Winieta samochodowa
Ubezpieczenie komunikacyjne

Winieta samochodowa – co to jest i kiedy potrzebne są winiety?

W Polsce już od wielu lat obowiązuje dosyć uciążliwa dla kierowców metoda pobierania opłat drogowych. Jej symbolem stały się autostradowe bramki, w których kierowcy muszą uiścić płatność za przejazd określonymi odcinkami autostrad. Niestety, ten system poboru opłat sprawia, że finalnie przejazd autostradami okazuje się drogi i czasochłonny. Dlatego od dawna w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do zmiany tego systemu. Takie osoby wskazują, iż zasada winiet samochodowych mogłaby sprawdzić się dużo lepiej w przypadku polskich autostrad. Jednak nie wszyscy kierowcy znają jej założenia. Na czym więc ona polega? Czym jest winieta samochodowa i co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiemy na wszystkie postawione pytania!

Co to jest winieta samochodowa?

W pierwszej kolejności należy pokrótce opisać winiety oraz zasady ich działania. Winieta to dokument drogowy upoważniający osoby kierujące danym pojazdem do legalnego poruszania się po płatnych odcinkach drogowych. Można zatem stwierdzić, że jest to „bilet wstępu” na autostrady oraz inne płatne odcinki.

Starsi kierowcy na pewno dobrze znają zagraniczne winiety sprzedawane w formie naklejek. Taką winietę wystarczyło kupić na stacji benzynowej i nakleić ją na przednią szybę pojazdu. Dzięki temu kierowca uzyskiwał dostęp do płatnych dróg oraz autostrad. Ponadto winieta była od razu widoczna dla służb, co zapewniała sporą oszczędność czasu i nerwów podczas kontroli drogowej.

Dzisiaj winiety samochodowe przechodzą jednak proces szeroko rozumianej modernizacji. Koniec końców tradycyjna naklejana forma winiety nie jest przystosowana do coraz nowocześniejszych realiów. Właśnie dlatego od pewnego czasu w różnych krajach świata pojawiają się e-winiety. Ogólna zasada ich działania nie uległa zmianie. Różnica polega jednak na tym, że e-winieta ma formę elektronicznego dokumentu. Tym samym kierujący nie musi pamiętać o naklejaniu niczego na szybę. Wystarczy tylko, że ma on przy sobie potwierdzenie zakupu e-winiety. Ponadto sama transakcja zostaje zarejestrowana w specjalnej bazie, dzięki czemu służby drogowe mogą łatwo sprawdzić ważność winiety.

Jako ciekawostkę można także dodać fakt, że rodzaj sprzedawanych winiet zależy od typu pojazdu. Dlatego kierowcy samochodów osobowych mogą kupić inną i zazwyczaj tańszą winietę niż zawodowi kierowcy ciężarówek.

Kiedy są potrzebne winiety samochodowe?

Winieta samochodowa uprawnia kierowcę do poruszania się samochodem po drogach płatnych. Co jasne, takie dokumenty nie obowiązują w Polsce. Wszakże nad Wisłą od dawna działa wspomniany już model płatności oparty na bramkach autostradowych. Wystarczy jednak wybrać się autem poza Polskę, aby zobaczyć, jak dużą popularnością cieszą się winiety.

Jakby tego było mało, wcale nie trzeba jechać daleko. Wystarczy choćby udać się do Czech. U naszych południowych sąsiadów już od lat obowiązuje system winiet. Za kwotę wynoszącą 1500 koron, czyli około 260 złotych, kierowca nabywa roczną winietę na autostrady. Rzecz jasna nie jest to jedyna dostępna opcja. W Czechach oraz wielu innych krajach można bowiem nabyć również winiety krótkoterminowe. Zazwyczaj są one ważne przez tydzień lub miesiąc. W Czechach winieta miesięczna kosztuje około 80 złotych.

Trzeba więc przyznać, że podane wyżej ceny są naprawdę atrakcyjne. Wystarczy zresztą zestawić je z uśrednionymi cenami za przejazd po polskich autostradach. Zatem jest to ważny argument przemawiający za stosowaniem winiet. W ostatecznym rozrachunki winiety często okazują się tańsze i bardziej opłacalne niż opłaty w formie bramek.

Ten aspekt ma również wpływ na dużą popularność systemu winiet. Trzeba bowiem podkreślić, że aktualnie system winiet drogowych działa w wielu różnych państwach europejskich. Do tego grona należy między innymi: Austria, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria oraz Węgry.

Co istotne, kwestia zakresu winiet zależy przede wszystkim od reguł obowiązujących w danym kraju. Przykładowo, czeskie winiety drogowe są wymagane tylko na autostradach. Z kolei winiety rumuńskie obowiązują właściwie na wszystkich drogach publicznych. Dlatego przed wjazdem na terytorium wybranego państwa zawsze należy sprawdzić, jakie regulacje dotyczą kwestii winiet drogowych.

Gdzie można kupić winiety samochodowe?

Na ten moment polskim kierowcom winiety będą potrzebne tylko przy wjeździe na terytorium innego kraju. Dlatego przez długie lata sprzedaż winiet odbywała się drogą stacjonarną w różnych placówkach przygranicznych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem były punkty sprzedaży lub stacje benzynowe. Zresztą do dzisiaj w wielu różnych krajach winiety można kupić właśnie na stacjach.

Jednak taka tradycja w najbliższym czasie prawdopodobnie zacznie zanikać. Wszystko ze względu na postępujący proces modernizacji i coraz częstsze wprowadzanie e-winiet. To z kolei wpływa także na zmianę sposobu ich zakupu.

Obecnie coraz więcej krajów uruchamia program zakupu e-winiet online. Dzięki temu osoba planująca wyjazd do danego państwa może wygodnie kupić winietę drogową przez internet. Rzecz jasna takie kanały sprzedażowe obsługują różne metody płatności online. Kierowcy z reguły płacą za winiety przy użyciu karty lub poprzez zwykły przelew bankowy. Dlatego jest to na pewno korzystne oraz wygodne rozwiązanie dla właścicieli samochodów.

Niemniej jednak sama procedura sprzedaży winiet również zależy od poszczególnych krajów. Z tego względu zawsze należy kierować się zasadami obowiązującymi w danym państwie.

Podsumowanie

Winieta samochodowa to dokument umożliwiający poruszanie się pojazdem po autostradach i innych płatnych odcinkach dróg. Obecnie winiety obowiązują w wielu różnych europejskich państwach (np. Czechach, Austrii, Słowenii). Trudno się jednak temu dziwić, albowiem system winiet pod wieloma względami przewyższa obowiązujący np. w Polsce system bramek drogowych. Co więcej, wprowadzanie e-winiet, czyli winiet elektronicznych, jeszcze bardziej upraszcza procedurę ich zakupu. Z tego względu można w ciemno założyć, że za kilka lat to właśnie e-winiety będą powszechnie obowiązującą normą. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Dokładne regulacje w zakresie obowiązywania e-winiet zależą od zasad przyjętych w danym kraju. Dlatego przed zakupem winiety warto zapoznać się z tymi przepisami.