Wysokie ceny nieruchomości zmuszają wielu ludzi do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dopiero dzięki takim środkom kredytobiorcy mogą sfinalizować zakup wybranego domu lub mieszkania. Jednak kredyty hipoteczne są z reguły zaciągane na wiele lat. To oznacza, iż właściciele lokalu mogą zdecydować się na sprzedaż nieruchomości jeszcze przed spłaceniem kredytu. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Czy takie nieruchomości możesz w ogóle sprzedać?
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Do momentu spłaty zaciągniętego kredytu dana nieruchomość jest obciążona tzw. hipoteką. Toteż zmiana właściciela takiej nieruchomości musi zostać poprzedzona poprzez usunięcie istniejącego obciążenia. Na szczęście nie jest to trudne.
Właściciel obciążonego hipoteką mieszkania może je sprzedać. Jednak wtedy jegoobowiązkiem będzie przekazanie części zysku ze sprzedaży na poczet spłaty zadłużenia. Dzięki temu bank zdejmie obciążenie ze sprzedawanej nieruchomości.
Jak to wygląda w praktyce? Najpierw właściciel lokalu musi poinformować nabywcę o tym, że nieruchomość jest obciążona hipoteką. Później powinien on skontaktować się ze swoim bankiem i uzyskać dwa istotne dokumenty:
- Zaświadczenie potwierdzające aktualną kwotę zadłużenia nieruchomości.
- Promesę, czyli dokument gwarantujący wycofanie zadłużenia lokalu z księgi wieczystej po spłacie kredytu.
Te dwa dokumenty należy później przedstawić u notariusza podczas podpisywania umowy z kupującym. Jeżeli nabywca nie zamierza płacić gotówką, warto spisać tzw. umowę przedwstępną. Dzięki temu nabywca będzie miał więcej czasu na uzyskanie własnego kredytu hipotecznego. Jeśli środki znajdą się już na jego koncie, można podpisać właściwą umowę.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jak usunąć zadłużenie?
Właściwa umowa sprzedaży mieszkania powinna zostać spisana w formie aktu notarialnego. Taki dokument będzie niezbędny do wprowadzenia zmian w księdze wieczystej. Po podpisaniu umowy bank udzielający kredytu nabywcy nieruchomości powinien przelać wskazaną kwotę w dwóch częściach. Pierwsza część trafia bezpośrednio na rachunek sprzedającego. Natomiast druga część zostaje wysłana na konto banku, który udzielił kredytu poprzedniemu nabywcy mieszkania.
Zaksięgowanie drugiego z opisanych przelewów oznacza, że sprzedawca mieszkania finalnie spłacił swój kredyt hipoteczny. Dzięki temu bank powinien zdjąć z nieruchomości obciążenie lub przekazać je innemu bankowi, który obsługuje hipotekę nabywcy. Co ważne, sprzedawca mieszkania musi jeszcze zadbać o uzyskanie od banku zaświadczenia potwierdzającego zdjęcie dotychczasowej hipoteki.
Co istotne, dla świeżo zakupionej nieruchomości warto od razu dokupić ubezpieczenie mieszkania. W bazie serwisu Polisoteka.pl można znaleźć liczne artykuły poświęcone polisom mieszkaniowym. Dlatego też wszyscy nabywcy nieruchomości powinni się z nimi zapoznać przy najbliższej okazji!