Węgry a COVID-19
COVID

Wakacje na Węgrzech a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Wyjazdy turystyczne na Węgry cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się jednak temu dziwić. Nasi przysłowiowi bratankowie mają bowiem do zaoferowania naprawdę sporo ciekawych atrakcji. Mimo to przy planowaniu wszystkich wyjazdów turystycznych warto pamiętać o kwestii, która przez ostatnie miesiące torpedowała świat turystyki. Są nią obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jakie restrykcje obowiązują obecnie na Węgrzech? O czym powinni pamiętać turyści udający się do tego kraju?

Węgry – zasady wjazdu na wakacje 2022

Przez ostatnie miesiące kwestia organizacji spontanicznego wyjazdu do Budapesztu była nieco utrudniona. Na Węgrzech obowiązywały bowiem dość liczne restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Jednak obecnie na całym świecie można zaobserwować znaczącą poprawę sytuacji epidemiologicznej. Z tego powodu władze wielu krajów zdecydowały się na rozluźnienie restrykcji. Taką decyzję podjęto między innymi na Węgrzech, dzięki czemu obecnie można przekraczać granicę Węgier bez dodatkowych ograniczeń.

Czy przed wjazdem na Węgry trzeba zrobić test na COVID-19?

Aktualnie turyści nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa w momencie przekraczania węgierskiej granicy. Co istotne, dotyczy to wszystkich turystów i to niezależnie od wybranego środka transportu. Status zaszczepienia również nie ma w tym momencie większego znaczenia.

Jakie obostrzenia obowiązują na Węgrzech?

Na Węgrzech obowiązują obecnie tylko podstawowe ograniczenia związane z koronawirusem. Zakrywanie ust i nosa jest konieczne wyłącznie podczas korzystania z placówek medycznych. Poza tym noszenie masek pozostaje rekomendacją, ale nie nakazem. Ponadto nie ma obecnie większych limitów dotyczących organizacji wydarzeń na powietrzu.

Koronawirus na Węgrzech – sytuacja w kraju

Węgierska sytuacja epidemiologiczna wpisuje się w ogólnoeuropejskie zależności. Na przestrzeni okresu jesienno-zimowego nastąpił szczyt nowych przypadków. Natomiast ostatnie tygodnie to czas spokoju i wykrywania stosunkowo niewielu zakażeń. Z tego względu sytuację na Węgrzech można śmiało określić mianem dobrej.

Wakacje na Węgrzech – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Wjazd na terytorium Węgier jest możliwy na podstawie samego paszportu/dowodu osobistego. Turyści nie muszą mieć przy sobie żadnych dodatkowych dokumentów i zaświadczeń związanych z koronawirusem.

Przed wyjazdem na Węgry warto kupić ubezpieczenie turystyczne.