Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

Zazwyczaj poszukiwanie ubezpieczenia rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy w nieruchomości już mieszkamy. Co w sytuacji, kiedy szkody wystąpią w lokalu, w którym nikt jeszcze nie mieszka? Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim.

Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim i czym kierować się w trakcie wybierania najlepszej polisy. Od podpisania aktu notarialnego do zamieszkania lokalu, mija niejednokrotnie naprawdę sporo czasu. W trakcie przeprowadzania prac wykończeniowych może okazać się, że występują różne zdarzenia, których do tej pory się nie spodziewaliśmy. Ubezpieczenie mieszkania to często konieczność, na którą nie powinniśmy czekać. Nawet w sytuacji, kiedy w mieszkaniu nie znajdują się jeszcze żadne rzeczy osobiste, możliwe jest powstanie poważnych szkód chociażby na murach lub elementach stałych zakupionej nieruchomości. Wynikają one zazwyczaj z zalania, huraganu, pożaru lub długotrwałego działania wilgoci.

Co to jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski odnosi się do stopnia wykończenia nieruchomości. Zazwyczaj oznacza on na przykład stan surowy, stan surowy z podłogami lub stan surowy z podłogami, drzwiami i oknami. W momencie oddanym mieszkaniu dojdzie do zniszczeń, a jego stan okaże się zgodny z oświadczeniem, konieczne jest wówczas ubieganie się o stosowania odszkodowania z polisy.

Jak wygląda ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Istnieją obecnie różne postaci polisy dla mieszkania w stanie deweloperskim. Zależy przede wszystkim od tego, na jakim poziomie zaawansowania są obecnie prace budowlane oraz, jaki jest stan formalno-prawny nieruchomości. Aktualnie istnieją 3 możliwe sytuacje.

  • Deweloper odpowiada za szkody przed oddaniem mieszkania. Zazwyczaj z sytuacji, kiedy deweloper nie przekaże mieszkania nowemu właścicielowi, odpowiada on za zaistniałe w nieruchomości szkody. Jak zatem warto się domyśleć, tego rodzaju budynki są ubezpieczone przez deweloperów już od rozpoczęcia do zakończenia procesu budowy. W przeciwnym wypadku deweloperzy mogą liczyć się ze znaczną utratą finansów.
  • Polisa dewelopera chroni mieszkanie do podpisania aktu notarialnego. Moment odbioru mieszkania i podpisanie aktu notarialnego doprowadza do tego, że wygasa ochrona związana z wykupioną przez dewelopera polisą. Nowy właściciel może w takiej sytuacji skorzystać z oferty ubezpieczenia nieruchomości. Wówczas to nowy właściciel ma prawo do ubiegania się o rekompensatę. W sytuacji, kiedy nieruchomość wymaga wykończenia, najczęściej wykorzystywane jest ubezpieczenie domu w budowie.
  • Polisa lokatora działa w mieszkaniu budowlanym i zamieszkanym. Ochrona z polisy dla domu w budowie jest ważna tylko do momentu zakończenia prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych. W momencie, kiedy lokal staje się gotowy do zamieszkania, ubezpieczenie powinno zostać przekształcone w znaną przez większość klasyczną polisę mieszkaniową.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować polisę dla lokalu w stanie przejściowym czyli takiego, który do tej pory nie został zamieszkany, a proces budowlany, remontowy i wykończeniowy został już zakończony.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim to niezwykle opłacalne rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, kiedy pojawiać się będą drobne uszkodzenia lub poważne zniszczenia. W momencie, kiedy dojdzie do szkody, które przyczyna obejmuje polisa, towarzystwo ubezpieczeniowe doprowadzi do wypłacenia środków na jej pokrycie. Nieruchomość został całkowicie zniszczona? W takiej sytuacji rekompensata pieniężna od towarzystwa ubezpieczeniowego będzie naprawdę przydatna. Mogą jednak przydarzyć Ci się mniejsze problemy, takie jak efekty wyniku eksplozji, a zdarzenia tego rodzaju wchodzą w zakres podstawowego ubezpieczenia. Odszkodowanie pozwoli na odbudowanie nieruchomości lub jej zakup. W takiej sytuacji wartość będzie identyczna, co pozwoli wyjść z każdej sytuacji kryzysowej.

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim pozwoli zyskać nie tylko brak strat finansowych w przypadku szkody. Oprócz tego możemy cieszyć się ze zwiększonego poczucia bezpieczeństwa. W momencie dużych transakcji, takich jak zakup domu lub mieszkania, z pewnością istotnym rozwiązaniem będzie poszukiwanie ofert, które pozwolą na maksymalne zmniejszenie ryzyka inwestycji. W takiej sytuacji nie tylko warto wybrać ubezpieczenie na mieszkanie w stanie deweloperskim, ale również dokładnie sprawdzić warunki umowy oraz zweryfikować wiarygodność dewelopera. Większe ryzyko pojawienia się niektórych szkód ma miejsce wtedy, gdy nieruchomość nie jest zamieszkała. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że mieszkania w stanie deweloperskim są często remontowane, a w ich trakcie nietrudno o pojawienie się zniszczeń.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczenia proponowanych przez liczne towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim to zazwyczaj ubezpieczenia dla domu w budowie. Generali, Allianz i Aviva posiadają w swojej ofercie tego typu ubezpieczenie. Istnieje szereg sytuacji, gdzie znacznie lepszą polisą okaże się polisa Wiener. Oferty tego rodzaju odnoszą się do lokalu bez pozwolenia na zamieszkanie.

W momencie, kiedy nie doszło jeszcze do przekazania kluczy wraz z podpisaniem aktu notarialnego, mieszkanie pozostaje zabezpieczone poprzez wykupioną wcześniej polisę przez dewelopera. Dzięki temu w momencie zaistniałych szkód, deweloper może otrzymać za nie rekompensatę za wszystkie szkody, które mieszczą się w zakresie ochrony. Koniec ważności ubezpieczenia wykupionego przez dewelopera to moment podpisania aktu notarialnego. Wówczas nowy właściciel powinien wykupić polisę dla lokalu, aby przysługiwało mu ewentualne odszkodowanie. Ubezpieczenie dla nieruchomości w budowie ma niezwykle ograniczony zakres. W sytuacji, kiedy zależy nam na jej zmianę w standardową polisę mieszkaniową, najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie minimum jednego z rozszerzeń, które pozostają dostępne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozszerzeń jest ubezpieczenie ruchomości domowych. Mowa między innymi o wyposażeniu mieszkania. Wyłączone są w tej kategorii przedmioty takie jak: kamienie szlachetne, broń palna, przedmioty specjalne lub dane w formie cyfrowej.

O jaki jeszcze zakres możliwe jest poszerzenie ochrony? Mowa między innymi o powodzi, kradzieży z włamaniem, kradzieży zwykłej i tej od rabunku. Co więcej rozszerzenie powinno wiązać się ze stłuczeniem przedmiotów szklanych. Niejednokrotnie przyda się dodatkowa ochrona dla szyb, akwariów, luster, paneli fotowoltaicznych lub kabin prysznicowych. Kolejnym rodzajem rozszerzenia jest OC w życiu prywatnym. Rozwiązania gwarantują ochronę przed skutkami finansowymi szkód, jakie wyrządzimy na przykład sąsiadom (osobom trzecim), a także Home Assistance – pakiet darmowych usług. W ten sposób jesteśmy w stanie korzystać z tematycznych infolinii lub uzyskania wsparcia specjalistów przy konieczności prostych napraw.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim może mieć różnorodny koszt. Wszystko zależy od lokalizacji nieruchomości, jego powierzchni, wartości rynkowej nieruchomości oraz wartości ruchomości. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim, konieczne jest przekazanie tego typu informacji. Istotny pozostaje jednak fakt, aby sprawdzić przynajmniej kilka ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Pod uwagę powinniśmy brać informacje dostępne w OWU, czyli dokumencie, który posiada ogólne warunki ubezpieczenia. Sama cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważne pozostaje także sprawdzenie tego, przed czym dana polisa chroni właścicieli mieszkania.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć