt niska wysokość odszkodowania może zmusić lokatorów do samodzielnego opłacenia niektórych wydatków.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Zalety ubezpieczenia mieszkania – zawsze czytaj OWU

Jak widać, najważniejsze zalety ubezpieczenia mieszkania dotyczą właśnie kwestii bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda polisa może zagwarantować odpowiednią ochronę nieruchomości. Ubezpieczenia dostępne na rynku nie są bowiem jednolite. Wręcz przeciwnie. Każda polisa może posiadać własne zasady i regulacje, które przekładają się na bezpieczeństwo chronionego mieszkania. Niestety, nie wszyscy zwracają uwagę na zakres ubezpieczenia. Dla niektórych dużo ważniejsza okazuje się wysokość składki i możliwość oszczędności. Oczywiście zakup tańszej polisy niewątpliwie będzie korzystny pod względem finansowym. Jednak niższa cena  z reguły jest spowodowana dużo węższym zakresem ochrony. Taka zależność może wynikać z kilku czynników. Niższa wysokość odszkodowania, liczne przypadki wyłączenia odpowiedzialności, wyjątkowo długi okres karencji; to tylko część przykładów. Rzecz jasna zdarzają się wyjątki od tej reguły. Czasami atrakcyjna cena polisy wynika z promocji, dodatkowego rabatu lub innych czynników niezwiązanych z zakresem ochrony. Niemniej istnieje tylko jeden sposób, aby to sprawdzić. Jest nim oczywiście uważna lektura najważniejszych zapisów w umowie. Jeżeli zakres polisy będzie odpowiedni, niska składka może rzeczywiście okazać się dobrą okazją.

Ochrona nieruchomości przed wszelkimi zagrożeniami

Najczęściej spotykanymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa nieruchomości są złodzieje oraz poważne awarie (zalanie, wybuch gazu). Dlatego to właśnie zapisy chroniące przed tymi problemami są postrzegane jako największe zalety ubezpieczenia mieszkania. Tymczasem polisa może zawierać mnóstwo innych świadczeń, które również okazują się bardzo przydatne. Dobrym przykładem jest choćby ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Silne burze połączone z ulewami lub gradobiciem niewątpliwie są zagrożeniem dla wielu budynków. Co gorsza, liczne polisy mieszkaniowe nie chronią przed takim niebezpieczeństwem. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zasłania się zapisem dotyczącym wyłączenie odpowiedzialności. Z tego powodu warto sprawdzić, czy wybrane ubezpieczenia zapewnia jakąkolwiek dodatkową ochronę. Wszystkie świadczenia zawarte w polisie zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Kompleksowe ubezpieczenie mieszkania to coś więcej niż zwykła ochrona przed najczęstszymi zagrożeniami. Szeroki zakres polisy przekłada się na niemal pełne zabezpieczenie danej nieruchomości. Ponadto odpowiednia suma odszkodowania umożliwi szybką likwidację szkód. Dzięki temu wszelkie naprawy nie będą obciążeniem dla budżetu lokatorów. Jedynym problematycznym wydatkiem może okazać się opłacenie składki polisy. Niemniej droższe ubezpieczenia z reguły zapewniają skuteczniejszą ochronę. Warto pamiętać o tym przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu polisy.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć