Ubezpieczenie podróżne od koronawirusa
COVID

Ubezpieczenie podróżne od koronawirusa

Pandemia koronawirusa przez długi czas uniemożliwiała, a w najlepszym wypadku bardzo utrudniała podróżowanie. Na szczęście zarówno touroperatorzy, jak i sami turyści mogą patrzeć w przyszłość z optymizmem. Koniec końców światowa sytuacja epidemiologiczna ulega stopniowej poprawie. Niemniej koronawirus jeszcze przez długi czas pozostanie zagrożeniem, co oznacza, że turyści powinni szczególnie mocno dbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu należy przestrzegać zasad higieny, a ponadto przed samym wyjazdem warto kupić specjalne ubezpieczenie podróżne od koronawirusa. Taka polisa zagwarantuje wsparcie w razie ewentualnej infekcji. Co warto wiedzieć o świadczeniach tego typu?

Ubezpieczenie podróżne od koronawirusa – jaką polisę wybrać?

Ogólne zasady dotyczące wyboru ubezpieczenia turystycznego pozostają niezmienne od lat. Ubezpieczenie podróżne powinno przede wszystkim zapewniać pokrycie kosztów leczenia zagranicznego. W tym aspekcie kluczowe znaczenie ma zapis określający maksymalną kwotę, która może zostać przeznaczona na leczenie turysty. Kwota ta powinna być odpowiednio wysoka, aby zapewnić pokrycie wszelkich wydatków związanych z udzieleniem pomocy medycznej.

Jednakże w obecnej sytuacji należy dodatkowo sprawdzić, czy polisa zapewnia ochronę przed koronawirusem. Jest to bardzo istotne, ponieważ przez długi czas stan epidemii/pandemii był uwzględniany w wykazie wyłączeń odpowiedzialności. Co prawda, obecna sytuacja skłoniła wielu ubezpieczycieli do zmiany tego zapisu. Z drugiej strony niektóre firmy wciąż nakładają na turystów pewne ograniczenia zależne od sytuacji epidemiologicznej.

Dlatego przy wyborze ubezpieczenia turystycznego trzeba mieć pewność, że zapewni ono pomoc w razie hospitalizacji spowodowanej przez COVID-19. Taka adnotacja powinna widnieć w warunkach ubezpieczenia. Jeżeli zakres polisy budzi jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z przedstawicielem danego towarzystwa i po prostu dopytać o szczegóły.

Gdzie kupić ubezpieczenie podróżne od koronawirusa?

Jeszcze przed wybuchem pandemii niektórzy turyści kupowali ubezpieczenia w punktach stacjonarnych lub oddziałach biur podróży. Niestety, obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii doprowadziły do zamknięcia licznych placówek. Dlatego aktualnie dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia podróżnego online.

Zamówienie polisy przez internet jest bardzo proste. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie świadczenie, a następnie wypełnić formularz dotyczący danych osobowych. Później trzeba już tylko opłacić składkę polisy. Gotowe ubezpieczenie podróżne od koronawirusa zostanie wówczas wysłane na wskazany adres e-mail w ciągu kilku minut.

Osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia online mogą dodatkowo skorzystać z naszej porównywarki. Serwis Polisoteka.pl pozwala na wygodne porównywanie poszczególnych polis turystycznych. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia stanie się dużo łatwiejsze. Co jasne, przy pomocy naszego serwisu można również kupić wybrane świadczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne od koronawirusa?

Pierwsze miesiące pandemii wywołały spore zamieszanie w całym sektorze ubezpieczeń. Natomiast z czasem asekuratorzy przystosowali swoje oferty do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Z tego względu ceny ubezpieczeń (w tym także polis turystycznych) pozostały na podobnym poziomie.

Najtańsze polisy turystyczne można kupić już za kilkanaście złotych. Trzeba jednak pamiętać, że takie ubezpieczenia zapewniają jedynie podstawową ochronę w czasie krótkich wyjazdów. Tymczasem dłuższe podróże wymagają zdecydowanie lepszego zabezpieczenia. Wtedy dobrym rozwiązaniem będą polisy o rozszerzonym zakresie ochrony. Ich ceny wahają się w przedziale od 30 do niespełna 100 złotych. Dokładna wysokość stawki zależy od kilku czynników, dlatego można ją poznać dopiero po zleceniu indywidualnej kalkulacji. Dla uproszczenia można zatem przyjąć, że kompleksowe ubezpieczenie podróżne od koronawirusa kosztuje średnio kilkadziesiąt złotych.

Ubezpieczenie podróżne a koronawirus – jaki jest zakres ochrony?

Podstawowym świadczeniem zawartym w ubezpieczeniach turystycznych chroniących przed koronawirusem jest pokrycie kosztów hospitalizacji. Wynika to z faktu, że leczenie COVID-19 może wymagać czasowego pobytu w szpitalu. Jeżeli infekcja będzie mieć ciężki przebieg, ubezpieczenie podróżne od koronawirusa umożliwi turyście skorzystanie z publicznej lub prywatnej pomocy lekarskiej. Warto pamiętać o tym, iż w wielu państwach to właśnie prywatne placówki zapewniają znacznie wyższe standardy opieki medycznej. Z tego względu kompleksowa polisa będzie naprawdę przydatna.

Oprócz wspomnianej hospitalizacji niektóre ubezpieczenia gwarantują również dostęp do innych świadczeń. Najczęściej asekuratorzy zapewniają swoim klientom tzw. medyczne assistance. W ramach tego świadczenia ubezpieczyciel może pomóc w zorganizowaniu opieki lekarskiej. Jest więc to ważne udogodnienie dla osób, które np. nie znają zbyt dobrze języka obcego.

Należy również pamiętać, że większość ubezpieczeń turystycznych nie zapewnia dodatkowych świadczeń w razie konieczności odbycia kwarantanny.

Podsumowanie

Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne od koronawirusa można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Taka polisa zapewni pomoc w razie ewentualnej infekcji podczas wyjazdu zagranicznego. Ubezpieczenie turystyczne warto zamówić przez internet, ponieważ jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób zakupu polisy. Co więcej, serwis Polisoteka.pl zapewnia dodatkową możliwość porównania poszczególnych świadczeń. Dzięki temu można łatwiej znaleźć polisę mającą najbardziej opłacalne warunki.