Konstytucja RP gwarantuje prawną ochronę zdrowia i życia wszystkich dzieci. Tym samym w teorii dziecko nie może stracić swojego ubezpieczenia. Jednak w praktyce taka sytuacja czasami się zdarza. Zazwyczaj jest ona efektem pewnych zawirowań związanych ze zgłoszeniem dziecka do ubezpieczenia. Zatem jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Co należy zrobić w sytuacji, gdy dziecko nie ma aktualnego ubezpieczenia?
Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? – system eWUŚ
Jednym ze sposobów na zweryfikowanie statusu ubezpieczenia zdrowotnego jest skorzystanie z platformy eWUŚ. Serwis ten przechowuje dane wszystkich osób mających ważne ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym za pomocą systemu eWUŚ można sprawdzić zarówno ubezpieczenie dziecka, jak i swoje własne.
Co prawda, system eWUŚ powstał głównie dla lekarzy oraz podmiotów świadczących usługi medyczne. Dlatego też w celu weryfikacji ubezpieczenia należy udać się do pobliskiej poradni lekarskiej. Dorośli pacjenci powinni wtedy wylegitymować się dowodem osobistym, a dzieci legitymacją szkolną. Po okazaniu tych dokumentów recepcjonista sprawdzi, czy dziecko ma ważne ubezpieczenie.
Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? – system IKP
Już od dobrych kilku lat w Polsce funkcjonuje system IKP, czyli Indywidualne Konto Pacjenta. Jest to platforma dostępna dla wszystkich pełnoletnich obywateli Polski. Aby móc zalogować się na konto IKP, pacjent musi utworzyć Profil Zaufany. Można to zrobić poprzez złożenie wniosku i wylegitymowanie się dowodem osobistym.
Co prawda, wymóg okazania dowodu sprawia, że dzieci nie mają dostępu do swoich kont IKP. Jednakże rodzice mają już taki wgląd, ponieważ konta dzieci są przypisane do ich profilów w IKP. Tym samym rodzic po zalogowaniu się na swoje konto IKP może od razu zweryfikować status ubezpieczenia dziecka.
Dziecko nie ma ubezpieczenia – co robić?
Czasami na skutek różnych zawirowań formalnych dziecko nie ma ważnego ubezpieczenia. Co jasne, wszystkie dzieci mają prawo do stałej ochrony zdrowia, dlatego jej brak warto od razu wyjaśnić. Jak to zrobić?
Jeżeli dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia w miejscu pracy, rodzic powinien od razu skontaktować się z pracodawcą. Czasem brak ważnej ochrony wynika z faktu zmiany pracy i niepoinformowania nowego pracodawcy o zgłoszeniu potomka do ubezpieczenia.
Na zakończenie warto dodać, że dziecko zawsze powinno otrzymać darmową pomoc medyczną. W razie wątpliwości lekarz może wnioskować o pokrycie kosztów leczenia dziecka z budżetu państwa. Co ważne, jest to możliwe tylko pod warunkiem, że dziecka ma polskie obywatelstwo.
Aby uzyskać więcej informacji o obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, wystarczy odwiedzić bazę wiedzy serwisu Polisoteka.pl.