Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Na rynku można łatwo znaleźć profesjonalne firmy, które świadczą usługi w zakresie pośrednictwa przy sprzedaży mieszkań. Dzięki nim właściciele takich nieruchomości mogą szybciej i łatwiej znaleźć kupca na wystawione mieszkanie. Niestety, wspomniane firmy pobierają z reguły wysoką prowizję, która zmniejsza finalny zysk ze sprzedaży nieruchomości. Przez to wiele osób decyduje się na przeprowadzenie takiej transakcji bez udziału pośredników. Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników i o co należy wtedy zadbać?

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? – znalezienie kupca

Zawodowi pośrednicy w obrocie nieruchomości doskonale znają zasady rządzące wtórnym rynkiem mieszkań. To zaś pozwala im na tworzenie ofert, które szybko przyciągają uwagę potencjalnych kupców. Co jasne, wymaga to dużego doświadczenia oraz umiejętności praktycznych. Jednak sami właściciele nieruchomości również mogą skorzystać z kilku powszechnie stosowanych sposobów na szybsze znalezienie kupca.

Pierwszą kwestią będzie stworzenie profesjonalnie wyglądającego ogłoszenia, które zostanie zamieszone w internecie. To właśnie ogłoszenia publikowane online są obecnie najlepszą metodą na przyciągnięcie uwagi kupców. Z czego powinno składać się idealne ogłoszenie? Tutaj ważne będą przede wszystkim:

  • szczegółowe informacje na temat samej nieruchomości;
  • zdjęcia lokalu dostępne w wysokiej jakości (warto rozważyć wykonanie profesjonalnej sesji);
  • informacje na temat ewentualnej hipoteki lub innej formy zadłużenia.

Jeżeli chodzi o samo wystawianie ogłoszenia, właściciel lokalu może zamieścić je bezpłatnie lub za dodatkową opłatą. Płatne ogłoszenia są zazwyczaj dodatkowo promowane, a co za tym idzie – trafiają do większej liczby odbiorców. Jeśli więc mieszkanie nie ma specjalnych atutów, promocja tego typu może zwiększyć jego atrakcyjność.

Ponadto przy samodzielnym poszukiwaniu kupca należy uzbroić się w cierpliwość. Wiele osób na pewnym etapie może zrezygnować z zakupu i to pomimo wcześniejszych deklaracji. Warto zatem się na to przygotować.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? – kwestie formalne

O ile samodzielne znalezienie kupca rzeczywiście ma sens, o tyle kwestie formalne zawsze trzeba wypełniać przy pomocy notariusza. Dzięki temu sprzedający zyska pewność, że transakcja będzie należycie zabezpieczona i zgodna z aktualnymi regulacjami prawnymi.

W obecności notariusza należy sporządzić umowę przedwstępną i właściwą umowę sprzedaży nieruchomości. Finalnie będzie ona mieć formę tzw. aktu notarialnego. Notariusz może również zająć się formalnościami w zakresie ksiąg wieczystych.

Ile będzie kosztować pomoc notariusza? To już zależy od wartości mieszkania, bo to na jej podstawie obliczana jest tzw. taksa notarialna. Zazwyczaj będzie to kwota rzędu 1000-3000 złotych.

Czy właściciel nieruchomości może sprzedać mieszkanie bez pośredników, jeżeli na takim lokalu ciąży hipoteka? Sprawdź jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Zapraszamy także do odwiedzenia bazy wiedzy w serwisie Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć