Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Zastanawiasz się nad sprzedaniem mieszkania, które jest obciążone kredytem hipotecznym? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega cała procedura? Jak się okazuje proces sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym wraz z wszystkimi wymaganymi procedurami, nie jest specjalnie trudne. Dziś wyjaśnimy więcej na temat tego, w jaki sposób otrzymać pieniądze za nieruchomość i o czym należy pamiętać w trakcie transakcji.

Zazwyczaj podczas wybierania kredytu hipotecznego, nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób pozbyć się nieruchomości, która zostanie obciążona hipoteką. Niestety w niektórych sytuacjach życie potrafi pisać inne scenariusze. Właśnie dlatego warto wiedzieć, że sprzedaż mieszkania z hipoteką jest niezwykle ważną transakcją, która odbywa się w oparciu o konkretne zasady. Nawet w przypadku, kiedy na mieszkanie lub dom wzięliśmy kredyt i nie jest ona jeszcze spłacona, pozostajemy właścicielami nieruchomości. Możemy zatem podjąć decyzję o dysponowaniu nią w dowolny sposób. Wśród dostępnych możliwości warto zwrócić uwagę na wynajmowanie takiej nieruchomości, a także jej sprzedaż. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Niemniej jednak konieczne do ponoszenia należności wobec banku nie są przeszkodą.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Tak, mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym można sprzedać. Na to, w jaki sposób powinniśmy zarządzać nieruchomością nie ma wpływu to, czy zaciągnęliśmy na jej zakup kredyt hipoteczny. W następnych częściach artykułu omawiamy o tym, jak krok po kroku zdecydować się na sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

Sprzedaż mieszkania które posiada hipotekę nie różni się wiele od sprzedaży nieruchomości bez kredytu lub takiej, na którą hipoteka jest już spłacona. Do głównych różnic zalicza się jednak większa liczba niezbędnych formalności. Sprzedający musi zadbać o to, aby je uzupełnić. Z kolei z perspektywy kupującego transakcja tego rodzaju bardzo łatwo przeprowadzić. Od czego zacząć sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku?

Pierwszym etapem jest wystawienie ogłoszenia o sprzedaży i znalezienia nabywcy. Należy pamiętać o tym, aby już na samym wstępie poinformować zainteresowanego kupującego o hipotece. Zobowiązuje nas do tego sumienie, a zatajenie informacji o kredycie doprowadza do tego, że możemy stracić swoją wiarygodność jako sprzedawca.

Finalizacja transakcji wymaga kontaktu z bankiem. Kolejnymi krokami jest poinformowanie kredytodawcę o chęci sprzedaży mieszkania. Następnym etapem pozostaje pobranie zaświadczenie z dokładną kwotą, jaka do tej pory została do spłacenia. Etapem następny to uzyskanie informacji na temat wcześniejszej spłaty zadłużenia oraz uzyskać promesę. Promesa to dokument, dzięki któremu bank zaświadcza, że po spłacie kredytu wyda zgodę na wykreślenie zobowiązania finansowego z księgi wieczystej. Należy pamiętać, że promesa wydawana jest na 30 dni. To czas na podpisanie umowy przedwstępnej z kupującym. Etap ten nie wymaga konieczności wizyty u notariusza. W przypadku podpisania umowy przedwstępnej, nabywca udaje się do swojego banku w celu uzyskania kredytu hipotecznego lub płaci gotówką. Następnym krokiem jest wizyta u notariusza. To w tym miejscu spisuje się finalną umowę sprzedaży, a jej wymaga forma to akt notarialny. Ostatni etap to moment, kiedy kupujący przeleje pieniądze. Wówczas niezbędne jest udanie się do banku i uzyskanie pisemnego zaświadczenia o uregulowaniu zadłużenia. Następnie możemy skierować się do wydziału ksiąg wieczystych w odpowiednim sądzie rejonowym. W tym miejscu składamy wniosek o usunięcie nieaktualnych zapisów, a także wprowadzenie nowych danych nabywcy i banku, który ustanawia nową hipotekę.

O czym trzeba pamiętać sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie jest trudna i nie różni się szczególnie od koniecznych do przeprowadzenia czynności niż w przypadku sprzedaży mieszkania bez hipoteki lub z hipoteką, która została już spłacona. Warto pamiętać o aspekcie, na który wcześniej zwróciliśmy uwagę. Jeśli nie chcesz stracić wiarygodności przed kupującym, poinformuj go na samym początku, że w księdze wieczystej mieszkania bank wpisał zabezpieczenie hipoteczne.

Formalności dotyczące sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym

Formalności, które dotyczą sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym są proste. Wszystkie niezbędne czynności opisaliśmy w części, gdzie krok po kroku przekazujemy wiedzę na temat tego, jak doprowadzić do sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym.

Jakie dokumenty są wymagane przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym?

Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym dzielimy na podstawowe i uzupełniające. Do standardowo wymaganych zaliczają się:

  • numer księgi wieczystej,
  • tytuł prawny nabycia nieruchomości,
  • zaświadczenie z banku wraz z promesą.

W niektórych sytuacjach opcjonalnie przydatne mogą okazać się dokumenty takie jak:

  • zaświadczenie o przynależności nieruchomości do obszaru rewitalizacji,
  • oświadczenie o braku zobowiązań czynszowych od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej,
  • świadectwo charakterystyki energetycznej,
  • zaświadczenie związane z brakiem zaległości w opłatach za wieczyste użytkowanie z gruntu oraz podatkach od nieruchomości,
  • dokument, który potwierdza brak osób zameldowanych w sprzedawanym mieszkaniu,
  • aktualne ubezpieczenie nieruchomości.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć

Chcesz przeczytać więcej? Warto wiedzieć