Powódź to w zasadzie jedno z nielicznych zagrożeń naturalnych, z którym każdego roku muszą borykać się obywatele Polski. Niestety, konsekwencje powodzi mogą być bardzo dotkliwe, o czym boleśnie przekonało się już wielu ludzi. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować tego zagrożenia! Co więc można zrobić? Przede wszystkim mieszkańcy gmin zagrożonych zalaniem powinni mieć w zanadrzu plan na wypadek powodzi. Dzięki niemu wszelkie podejmowane decyzje będą bardziej świadome, a sama ewakuacja oraz zabezpieczenie majątku przebiegnie dużo sprawniej.
Plan na wypadek powodzi, czyli przygotuj się na każdą ewentualność!
Jednym z największych dobrodziejstw XXI wieku jest powszechny dostęp do informacji. W przypadku powodzi szczególnie duże znaczenie mają prognozy meteorologiczne oraz hydrologiczne. To właśnie one pozwalają z pewnym wyprzedzeniem oszacować ryzyko i zarazem przygotować plan na wypadek powodzi. Jeżeli to ryzyko stanie się wysokie, Instytut Meteorologii oraz Gospodarki Wodnej wyda specjalne ostrzeżenie dla mieszkańców danego województwa. Wszystkie wymienione informacje mają ogromne znaczenie, a więc nie wolno ich lekceważyć!
Jeśli pojawi się wspomniane ostrzeżenie hydrologiczne IMGW, mieszkańcy zagrożonych miejscowości powinni czym prędzej rozpocząć przygotowania. Oczywiście bez stosownego komunikatu władz nie ma sensu przeprowadzać ewakuacji. Co więcej, zazwyczaj w ogóle nie jest ona potrzebna, ponieważ zalegająca woda nie zagraża bezpieczeństwu. Jednak powódź zawsze powoduje pewne utrudnienia natury logistycznej, na które należy być przygotowanym.
Plan na wypadek powodzi – o co należy zadbać?
Zalanie dróg dojazdowych stanowi jedno z najczęstszych zagrożeń związanych z powodzią. Choć nie zagraża ono bezpośrednio życiu mieszkańców, może powodować szereg problemów natury komunikacyjnej. Wobec tego trzeba już nieco wcześniej zadbać o przygotowanie zapasu najbardziej potrzebnych akcesoriów. Tutaj szczególnie istotne będą:
- lekarstwa/preparaty medyczne – wiele osób musi każdego dnia przyjmować leki. Jednakże w czasie powodzi mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem aptek, a także dostępem do placówek medycznych. Z tego względu warto udać się z wyprzedzeniem do lekarza i zrealizować otrzymane recepty.
- zapasy pitnej wody – podczas powodzi może dojść do skażenia lokalnych ujęć wody pitnej, a także wody znajdującej się w studniach. Wówczas będzie ona oczywiście niezdatna do spożycia. Dlatego warto przygotować się na to wcześniej i zgromadzić w domu odpowiednio duże zapasy wody pitnej. Analogiczna zasada dotyczy także żywności.
- wartościowe przedmioty – zabezpieczenia mienia ma ogromne znaczenie w przypadku każdego zagrożenia naturalnego. Na szczęście w razie powodzi zazwyczaj wystarczy przenieść wartościowe przedmioty na wyższe piętro. Jeśli chodzi o samochód, warto zastanowić się nad zaparkowaniem pojazdu np. na wzniesieniu. W ten sposób uniknie on kontaktu z wodą.
- ciepła odzież – powódź może doprowadzić do uszkodzenia lokalnych sieci energetycznych, a w konsekwencji do przerw w dostawach prądu. To z kolei uniemożliwi ogrzewanie domu przy pomocy energii elektrycznej. Wówczas trzeba mieć pod ręką ciepłą odzież, dodatkowe koce oraz cieplejszą pościel. Przy braku prądu pomocne będą również latarki lub świece.
W jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje mieszkanie przed powodzią?
Statystyki jasno pokazują, że spora część osób posiadających własną nieruchomość postanawia ją ubezpieczyć. Jednak warto dokładnie zapoznać się z warunkami polisy i sprawdzić, czy zapewnia ona ochronę przed powodzią. Jest to bardzo istotne, gdyż wiele polis mieszkaniowych nie gwarantuje pomocy w razie klęsk żywiołowych. Jeśli ochrona przed powodzią nie widnieje w warunkach ubezpieczenia, trudno będzie uzyskać stosowne odszkodowanie!
Co więc można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zatroszczyć się o polisę, która zapewni ochronę w przypadku powodzi. Niestety, kupowanie jej już w momencie wystąpienia klęski żywiołowej nie ma większego sensu. Wszystkie ubezpieczenia mają bowiem tzw. okres karencji, czyli okres czasowego zawieszenia polisy. Dopiero po jego upływie ubezpieczenie zostaje uznane za wiążące dla obydwu stron. Jeżeli już do tego dojdzie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za doznane szkody na mieniu wywołane przez powódź.
Odpowiedni plan na wypadek powodzi to nie tylko gotowość do ewakuacji, ale również zadbanie o siebie i swój majątek. Najistotniejszym czynnikiem jest tutaj przygotowanie zapasów pitnej wody, jedzenia oraz niezbędnych akcesoriów. W przypadku mienia należy zabezpieczyć wszelkie dobra ruchome poprzez zabranie ich w bezpieczne miejsce. Jeżeli chodzi o nieruchomość, tutaj najbardziej pomocne będzie specjalne ubezpieczenie od powodzi, które zapewni odszkodowanie za doznane straty.