Szwajcaria a COVID-19
COVID

Wakacje w Szwajcarii a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Malownicza Szwajcaria to wymarzone miejsce na spędzenie letniego wypoczynku dla osób lubiących luksus oraz otoczenie natury. Niestety, piękne alpejskie kurorty przez ostatnie miesiące gościły znacznie mniej turystów. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która wyraźnie odbiła się na szwajcarskiej branży turystycznej. Co prawda, sytuacja na świecie wydaje się powoli stabilizować, ale czy to oznacza zniesienie wszystkich restrykcji? Jakie zasady obowiązują przy wjeździe do Szwajcarii oraz pobycie w tym kraju?

Szwajcaria – zasady wjazdu na wakacje 2022

Przez znaczną część 2021 roku w Szwajcarii obowiązywały pewne restrykcje wjazdowe. Niemniej jednak na początku tego roku władze zaczęły stopniowo od nich odchodzić. Toteż aktualnie wszystkie obostrzenia związane z przekraczaniem szwajcarskiej granicy zostały zniesione. Dzięki temu turyści mogą obecnie wjechać do Szwajcarii bez dodatkowych formalności związanych z sytuacją epidemiologiczną.

Czy przed wjazdem do Szwajcarii trzeba zrobić test na COVID-19?

Zniesienie restrykcji wjazdowych szło w parze z uchyleniem obowiązku wykonywania testów w kierunku zakażenia koronawirusem. W efekcie dzisiaj do Szwajcarii można wjechać bez konieczności wykonywania takiego testu.

Jakie obostrzenia obowiązują w Szwajcarii?

Jeszcze w trakcie kalendarzowej zimy władze w Szwajcarii przygotowywały plan całkowitego otwarcia kraju dla turystów. Elementem tego planu stało się także zniesienie wszystkich restrykcji związanych z pandemią. Ostatecznie plan wdrożono pomyślnie, co oznacza, że w Szwajcarii nie obowiązują już żadne poważniejsze ograniczenia.

Koronawirus w Szwajcarii – sytuacja w kraju

Szwajcaria to bardzo bogaty kraj, który słynie między innymi z bardzo wysokiego poziomu opieki zdrowotnej. Mimo tego Helweci dość poważnie podeszli do kwestii zwalczania koronawirusa. Było to szczególnie widoczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy w kraju obowiązywały poważne obostrzenia. Do dzisiaj w Szwajcarii notuje się przypadki zakażeń, ale liczby te są zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu pełne otwarcie kraju i zniesienie obostrzeń stało się rzeczywistością.

Wakacje w Szwajcarii – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

W związku ze zniesieniem obowiązujących restrykcji wjazd do Szwajcarii jest możliwy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Turyści nie muszą mieć przy sobie żadnych dodatkowych dokumentów.

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto kupić ubezpieczenie turystyczne.