Ubezpieczenie mieszkania od burzy

Czasami wystarczy chwila do tego, aby pozornie niegroźna burza przerodziła się w potężną nawałnicę. Zazwyczaj takie anomalie są zagrożeniem wyłącznie dla ludzi, którzy znajdują się na otwartej przestrzeni. Niestety, gwałtowne burze mogą być groźne także dla budynków. Wszystko za sprawą silnego wiatru i obfitych opadów deszczu lub gradu. Uszkodzenia powstałe na skutek burzy wymagają szybkiej naprawy, ponieważ następne ulewy mogą dodatkowo pogorszyć stan nieruchomości. Jeżeli właściciel obiektu nie posiada własnych oszczędności, naprawa zniszczeń może okazać się olbrzymim problemem. Skuteczną ochroną przed takimi przypadkami jest właściwe ubezpieczenie. Polisa chroniąca przed następstwami anomalii pogodowych zapewni środki potrzebne do likwidacji szkód. Jakie jeszcze korzyści gwarantuje ubezpieczenie mieszkania od burzy?

Ubezpieczenie mieszkania od burzy – niebezpieczne zagrożenie pogodowe

Częstotliwość występowania burz jest zależna od aktualnej pory roku. Najczęściej takie zjawiska pojawiają się w końcowym okresie lata oraz przez większą część jesieni. Oczywiście burze mogą mieć różne nasilenie. Zdecydowanie największym zagrożeniem są gwałtowne załamania pogody. Wówczas poza burzami pojawiają się także silne opady deszczu oraz mocne podmuchy wiatru. Takie połączenie jest bardzo niebezpieczne dla ludzi i nieruchomości. Silny wiatr może nawet wyrywać drzewa z korzeniami, co w konsekwencji prowadzi do znacznego spustoszenia całej okolicy. Burzy nie należy więc traktować jako pojedynczego zjawiska, gdyż jest to równoczesne wystąpienie kilku niebezpiecznych anomalii.

Dobrą informacją jest to, że ubezpieczenie mieszkania od burzy zazwyczaj gwarantuje również szereg innych świadczeń. Dlaczego tak się dzieje? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe często uznają anomalie pogodowe za jedno zagrożenie. Innymi słowy, ubezpieczenie domu i mieszkania obejmuje zarówno ochronę przed burzami, jak i ulewnym deszczem oraz silnym wiatrem. Wszystkie zjawiska mogą zostać określone jako anomalie, dzięki czemu ochrona zostanie rozciągnięta na każde z nich. W ten sposób właściciel mieszkania zapewni swojej nieruchomości dużo wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jakie zapisy należy skontrolować przed zakupem ubezpieczenia mieszkania od burzy?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Polisy mieszkaniowe są dostępne w naprawdę wielu wersjach. Możliwość wyboru ma z pewnością duże znacznie, choć jest ona również powodem powstawania dylematów. Które ubezpieczenie będzie lepsze? Jaka polisa zapewni najlepszą ochronę? Odpowiedzi na te pytania zależą od wielu czynników. Na szczęście istnieje również zbiór kilku dość uniwersalnych porad dla osób zamierzających kupić polisę mieszkaniową. Jedną z nich jest kontrola zapisu dotyczącego tzw. wyłączenia odpowiedzialności. W tym miejscu znajduje się bowiem lista okoliczności, które umożliwią ubezpieczycielowi odmowę wypłaty odszkodowania. Co istotne, szkody spowodowane warunkami atmosferycznymi zostają często wymienione we wspomnianym zapisie. To sprawia, że właściciel nieruchomości może zakupić polisę, która nie uchroni jego mieszkania przed skutkami burz. Każdy kupujący ubezpieczenie powinien pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Jeżeli w wyłączeniu odpowiedzialności znajdzie się ważne świadczenie, rezygnacja z zakupu polisy może być najlepszym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie mieszkania od burzy – jaka suma ubezpieczenia?

Drugim kluczowym zapisem jest suma ubezpieczenia. Odpowiednia wysokość tego świadczenia ma znaczenie w odniesieniu do skali zniszczeń będących efektem burzy. Na szczęście zazwyczaj skutki nagłego załamania pogody nie są poważne. Problem pojawia się podczas wyjątkowo silnych anomalii pogodowych. Potężna burza może skutkować dużo groźniejszymi uszkodzeniami budynku, czego przykładem jest choćby zerwanie dachu. Wtedy natychmiastowa naprawa staje się koniecznością, ponieważ uszkodzony budynek staje się niebezpieczny dla lokatorów. Dlatego ubezpieczenie mieszkania przed burzami może być niezwykle istotne. Jakie znaczenie ma pod tym względem suma odszkodowania? Wysokość świadczenia pod żadnym pozorem nie może być zbyt niska. Właściciele nieruchomości powinni zatem kierować się jedną zasadą. Potencjalne odszkodowanie musi odpowiadać wartości danego mieszkania lub domu. Dzięki temu ubezpieczenie zagwarantuje możliwość pokrycia wszystkich szkód spowodowanych burzami.

Nagłe załamania pogody mogą zdarzyć się o każdej porze roku. Największym zagrożeniem podczas lata i jesieni są gwałtowne ulewy i towarzyszące im burze. Wtedy też rośnie ryzyko powstania szkody, przez co ubezpieczenie mieszkania zyskuje na znaczeniu. Problemem może jednak okazać się zawartość polisy. Ubezpieczyciele często uznają warunki pogodowe za czynnik, który powinien zostać wyłączony z odpowiedzialności. Jest to dość powszechny problem, dlatego właściciele nieruchomości powinni zwrócić na niego uwagę. Ubezpieczenie mieszkania przed burzami musi mieć kompleksowy charakter. Tylko wtedy polisa będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć